Zezwolenie na pomoc państwa w ramach przepisów zawartych w art. 87 i 88 Traktatu WE - Przypadki, względem których Komisja nie wnosi sprzeciwu.

Zezwolenie na pomoc państwa w ramach przepisów zawartych w art. 87 i 88 Traktatu WE

Przypadki, względem których Komisja nie wnosi sprzeciwu

(2005/C 97/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 21 kwietnia 2005 r.)

Data przyjęcia decyzji: 16.11.2004

Państwo Członkowskie: Zjednoczone Królestwo, East Midlands

Nr pomocy: N 199/2004

Tytuł: Broadband Business Fund

Cel: Wsparcie w zakresie udostępnienia tanich, szerokopasmowych usług telekomunikacyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób fizycznych na obszarach Northamptonshire, Leicestershire, Derbyshire, Rutland, South Lincolnshire oraz Nottinghamshire, na których aktualnie nie ma powszechnego dostępu do tanich usług szerokopasmowych.

Podstawa prawna: Section 5(1) of the Regional Development Agency Act 1998, gdzie zdefiniowano cele, funkcje i kompetencje Agencji ds. rozwoju East Midlands (East Midlands Development Agency).

Ogólny budżet: nieznany (w zależności od oferenta)

Kwota pomocy: Maksimum 1,9 mln GBP ze środków państwowych Zjednoczonego Królestwa (oczekuje się zmniejszenia tej kwoty za sprawą mechanizmu spłat)

Czas trwania projektu: minimum 3 lata

Inne informacje: Wybrany usługodawca zobowiązany będzie do zapewnienia swobodnego i niedyskryminującego dostępu usługodawcom zewnętrznym.

Tekst decyzji w autentycznej wersji językowej (autentycznych wersjach językowych), z którego usunięto wszystkie informacje o charakterze poufnym, można znaleźć na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Data przyjęcia decyzji: 30.6.2004

Państwo Członkowskie: Belgia

Nr pomocy: N 224/04

Tytuł: Wsparcie kinematografii

Podstawa prawna: Projet de loi modifiant l'art 194ter du code des impôts sur les revenus.

Wetsvoorstel tot wijziging van artikel 194ter van het Wetboek Inkomstenbelasting

Budżet: nieznany

intensywność pomocy: zawsze poniżej 50 %

Czas trwania: do 30 czerwca 2007 r.

Tekst decyzji w autentycznej wersji językowej, z którego usunięto wszystkie informacje o charakterze poufnym, można znaleźć na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Data przyjęcia decyzji: 1.12.2004

Państwo Członkowskie: Francja

Numer pomocy: N 330/2004

Nazwa programu pomocy: Pomoc na rzecz zatrudnienia w sektorze gastronomicznym.

Cele: Pomoc na rzecz zatrudnienia (Hotele, kawiarnie, restauracje)

Podstawa prawna: Article 10 du projet de loi au soutien à la consommation et à l'investissement

Budżet: 1,16 miliarda EUR

Intensywność lub kwota pomocy: Zmienna - Dotacje

Czas trwania: 18 miesięcy

Tekst decyzji w autentycznej wersji językowej, z którego usunięto wszystkie informacje o charakterze poufnym, można znaleźć na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Data przyjęcia decyzji: 14.12.2004

Państwo Członkowskie: Łotwa (Zemgale)

Nr pomocy: N 413/2004

Tytuł: Pomoc ad hoc na inwestycje regionalne na rzecz Olainfarm

Cel: Inwestycje regionalne (chemiczny i farmaceutyczny)

Podstawa prawna: ad hoc

Budżet: 1,035 mln EUR (47 % brutto)

Czas trwania: nie dotyczy

Tekst decyzji w autentycznej wersji językowej, z którego usunięto wszystkie informacje o charakterze poufnym, można znaleźć na stronie:

http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/state_aids/

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024