Protokół posiedzenia z dnia 18 kwietnia 2005 r. (poniedziałek).

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z DNIA 18 KWIETNIA 2005 R. (PONIEDZIAŁEK)

(2005/C 272/01)

(Dz.U.UE C z dnia 3 listopada 2005 r.)

(Posiedzenie otwarto o godz. 11.00)

Uroczyste otwarcie

Przed Zgromadzeniem wystąpiły następujące osoby: Moussa Badoulaye Traoré, pierwszy burmistrz okręgu Bamako, Ibrahim Boubacar Kéita, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Mali, Sharon Hay Webster, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Glenys Kinnock, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE oraz Amadou Toumani Touré, Prezydent Republiki Mali, który ogłosił 9. sesję otwartą.

(Posiedzenie zawieszono o godz. 13.15 i wznowiono o godz. 15.25)

PRZEWODNICZĄCA: Sharon HAY WEBSTER

Współprzewodnicząca

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca powitała wszystkich uczestników i poinformowała ich, że 15 kwietnia 2005 r. (piątek), w Bamako zostało utworzone Zgromadzenie Konsultatywne AKP. To ważne wydarzenie zbiegło się z 30. rocznicą powstania Grupy AKP.

1. Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca ogłosiła, że lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, przekazana przez władze państw AKP i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zostanie załączona do protokołu.

2. Akredytacja przedstawicieli niebędących parlamentarzystami

Współprzewodnicząca ogłosiła, że władze państw AKP wysłały listę przedstawicieli niebędących parlamentarzystami. Zgodnie z art. 17 ust. 1 Umowy o partnerstwie oraz art. 1 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zaproponowała ona, aby udzielić akredytacji wspomnianym uczestnikom oraz umieścić ich nazwiska na liście załączonej do protokołu.

Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne wyraziło na to zgodę.

3. Zastępcy

Współprzewodnicząca zapowiedziała następujące zastępstwa: Mauro (za Daula), Schröder (za Langendriesa), van den Berg (za Bullmanna), Pistelli (za Buska), Morgantini (za Wurtza) i R. Czarnecki (za Kozlíka).

4. Przyjęcie projektu porządku dziennego (ACP-EU/3748/ rev. 2)

Współprzewodnicząca ogłosiła następujące ostateczne terminy:

– w odniesieniu do poprawek do propozycji rezolucji zawartych w sprawozdaniach przedstawionych przez stałe komisje: 18 kwietnia (poniedziałek) do godz. 18.00,

– w odniesieniu do poprawek do propozycji rezolucji kompromisowych poddawanych pod głosowanie: 19 kwietnia (wtorek) do godz. 15.00,

– w odniesieniu do wniosków dotyczących procedur głosowania: 21 kwietnia (czwartek) do godz. 9.00, na piśmie.

Następujące osoby zabrały głos: De Sousa (Angola), Weldegiorgis (Erytrea), Gessesse (Etiopia), Martínez Martínez i Davies (RPA).

Projekt porządku dziennego został przyjęty w postaci zawartej w niniejszym protokole.

5. Przyjęcie protokołu ostatniego posiedzenia 8. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE (Dz.U. C 80 z 1.04.05)

Protokół został przyjęty.

6. Przesłanie Kofiego Annana, Sekretarza Generalnego ONZ, do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE w sprawie Milenijnych Celów Rozwoju

Współprzewodnicząca odczytała Wspólnemu Zgromadzeniu Parlamentarnemu AKP-UE przesłanie od Kofiego Annana.

7. Sprawozdanie Maríi Eleny Valenciano Martínez-Orozco i Donalda Ramotara (Gujana) w sprawie postępu, jakiego dokonano w dziedzinie upowszechnienia szkolnictwa podstawowego oraz równości płci w krajach AKP w kontekście Milenijnych Celów Rozwoju (MDG) - Komisja Spraw Socjalnych i Środowiska

María Elena Valenciano Martínez-Orozco przedstawiła swoje sprawozdanie. Pan Polisi (Rwanda) wystąpił w imieniu Donalda Ramotara (Gujana), współsprawozdawcy.

Pani Herfkens, koordynator wykonawczy kampanii na rzecz Milenijnych Celów Rozwoju Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju poinformowała o postępie dokonanym przez kraje AKP na drodze do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju i wyraziła nadzieję, że Unia Europejska będzie przestrzegać harmonogramu. W tym kontekście mówiła wyraźnie o roli posłów do PE.

Następujące osoby zabrały głos: Straker (St Vincent i Grenadiny), Martens, Safuneituuga (Samoa), Scheele, Faure (Seszele), Hall, Akpovi (Benin), Aubert, Metsing (Lesoto), Bowis, Davies (RPA), van den Berg, Osei-Prempeh (Ghana), Klass, Ouaïdoung (Czad), Martínez Martínez, Sebetlela (Botswana), Gröner, Bawa Bwari (Nigeria), Fernandes, Kamuntu (Uganda), Obiang Ndong (Gabon), Herfkens i Manservisi (Komisja Europejska).

8. Sprawozdanie z działalności partnerów gospodarczych i społecznych

Następujące osoby zabrały głos: Vever i Florio (Komitet Monitorujący AKP-UE).

PRZEWODNICZĄCA: Glenys KINNOCK

Współprzewodnicząca

9. Zagadnienie pilne 1: Sytuacja w Sudanie

Następujące osoby zabrały głos: Hay Webster, Morgantini, Beda (Sudan), Schnellhardt, Dawaleh (Dżibuti), Gomes, Gessesse (Etiopia), Pistelli, Weldegiorgis (Erytrea), Schluyter, Kamuntu (Uganda), Goudin, Bawa Bwari (Nigeria), Czarnecki, Bowis, Carlotti, Ouaïdoung (Czad), Hall, Gahler, van den Berg, Van Hecke, Schröder, Novak i Manservisi (Komisja).

(Posiedzenie zamknięto o godz. 19.25)

ZAŁĄCZNIK

Akredytacja przedstawicieli niebędących parlamentarzystami

BARBADOS

Yvette GODDARD

Radca, Ambasada Barbados, Bruksela

FIDŻI

J.E. Seremaia T. CAVUILATI

Ambasador Fidżi, Bruksela

HAITI

Jacques Nixon MYRTHIL

Chargé d'Affaires a.i.., Ambasada Haiti, Bruksela

ST KITTS I NEVIS

J.E. Georg R.E. BULLEN

Ambasador St Kitts i Nevis, Bruksela

SURINAM

J. E. Gerhard O. HIWAT

Ambasador Surinamu, Bruksela

ZIMBABWE

J.E. Gift PUNUNGWE

Ambasador Zimbabwe, Bruksela

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024