Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 29/05 - Europejskie stowarzyszenia działające na szczeblu europejskim w dziedzinie edukacji.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 29/05

Europejskie stowarzyszenia działające na szczeblu europejskim w dziedzinie edukacji

(2005/C 216/05)

(Dz.U.UE C z dnia 3 września 2005 r.)

1. Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest udzielenie wsparcia stowarzyszeniom działającym w dziedzinie edukacji i szkoleń na szczeblu europejskim, które są najbardziej reprezentatywne pod względem grup docelowych jakie obejmują, poprzez wkład w pokrycie operacyjnych i administracyjnych kosztów ich europejskich działań. Stowarzyszenia występujące z wnioskiem są proszone o przedstawienie planu działań obejmującego ich główną działalność (np. działalność statutowa i ich członków, przekazywanie informacji, reprezentowanie interesów ich członków na szczeblu europejskim, inne stałe działania itd.) za jeden rok. Działania te muszą przyczyniać się, lub mieć możliwość przyczyniania się, do rozwoju i wdrażania wspólnotowej polityki współpracy oraz działań w dziedzinie edukacji i szkolenia.

2. Kwalifikowalni wnioskodawcy

Beneficjenci muszą spełnić następujące kryteria minimalne:

– funkcjonować jako organ dążący do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego, zgodnie z definicją z art. 162 zasad wykonania rozporządzenia finansowego ustanowionych przez rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002,

– działać w dziedzinie edukacji i szkolenia na szczeblu europejskim i realizować przejrzyste i jasno określone cele ustanowione w ich oficjalnym statucie,

– posiadać członków w co najmniej dwunastu Państwach Członkowskich Unii Europejskiej,

– składać się z krajowych, regionalnych i lokalnych stowarzyszeń,

– mieć siedzibę i status prawny przez ponad dwa lata w jednym z Państw Członkowskich Unii Europejskiej,

– prowadzić większą część swej działalności w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej, w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub w państwach kandydujących.

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie planów działań wynosi 750.000 EUR. Pomoc finansowa ze strony Komisji nie może przekroczyć 75 % łącznych kwalifikowalnych kosztów określonych w zatwierdzonym dla stowarzyszenia planie działań. Komisja przewiduje finansowanie najwyżej 15 stowarzyszeń.

Okres objęty planem działań musi rozpocząć się między 1 stycznia 2006 r. a 1 kwietnia 2006 r. Maksymalny okres zatwierdzonych planów działania stowarzyszenia otrzymującego dofinansowanie wynosi 12 miesięcy. Okres objęty planem działań nie może wykraczać poza jeden rok budżetowy beneficjenta. Maksymalny okres zatwierdzonych planów działania stowarzyszenia otrzymującego dofinansowanie wynosi 12 miesięcy. Okres objęty planem działań nie może wykraczać poza jeden rok budżetowy beneficjenta.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy przesłać do Komisji najpóźniej do dnia 4 października 2005 r.

5. Dodatkowe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://www.europa.eu.int/comm/education/programmes/calls/2905/index_en.html

Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024