Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 32/2005 (ex N 250/2005) - Pomoc na restrukturyzację dla Ernault - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomoc państwa C 32/2005 (ex N 250/2005) - Pomoc na restrukturyzację dla Ernault

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 324/06)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2005 r.)

Pismem z dnia 6 września 2005 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianego środka.

Zainteresowane strony mogą nadsyłać swoje uwagi w terminie do jednego miesiąca od daty opublikowania niniejszego streszczenia oraz towarzyszącego mu listu, na następujący adres:

Commission européenne

Direction générale de la Concurrence

Greffe Aides d'Etat

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Francji. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

1.

PROCEDURA

Pismem zarejestrowanym w dniu 19 maja 2005 r. Francja powiadomiła Komisję Europejską o swoim zamiarze przyznania przedsiębiorstwu Ernault pomocy na restrukturyzację w kwocie 2 mln EUR.

2.

OPIS BENEFICJENTA, PLANU RESTRUKTURYZACJI I POMOCY

Przedsiębiorstwo Ernault jest w 99,96 % własnością grupy CATO. Specjalizuje się ono w produkcji tokarek o dużej mocy, z przeznaczeniem głównie dla sektora samochodowego. Na skutek niewielkiego zróżnicowania geograficznego i sektorowego przedsiębiorstwo to odczuło skutki spadku działalności gospodarczej na swoich tradycyjnych rynkach. W dniu 20 stycznia 2005 r. Komisja zatwierdziła pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa(1) w formie pożyczki w wysokości 2 mln EUR, przyznanej przez Francję na okres 6 miesięcy.

Plan restrukturyzacji przedstawiony w powiadomieniu obejmuje:

– reorganizację produkcji (redukcja załogi, zagospodarowanie pomieszczeń),

– zróżnicowanie oferty (poszukiwanie klientów międzynarodowych, zwiększenie asortymentu produktów),

– środki towarzyszące (uzupełnienie kapitału obrotowego, szkolenia).

Szacunkowy koszt przedmiotowego projektu wynosi 2,95 mln EUR.

3.

WSTĘPNA OCENA

Środek zgłoszony przez władze francuskie stanowi pomoc w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE. Komisja dokonała wstępnej oceny tej pomocy w świetle wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji(2) i stwierdza, że spółkę można uznać za znajdującą się w trudnej sytuacji.

Jednakże Komisja ma wątpliwości, czy wyżej wspomniana restrukturyzacja przywróci przedsiębiorstwu długoterminową rentowność. Przede wszystkim marża zysku, jakiej oczekuje się na koniec okresu restrukturyzacji w 2007 r., jest niższa niż [...](*), natomiast koszty finansowe powinny być wyższe niż [...] zysku operacyjnego. Ponadto pomimo wniosku o dodatkowe informacje badanie rynku przedstawione Komisji pozostaje ogólnikowe i nie pozwala na weryfikację prawdopodobieństwa prognoz sprzedaży.

Komisja ma również wątpliwości, czy rzeczywiście da się uniknąć nadmiernego zakłócenia konkurencji. Wydaje się, że przedmiotowe rynki charakteryzuje przeważająca obecność małych i średnich przedsiębiorstw, natomiast brak szczegółowych informacji na temat perspektyw ich rozwoju utrudnia ocenę skutków pomocy.

Komisja wyraża również wątpliwość w kwestii adekwatności wkładu prywatnego na rzecz restrukturyzacji. Wynosi on jedynie 32 %, czyli poniżej poziomu 50 %, który Komisja normalnie uznaje za adekwatny w przypadku dużych przedsiębiorstw. Francja nie przedstawiła wystarczających wyjaśnień, które uzasadniałyby szczególne potraktowanie omawianego przypadku.

Dlatego też, w świetle informacji, jakimi dysponuje Komisja, a także wyników przeprowadzonej przez nią wstępnej oceny, Komisja zdecydowała o wszczęciu postępowania przewidzianego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

______

(1) Sprawa N 575/2004 - Pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa dla ERNAULT

(2) Dz.U. C 244 z 1.10.2004, str. 2.

(*) Informacje poufne.

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.324.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 32/2005 (ex N 250/2005) - Pomoc na restrukturyzację dla Ernault - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 21/12/2005
Data ogłoszenia: 21/12/2005