Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 25/05 - "Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" - Wsparcie działań w dziedzinie partnerstwa miast - Spotkania obywateli 2006.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 25/05

"Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego"

Wsparcie działań w dziedzinie partnerstwa miast

Spotkania obywateli 2006

(2005/C 230/05)

(Dz.U.UE C z dnia 20 września 2005 r.)

1.
CELE I OPIS

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie spotkań obywateli w ramach partnerstwa miast, które:

– podnoszą świadomość publiczną na temat Unii Europejskiej oraz wzmacniają zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej,

– zbliżają obywateli Unii Europejskiej oraz umacniają poczucie przynależności w Europie,

– umożliwiają obywatelom aktywne uczestniczenie w dialogu na temat tworzenia i przyszłości Unii Europejskiej,

tworzą nowe i wzmacniają istniejące relacje i sieci między miastami w Unii Europejskiej i w innych krajach uczestniczących w programie.

Spotkania obywateli powinny obejmować następujące trzy aspekty:

1) Zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej

Spotkania obywateli powinny wzmacniać zaangażowanie ich uczestników na rzecz integracji europejskiej.

2) Przyjaźnie w Europie

Spotkania powinny promować wzajemne zrozumienie i przyjaźnie między mieszkańcami miast partnerskich.

3) Aktywne uczestnictwo

Spotkania obywateli powinny stanowić eksperyment z zakresu aktywnego uczestnictwa obywateli. W związku z powyższym spotkania powinny opierać się na zakrojonym na szeroką skalę udziale społeczności lokalnej oraz na aktywnym zaangażowaniu uczestników we wszystkie działania.

2.
KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Wnioskodawcą musi być miasto, na terenie którego odbywa się spotkanie lub jego stowarzyszenie/komitet ds. programów partnerstwa posiadające status prawny (osobowość prawną).

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo),

– Bułgaria i Rumunia(1).

3.
BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 7,5 mln EUR.

Dotacje wyliczane są w oparciu o stawki zryczałtowane. Dotacje będą wynosiły od 2.000 do 20.000 EUR.

Działania muszą rozpocząć się między 15 marca a 31 grudnia 2006 r. Spotkania mogą trwać co najwyżej 21 dni.

4.
TERMINY

Pierwszy etap: do 15 listopada 2005 r. dla działań rozpoczynających się między 15 marca a 31 maja 2006 r.;

Drugi etap: do 1 lutego 2006 r. dla działań rozpoczynających się między 1 czerwca a 31 lipca 2006 r.;

Trzeci etap: do 3 kwietnia 2006 r. dla działań rozpoczynających się między 1 sierpnia a 30 września 2006 r.;

Czwarty etap: do 1 czerwca 2006 r. dla działań rozpoczynających się między 1 października a 31 grudnia 2006 r.

5.
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://europa.eu.int/comm/towntwinning/call/call_en.html

Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Ponadto krajem uprawnionym może być również kraj EOG/EFTA lub Turcja, jako kraj kandydujący pod warunkiem, że przed upływem terminu składania wniosków o dotacje zawarta zostanie umowa pomiędzy danym krajem a Komisją w sprawie uczestnictwa w programie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024