Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Textil S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Têxtil S.A.

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 35/02)

Tekst mający znaczenie dla EOG

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2005 r.)

Pismem z dnia 16 listopada 2004 r. odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Portugalię o swojej decyzji rozpoczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wspomnianej wyżej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi na temat środków, w odniesieniu do których Komisja prowadzi procedurę, w ciągu miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i listu, na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Wymienione uwagi zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

Beneficjentem pomocy jest firma włókiennicza Cordex, Companhia Industrial Têxtil S.A. zwana dalej ("Cordex") mieszcząca się w objętym pomocą regionie Portugalii. Cordex wytwarza liny i szpagat z sizalu i materiałów syntetycznych. Aby wykorzystać dostępność i niższe koszy surowców oraz siły roboczej, spółka utworzyła w Brazylii spółkę zależną wytwarzającą produkty z sizalu. Portugalia zamierza przyznać pomoc niniejszemu projektowi w postaci ulgi podatkowej wynoszącej 401.795 EUR, która odpowiada [...](1) % całkowitych kosztów inwestycji równych [...] EUR.

Komisja jest zdania, że pomoc dużym spółkom w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych może wzmocnić ogólną kondycję finansową i strategiczną beneficjentami tym samym wpłynąć na warunki konkurencji na rynku UE. Komisja uznaje jednak, że w niektórych przypadkach pomoc może ułatwić rozwój niektórych działań gospodarczych, mianowicie umiędzynarodowienie danego sektora przemysłu UE, o ile nie zmienia ona warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem, zgodnie z wyjątkiem przewidzianym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu.

Portugalia wyjaśniła że jest to pierwsze przedsięwzięcie Cordex związane z umiędzynarodawianiem, a spółka nie zna warunków panujących na rynku brazylijskim. Pomoc można uznać za rekompensatę w odniesieniu do ryzyka, związanego między innymi z nieprzewidywalnością waluty brazylijskiej oraz ryzykiem finansowym związanym ze stosunkowo małymi rozmiarami spółki zależnej. Na tej podstawie można stwierdzić, że dana pomoc stanowi zachętę wymaganą przez wspólnotowe zasady w sprawie pomocy państwa aby uzasadnić taką pomoc.

Portugalia oświadczyła, że działalność nie zostanie przeniesiona z Portugalii do Brazylii, ponieważ utrzymany zostanie poziom zatrudnienia w Cordex w Portugalii.

Komisja ma jednak wątpliwości co do wpływu zastosowanego środka na ogólną konkurencyjność w danym sektorze przemysłu UE. Portugalia oświadczyła że część produkcji wytwarzana w Brazylii będzie przywożona do Portugalii, w celu poddania jej dalszej obróbce, tym samym produkty te będą najprawdopodobniej konkurować z towarami innych spółek na rynku UE. Rynek produktów sizalowych jest stosunkowo nieduży. Pomoc będzie prawdopodobnie miała znaczny wpływ na tak skoncentrowany rynek. Ponadto Komisja nie dysponuje informacjami na temat pozycji spółki zależnej w stosunku do jej konkurentów z UE.

Na podstawie informacji przedstawionych powyżej, Komisja nie może na obecnym etapie stwierdzić, że pomoc przyczyni się do rozwoju niektórych działań gospodarczych, nie naruszając warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem, zgodnie z wyjątkiem przewidzianym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu.

______

(1) Informacje poufne

[TEKST LISTU]

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024