Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 30/2004 (ex NN 34/2004) - zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków kapitałowych pochodzących z pewnych operacji/transakcji dokonywanych przez przedsiębiorstwa publiczne - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 30/2004 (ex NN 34/2004) - zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków kapitałowych pochodzących z pewnych operacji/transakcji dokonywanych przez przedsiębiorstwa publiczne

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 256/13)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 15 października 2005 r.)

Komisja powiadomiła Portugalię o swojej decyzji o wszczęciu procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wyżej wymienionej pomocy/środka pismem z dnia 6 października 2004 r., zamieszczonego w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu.

W ciągu jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim listu zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji/Directorate-General for Competition

Rejestr pomocy państwa/State aid Registry

SPA3 6/05

BE-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

I.

OPIS

(1) Przedmiotowe zwolnienia podatkowe są przewidziane w art. 25 portugalskich Przepisów dotyczących ulg podatkowych (Estatuto dos Benefícios Fiscais), zatytułowanym "Zyski kapitałowe jako część procesu prywatyzacji" (Mais-validas no âmbito do processo de privatização). Wyżej wymieniony artykuł stanowi, że dla celów określenia zysku podlegającego podatkowi dochodowemu od osób prawnych w przypadku przedsiębiorstw z wyłącznie publicznym kapitałem oraz przedsiębiorstw, które im podlegają, opodatkowana kwota nie obejmuje zysków kapitałowych z operacji prywatyzacyjnych oraz z procesów restrukturyzacji przeprowadzonych zgodnie z wytycznymi strategicznymi w ramach pełnienia przez państwo funkcji udziałowca oraz uznanych jako takie na mocy zarządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

II.

OCENA

(2) Na obecnym etapie Komisja uważa, że środek opisany w art. 25 portugalskich Przepisów dotyczących ulg podatkowych wykorzystuje zasoby państwowe, ponieważ opiera się na niepobieraniu podatku dochodowego od osób prawnych, który normalnie byłby należne państwu. Decyzja o rezygnacji z tego dochodu wchodzi w zakres kryteriów pomocy państwa.

(3) Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych stawia podmioty publiczne, które z niego korzystają, na uprzywilejowanej pozycji w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami działającymi w tych samych sektorach gospodarki, jako że wspomniane przedsiębiorstwa publiczne korzystałyby ze zwiększonego przepływu środków pieniężnych na prowadzenie własnej działalności. Komisja nie dostrzega żadnego powodu, dla którego tak wybiórczo przyznany przywilej powinien być usprawiedliwiony ze względu na charakter i ogólne zasady systemu.

(4) Skutki dla handlu między Państwami Członkowskimi oraz wpływ pomocy w odniesieniu do naruszenia zasad konkurencji mają szczególnie delikatny charakter w przypadku sektorów zliberalizowanych, takich jak sektor finansowy, w którym działają niektórzy beneficjenci. Przedmiotowy środek wpływa na handel UE oraz narusza konkurencję co najmniej w tych przypadkach. Jednakże ta jasno określona zasada nie ogranicza się jedynie do sektora finansowego. Jako że środek jest stosowany do całego sektora publicznego, pod uwagę należy wziąć wszystkich beneficjentów działających na rynkach komercyjnych, na których omawiany środek może wpłynąć na handel między Państwami Członkowskimi i naruszyć lub stworzyć ryzyko naruszenia zasad konkurencji.

(5) Stworzenie dla przedsiębiorstw publicznych, będących w trakcie prywatyzacji lub przepisowej reorganizacji, szansy skorzystania z obniżek podatku dochodowego stawia je w uprzywilejowanej pozycji pod względem operacyjnym, co na pierwszy rzut oka wydaje się niezgodne ze zwolnieniem z podatku, o którym mowa w art. 87.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać odzyskaniu od jej beneficjenta.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.256.26

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 30/2004 (ex NN 34/2004) - zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków kapitałowych pochodzących z pewnych operacji/transakcji dokonywanych przez przedsiębiorstwa publiczne - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 15/10/2005
Data ogłoszenia: 15/10/2005