Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 51/05 - Zaproszenie do składania wniosków w celu wsparcia organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 51/05

Zaproszenie do składania wniosków w celu wsparcia organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży

(2005/C 242/10)

(Dz.U.UE C z dnia 1 października 2005 r.)

1.
CELE I OPIS

Decyzja nr 790/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. ustanawia wspólnotowy program działania na rzecz promocji organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży. Linia 15.07.01.02 (ex A-3029) budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich przewiduje wsparcie tych organizacji.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków odpowiada dotacjom, które zostaną przyznane na 2006 rok (1 stycznia - 31 grudnia). Głównym celem dotacji jest wzmocnienie działania wspólnotowego w zakresie młodzieży oraz spowodowanie, by było ono skuteczniejsze, poprzez wsparcie organizacji działających w tej dziedzinie.

Program wspiera stałe działania organizacji, mające na celu ogólny interes europejski w zakresie młodzieży bądź cel, który wpisuje się w ramy polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

Działania te powinny w szczególności przyczynić się, lub móc przyczynić się, do aktywnego uczestnictwa młodych obywateli w życiu publicznym i społecznym oraz do rozwoju i wprowadzania w życie działań współpracy wspólnotowej w zakresie młodzieży w szerokim sensie.

Działania te powinny w szczególności odnosić się do spraw poruszonych w Białej Księdze Komisji dotyczącej młodzieży pt. "Nowe impulsy dla młodzieży europejskiej"(1).

W 2006 r. priorytetową kwestią będą widoczne z politycznego punktu widzenia inicjatywy związane z uczestnictwem młodzieży w procesie konstrukcji europejskiej.

2.
KWALIFIKUJĄCY SIĘ KANDYDACI

Kandydaci spełniający następujące kryteria będą przedmiotem wnikliwej oceny.

2.1. Kwalifikujące się organizacje

Ażeby skorzystać z dotacji operacyjnej, organizacja musi spełniać następujące wymagania:

– być prawnie ustanowiona dłużej niż rok;

– być pozarządowa;

– nie być nastawiona na przynoszenie dochodu;

– być organizacją młodzieżową lub o szerszym zasięgu, ale koncentrującą część swojej działalności wyłącznie na młodzieży;

– korzystać ze współfinansowania stanowiącego co najmniej 50 % jej całkowitego rocznego budżetu i pochodzącego z innych źródeł niż budżet Unii Europejskiej;

– posiadać wśród swojego personelu przynajmniej jednego stałego pracownika.

2.2. Kwalifikujące się kraje

Kwalifikują się organizacje mające osobowość prawną i siedzibę w jednym z następujących krajów:

Unia Europejska (UE): Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Szwecja, Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Finlandia, Grecja, Cypr, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Słowenia;

kraje będące jednocześnie członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Lichtenstein, Norwegia;

kraje kandydujące: Bułgaria, Rumunia, Turcja.

Możliwość uwzględnienia przez Komisję wniosku pochodzącego od wnioskodawcy będącego obywatelem jednego z krajów EFTA/EOG lub kraju kandydującego uzależniona jest od zawarcia, w dniu dokonywania wyboru, porozumień ustanawiających szczegółowe zasady uczestnictwa tych krajów w programie ustanowionym decyzją nr 790/2004/WE.

Kandydujące organizacje powinny obejmować organizacje członkowskie działające w co najmniej ośmiu z wyżej wymienionych krajów.

3.
BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie funkcjonowania organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży jest szacowany w 2006 roku na 2.420.000 EUR. Pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 50 % całkowitych kosztów operacyjnych zatwierdzonych przez Komisję.

Maksymalna dotacja wspólnotowa na organizację będzie wynosić 35.000 EUR.

4.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy wysłać do Komisji najpóźniej dnia 1 grudnia 2005 r.

5.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://europa.eu.int/comm/youth/program/ingyo_en.html

Wnioski muszą odpowiadać warunkom zawartym w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) COM (2001) 681 wersja ostateczna, http://europa.eu.int/comm/education/youth.html.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.242.10

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 51/05 - Zaproszenie do składania wniosków w celu wsparcia organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży.
Data aktu: 01/10/2005
Data ogłoszenia: 01/10/2005