Sprawa T-313/05: Skarga wniesiona w dniu 10 sierpnia 2005 r. przez Microsoft Corporation przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich.

Skarga wniesiona w dniu 10 sierpnia 2005 r. przez Microsoft Corporation przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich

(Sprawa T-313/05)

(2005/C 257/31)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 15 października 2005 r.)

Strony

Strona skarżąca: Microsoft Corporation z siedzibą w Waszyngtonie (Stany Zjednoczone Ameryki) (przedstawiciele: J.-F. Bellis, lawyer i I. Forrester, QC)

Strona pozwana: Komisja Wspólnot Europejskich.

Żądania strony skarżącej

– uchylenie decyzji Komisji z dnia 1 czerwca 2005 r.;

– obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

W następstwie decyzji Komisji z dnia 24 marca 2004 r., będącej przedmiotem postępowania w sprawie T-201/04(1), zgodnie z którą skarżąca została zobowiązana, w celu zapewnienia kompatybilności z Windows, do wyjawienia specyfikacji technicznej niektórych protokołów Windows, Komisja poinformowała skarżącą pismem z dnia 1 czerwca 2005 r., iż w jej opinii, skarżąca jest zobowiązana do umożliwienia dystrybucji osobom trzecim, nie będącym licencjobiorcami, programów komputerowych w formacie kodu źródłowego, stworzonych przez konkurentów na podstawie wyjawionych specyfikacji technicznych protokołów Windows, o ile programy te nie zawierają wynalazku skarżącej, spełniającego kryteria nowości i innowacyjności.

Skarżąca kwestionuje stanowisko Komisji zawarte w piśmie z dnia 1 czerwca 2005 r. twierdząc, iż rozpowszechnianie przedmiotowych programów komputerowych w formacie kodu źródłowego zapewniłoby podmiotom nie będącym licencjobiorcami dostęp do tajemnic handlowych, bez możliwości zapewnienia skarżącej ich poufności w okresie, gdy podlegają warunkom licencji, tak jak ma to miejsce, w przypadku licencjobiorców.

Zdaniem skarżącej pismo z dnia 1 czerwca 2005 r. stanowi bezprawne pozbawienie skarżącej jej prawa własności, a Komisja nie posiadała uprawnienia do nałożenia na skarżącą obowiązków wykraczających poza zakres wymagany decyzją z dnia 24 marca 2004 r., podczas gdy powołane pismo służy rzekomo wykonaniu tej decyzji.

Skarżąca podnosi ponadto, iż pismo z dnia 1 czerwca 2005 r. narusza zasadę proporcjonalności, gdyż wykracza poza to, co jest niezbędne dla usunięcia nadużyć stwierdzonych w decyzji z dnia 24 marca 2004 r.

Ponadto, skarżąca twierdzi, iż określony w piśmie z dnia 1 czerwca 2005 r. wymóg badania nowości i stopnia innowacyjności narusza zasadę pewności prawa, gdyż jest niejasny, niedokładny oraz trudny do zastosowania w sposób wiarygodny, w kontekście tajemnicy handlowej.

W końcu, skarżąca utrzymuje, iż pismo z dnia 1 czerwca 2005 r. narusza zasady międzynarodowego prawa publicznego wiążące Wspólnotę, bowiem ustanawia wymóg wyjawienia informacji objętych prawem własności na skalę światową, posiada zatem charakter ekstraterytorialny.

______

(1) Dz.U. L 179 z 10.07.2004 r., str. 18.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024