Pomoc państwa - Słowenia - Pomoc państwa nr C 7/2005 (ex NN 80/2004) - Działalność priorytetowa - Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - SŁOWENIA

Pomoc państwa nr C 7/2005 (ex NN 80/2004) - Działalność priorytetowa

Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 63/02)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 15 marca 2005 r.)

Za pośrednictwem pisma z dnia 2 lutego 2005 r., zamieszczonego w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Słowenię o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianych środków.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków, względem których Komisja wszczyna procedurę, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia oraz następującego po nim pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

Komisja Wspólnot Europejskich

DG ds. Konkurencji, Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Słowenii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

1.

PROCEDURA

Pismem zarejestrowanym przez Komisję w dniu 1 października 2003 r., władze Słowenii przedłożyły program dotyczący odzyskania kosztów amortyzacyjnych w elektrowniach w Republice Słowenii w ramach tymczasowej procedury, o której mowa w ust. 3 lit. c) akapit pierwszy załącznika IV do Traktatu o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji do Unii Europejskiej. Zgłoszenie to zostało zarejestrowane, jako wniosek o pomoc państwa pod numerem SI 7/03.

W trakcie wymiany listów okazało się, że dwie elektrownie, które zostały wymienione w krótkim opisie zgłoszonych środków skorzystały z innego programu pomocy państwa. Ten program pomocy państwa (zwany dalej "programem") został zarejestrowany przez Komisję w dniu 6 grudnia 2004 r. pod numerem NN 80/03. Niniejsza decyzja dotyczy tylko pomocy państwa nr NN 80/04.

2.

OPIS PROGRAMU

Program działalności priorytetowej wspiera trzy typy producentów energii elektrycznej: producentów, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii, tych, którzy wykorzystują skuteczne technologie elektrociepłownicze oraz część elektrowni cieplnej w Trbovlje. Producenci ci są znani jako "producenci kwalifikowani".

Operatorzy sieci energetycznych mają obowiązek zakupu energii elektrycznej wytworzonej przez producentów kwalifikowanych po stałej cenie ustalonej przez państwo, kształtującej się powyżej ceny rynkowej. Producenci kwalifikowani mogą również zdecydować o sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej na rynek. W takim przypadku producenci otrzymają premię równą różnicy pomiędzy ceną rynkową a ceną, którą otrzymaliby w ramach zobowiązania do zakupu.

3.

ANALIZA PROGRAMU

Komisja początkowo stwierdziła, że wsparcie to stanowiło pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, ponieważ spełnione zostały cztery łączne kryteria właściwej definicji. Następnie Komisja uznała, że pomoc ta została przyznana bezprawnie, jako że ma ona zastosowanie po dacie przystąpienia, została wprowadzona bez zgody Komisji i zgodnie z Traktatem o Przystąpieniu nie może kwalifikować się jako pomoc istniejąca.

Komisja następnie zbadała, czy pomoc tę można uznać za zgodną z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską.

Po pierwsze, Komisja przeanalizowała pomoc w świetle wytycznych Wspólnoty w sprawie pomocy państwa dla celów ochrony środowiska(1). Powyższa analiza każe wątpić w zgodność udzielonej pomocy z wyżej wspomnianymi wytycznymi, w szczególności odnośnie do definicji producentów korzystających z odnawialnych źródeł energii, produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu oraz poziomu pomocy w porównaniu do rzeczywistych kosztów dodatkowych poniesionych przez producentów.

Po drugie, Komisja przeanalizowała pomoc w świetle wytycznych Wspólnoty dotyczących metod analizy pomocy państwa związanej z kosztami amortyzacyjnymi(2). Powyższa analiza każe wątpić w zgodność pomocy z tymi metodami. W szczególności Komisja nie była w stanie ustalić, czy pomoc ta została obliczona w sposób, który umożliwia danej elektrowni przeprowadzenie takiego obliczenia, według wyżej wspomnianych metod.

Po trzecie, Komisja przeanalizowała pomoc jako odszkodowanie z tytułu opłat związanych z usługami świadczonymi w ogólnym interesie gospodarczym. Powyższa analiza każe wątpić w zgodność pomocy, ponieważ dla większości beneficjantów Komisja nie była w stanie wystarczająco precyzyjnie określić rodzaju usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, za które beneficjenci byli odpowiedzialni, a w przypadku jedynego beneficjanta, dla którego usługi można precyzyjnie zdefiniować, Komisja nie była w stanie ocenić proporcjonalnego odszkodowania.

Komisja ma również wątpliwości, czy pomoc finansowana przez opłaty parafiskalne jest zgodna z art. 25 i art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Uwzględniając powyższe uwagi Komisja uważa, że istnieją wątpliwości, czy środek ten może zostać uznany za zgodny ze wspólnym rynkiem. Komisja zdecydowała się zatem wszcząć procedurę określoną w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

______

(1) Dz.U. C 37 z 3.2.2001, str. 3.

(2) Przyjęte przez Komisję w dniu 26 lipca 2001 r. Wytyczne te są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji: http://europa.eu.int/comm/competition/state_aid/legislation/ stranded_costs/en.pdf. Przekazane Państwom Członkowskim pismem SG(2000) D/290869 z dnia 8 sierpnia 2000 r.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024