Przepisy dotyczące archiwów historycznych.

Przepisy dotyczące archiwów historycznych

przyjęte przez Komitet Zarządzający Banku dnia 7 października 2005 r.

(2005/C 289/07)

(Dz.U.UE C z dnia 22 listopada 2005 r.)

Europejski Bank Inwestycyjny, mając na uwadze, co następuje:

jest on instytucją finansową, której właścicielami są Państwa Członkowskie Unii Europejskiej;

jego zadaniem jest, zgodnie z artykułem 267 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, przyczynianie się, poprzez odwołanie się do rynku kapitałowego i zasobów własnych, do zrównoważonego i stałego rozwoju wspólnego rynku w interesie Wspólnoty;

w tym celu Bank, nie dążąc do osiągania zysków, udziela pożyczek i gwarancji, które sprzyjają finansowaniu projektów inwestycyjnych we wszystkich sektorach gospodarki;

jest zaangażowany w aktywną politykę informacyjną i będzie nadal intensyfikować wysiłki w celu dostarczenia opinii publicznej ogólnych informacji na temat swojej działalności, polityk i praktyk;

przyznaje, że, zgodnie z zasadami dobrego zarządzania stosującymi się do instytucji i organów Wspólnot, łącznie z samym Bankiem, dokumenty powinny być udostępnione publicznie w możliwie najszerszym zakresie, a ewentualna odmowa dostępu do dokumentów powinna być uzasadniona odniesieniem do określonych z góry przepisów;

oraz mając na uwadze, że

w 1997 r., a następnie w 2002 r. Bank opublikował przepisy dotyczące publicznego dostępu do jego dokumentów, które obecnie są w trakcie przeglądu,

przyjmuje następujące przepisy dotyczące archiwów historycznych:

Artykuł  1

Zakres

Bank otworzy swoje archiwa historyczne dla dostępu publicznego na zasadach określonych w niniejszych przepisach, po upływie okresu 30 lat począwszy od daty utworzenia danego dokumentu.

Do celów niniejszych przepisów "archiwa" oznaczają dokumenty wszelkiego rodzaju bez względu na nośnik, które zostały sporządzone lub otrzymane przez Bank lub jego pracowników w wykonywaniu obowiązków mających związek z działalnością Banku.

"Archiwa historyczne" EBI składają się z tej części archiwów EBI, która została przeznaczona do stałego przechowywania w Archiwach Historycznych Unii Europejskiej we Florencji.

Artykuł  2

Procedura

Dokumenty, które mają 30 lat i są przechowywane w zbiorach EBI, zostaną poddane procesowi wstępnej segregacji w celu oddzielenia tych dokumentów, które są przeznaczone do przechowywania, od dokumentów nie mających żadnej wartości administracyjnej ani historycznej.

Akta w archiwach historycznych zostaną oznaczone jako "poufne EBI" i dostęp do nich będzie ograniczony dopóty, dopóki nie zostaną ujawnione.

W wypadku dokumentów dotyczących stron trzecich, będą one uważane za nadal podlegające wyjątkom określonym w przepisach EBI o dostępie do dokumentów. W tym wypadku te wyjątki mogą nadal stosować się do całości lub części danego dokumentu po upływie okresu 30 lat, jeżeli zostały spełnione odpowiednie warunki ich stosowania.

Przed podjęciem decyzji o publicznym udostępnieniu dokumentów wspomnianych w poprzednim ustępie, Bank zwróci się do zainteresowanych osób lub organów o zgodę na udostępnienie rzeczonych dokumentów opinii publicznej. W razie braku odpowiedzi lub niemożności uzyskania odpowiedzi strony trzeciej, Bank zastosuje zdrowy osąd w kwestii wyrażenia zgody na ujawnienie danego dokumentu.

Dokumenty, które nie zostały ujawnione przy pierwszym przeglądzie, będą poddawane przeglądom okresowym, co najmniej raz na pięć lat.

Artykuł  3

Dostęp publiczny

EBI będzie co rok publikować informacje dotyczące archiwizacji dokumentów historycznych.

Dostęp publiczny do archiwów historycznych EBI będzie realizowany poprzez Archiwa Historyczne Unii Europejskiej w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji we Włoszech (http://www.iue.it/ECArchives/).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024