Zawiadomienie zgodne z art. 95 ust. 5 Traktatu WE - Wniosek o zezwolenie na przyjęcie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od postanowień związanych ze wspólnotowym środkiem harmonizującym.

Zawiadomienie zgodne z art. 95 ust. 5 Traktatu WE

Wniosek o zezwolenie na przyjęcie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od postanowień związanych ze wspólnotowym środkiem harmonizującym

(2006/C 12/04)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 18 stycznia 2006 r.)

1. W piśmie otrzymanym dnia 4 listopada 2005 r., Królestwo Niderlandów, zgodnie z art. 95 ust. 5 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, zgłasza wniosek o umożliwienie odstępstwa od dyrektywy 98/69/WE(1). Królestwo Niderlandów zamierza uchwalić nowy dekret ustanawiający bardziej surowe ograniczenia emisji, w przypadku pojazdów z silnikiem Diesla, dopuszczające 5 miligramów pyłu zawieszonego na kilometr. Nowe przepisy krajowe stosowane będą od dnia 1 stycznia 2007 r. w odniesieniu do samochodów osobowych oraz lekkich pojazdów użytkowych (kategorii M1 oraz N1, klasy 1, zgodnie z definicją w załączniku II do dyrektywy 70/156/WE(2)).

2. Art. 95 ust. 5 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską stanowi, że, jeżeli po przyjęciu środka harmonizującego przez Radę lub Komisję, Państwo Członkowskie uważa za konieczne wprowadzenie przepisów krajowych w oparciu o nowe dowody naukowe dotyczące ochrony środowiska lub środowiska pracy w odniesieniu do problemu, który jest specyficzny dla danego Państwa Członkowskiego i zaistniał po przyjęciu środka harmonizującego, informuje ono Komisję o planowanych przepisach oraz o podstawach do ich wprowadzenia.

3. W terminie sześciu miesięcy od chwili zgłoszenia Komisja przyjmuje lub odrzuca odnośne przepisy krajowe, po uprzednim sprawdzeniu, czy nie stanowią one środka arbitralnej dyskryminacji lub ukrytego ograniczenia w wymianie handlowej pomiędzy Państwami Członkowskimi, lub też przeszkody w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.

4. Władze Niderlandów twierdzą, że ich wniosek jest uzasadniony, ponieważ od chwili przyjęcia dyrektywy 98/69/WE pojawiły się nowe dowody naukowe dotyczące wpływu pyłu zawieszonego na środowisko i zdrowie. Podkreślają one, że z uzyskanych informacji wynika, że nadmierna emisja pyłu zawieszonego szkodzi ludzkiemu zdrowiu, prowadząc do przedwczesnego zgonu oraz zaburzeń funkcji płuc. Na podstawie tych dowodów naukowych, na szczeblu Wspólnoty opracowany został projekt wniosku legislacyjnego (projekt wniosku Euro 5) przewidującego obniżenie dopuszczalnego poziomu emisji pyłu zawieszonego do 5 miligramów na kilometr w przypadku samochodów osobowych z silnikiem Diesla oraz lekkich pojazdów użytkowych. Władze Niderlandów uważają jednak, że te nowe pułapy prawdopodobnie wejdą w życie dopiero w roku 2010.

Ze względu na wysokie zagęszczenie ludności oraz koncentrację infrastruktury większą niż w innych krajach europejskich, pył zawieszony jest dla władz Niderlandów przedmiotem szczególnej troski. Uważają one, że obecna sytuacja prowadzi do wysokiej emisji na kilometr kwadratowy. Ponadto jakość powietrza w wielu regionach Niderlandów jest niezgodna z unijnymi ograniczeniami zawartości pyłu zawieszonego i przedstawionymi w dyrektywie 1999/30/WE(3).

Planowany środek stanowi część pakietu środków mających na celu poprawę jakości powietrza w Niderlandach. Władze Niderlandów uważają, że środek ten jest niezbędny dla poprawy jakości środowiska, a tym samym ochrony zdrowia ludzi. Ich zdaniem omawiany projekt nie stanowi ani środka arbitralnej dyskryminacji ani ukrytego ograniczenia w wymianie handlowej pomiędzy Państwami Członkowskimi. Poza tym uważają one, że środek ten jest proporcjonalny dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

5. Królestwo Niderlandów uważa zatem, że niezbędne jest odstępstwo od dyrektywy 98/69/WE oraz wprowadzenie nowych przepisów krajowych ustalających wartość graniczną emisji pyłu zawieszonego na 5 miligramów na kilometr w odniesieniu do samochodów osobowych z silnikiem Diesla oraz niektórych lekkich pojazdów użytkowych, których wejście w życie nastąpiłoby z dniem 1 stycznia 2007 r.

6. Uwagi na temat omawianego zgłoszenia przedłożonego przez Królestwo Niderlandów można kierować do Komisji w terminie 30 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia. Uwagi zgłoszone po upłynięciu tego terminu nie będą brane pod uwagę.

7. Dodatkowe informacje dotyczące wniosku złożonego przez Królestwo Niderlandów można uzyskać pod następującym adresem:

Ms. Liedeke Wöltgens

Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer

Afdeling Juridische Zaken/Internationaal - IPC 880

Postbus 20951

2500 EZ 's Gravenhage

Netherlands

tel. (31-70) 339 14 94 b.g.g. 339 44 06

fax (31-70) 339 15 92

e-mail: djz.internationaal@minvrom.nl

European Commission

Directorate-General Enterprise and Industry

Mr Reinhard Schulte-Braucks

Unit F1 Automotive industry

Avenue d'Auderghem 45

B-1040 Brussels

Tel. (32-2) 295 58 82

Fax (32-2) 296 96 37

e-mail: Entr-Automotive-Industry@cec.eu.int)

______

(1) Dyrektywa 98/69/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnosząca się do środków mających zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza przez emisje z pojazdów silnikowych i zmieniająca dyrektywę Rady 70/220/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają być podjęte w celu ograniczenia zanieczyszczania powietrza przez spaliny z silników o zapłonie iskrowym pojazdów silnikowych, Dz.U. L 271 z 21.10.1999, str. 47.

(2) Dyrektywa Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep, Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1.

(3) Dyrektywa 1999/30/WE odnosząca się do wartości dopuszczalnych dla dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenków azotu oraz pyłu i ołowiu w otaczającym powietrzu, Dz.U. L 163 z 29.6.1999, str. 41.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.12.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie zgodne z art. 95 ust. 5 Traktatu WE - Wniosek o zezwolenie na przyjęcie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od postanowień związanych ze wspólnotowym środkiem harmonizującym.
Data aktu: 18/01/2006
Data ogłoszenia: 18/01/2006