Opinia Komitetu Doradczego w sprawie koncentracji ogłoszona na jego 127-ym posiedzeniu dotyczącym wstępnego projektu decyzji w sprawie KONK/M.3333 - Sony/BMG.

Opinia Komitetu Doradczego w sprawie koncentracji ogłoszona na jego 127-ym posiedzeniu w dniu 9 lipca 2004 r. dotyczącym wstępnego projektu decyzji w sprawie KONK/M.3333 - Sony/BMG

(2005/C 59/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Unieważnia i zastępuje 2005/C 52/05 (Dz.U. C 52 z 2.3.2005, str. 7))

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2005 r.)

1. Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji, iż notyfikowane działanie stanowi koncentrację w rozumieniu rozporządzenia (EWG) nr 4064/89 w sprawie połączeń oraz, iż posiada wymiar wspólnotowy jak określono w wymienionym rozporządzeniu.

2. Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji, iż istnieje odpowiedni rynek produktów w odniesieniu do:

a) nagrań muzycznych, który mógłby być podzielony na oddzielne rynki w zakresie różnych gatunków i składanek muzycznych;

b) muzyki online, podzielonego na rynek hurtowy dotyczący licencji na muzykę online oraz rynek detaliczny dotyczący rozpowszechniania muzyki online;

c) muzycznej działalności wydawniczej, który mógłby być podzielony na oddzielne rynki dotyczące praw do reprodukcji mechanicznej, wykonania, synchronizacji, druku i innych.

3. Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji, iż wyżej wymienione rynki produktów posiadają wymiar krajowy z wyłączeniem muzycznej działalności wydawniczej, w przypadku której rynek pozostaje otwarty z geograficznego punktu widzenia.

4. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z opinią Komisji, iż proponowana koncentracja nie spowoduje umocnienia ani utworzenia kolektywnej pozycji dominującej w odniesieniu do rynków dotyczących:

a) nagrań muzycznych; lub

b) rynku hurtowego dotyczącego licencji na muzykę online.

Mniejszość członków Komitetu Doradczego nie zgadza się z opinią Komisji.

5. Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji, iż proponowana koncentracja nie spowoduje utworzenia pojedynczej pozycji dominującej w odniesieniu do:

a) rynku dotyczącego nagrań muzycznych w Niemczech, Niderlandach, Belgii, Luksemburgu i Francji; oraz

b) krajowych rynków dotyczących rozpowszechniania muzyki online.

6. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z opinią Komisji, iż proponowana koncentracja nie spowoduje koordynacji konkurencyjnego zachowania Sony i Bertelsmann'a w zakresie rynku muzycznej działalności wydawniczej. Mniejszość członków Komitetu Doradczego nie zgadza się z opinią Komisji.

7. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z opinią Komisji, iż proponowana koncentracja nie utworzy ani nie umocni pozycji dominującej, w wyniku której skuteczna konkurencja zostałaby poważnie zakłócona ramach Wspólnego Rynku lub znacznej jego części, oraz iż z powyższych względów wymieniona koncentracja powinna zostać uznana za zgodną ze Wspólnym Rynkiem oraz Porozumieniem EOG. Mniejszość członków Komitetu Doradczego nie zgadza się z opinią Komisji.

8. Komitet Doradczy zaleca opublikowanie jego opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

9. Komitet Doradczy wzywa Komisję do uwzględnienia wszystkich innych punktów poruszonych podczas dyskusji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024