Zawiadomienie dotyczące zwolnienia ze środków antydumpingowych mających zastosowanie do przywozu glifosatu wysyłanego z Tajwanu, przyznanego jednemu przedsiębiorstwu w Tajwanie.

Zawiadomienie dotyczące zwolnienia ze środków antydumpingowych mających zastosowanie do przywozu glifosatu wysyłanego z Tajwanu, przyznanego jednemu przedsiębiorstwu w Tajwanie

(2005/C 200/03)

(Dz.U.UE C z dnia 17 sierpnia 2005 r.)

Komisja otrzymała informacje dotyczące tajwańskiego przedsiębiorstwa, któremu przyznano zwolnienie ze środków antydumpingowych, których zakres rozszerzono w 2002 r. o przywóz glifosatu wysyłanego z Tajwanu.

1.
Produkt i istniejące środki

Produktem objętym postępowaniem jest glifosat objęty kodami CN ex 2931 00 95 i ex 3808 30 27.

Na mocy rozporządzenia (WE) nr 368/1998(1) Rada nałożyła ostateczne środki antydumpingowe na przywóz glifosatu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL"). W styczniu 2002 r., w następstwie dochodzenia w sprawie obejścia środków przeprowadzonego zgodnie z art. 13 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(2) ("rozporządzenie podstawowe"), Rada w drodze rozporządzenia (WE) nr 163/2002(3) rozszerzyła cło nałożone na przywóz glifosatu pochodzącego z ChRL na przywóz glifosatu wysyłanego z Malezji i Tajwanu (zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z Malezji lub Tajwanu), z wyjątkiem wywozu glifosatu produkowanego przez Sinon Corporation w Tajwanie i jedno wymienione przedsiębiorstwo w Malezji.

Po przeglądzie przeprowadzonym zgodnie z art. 11 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia podstawowego, na mocy rozporządzenia (WE) 1683/2004(4) Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz glifosatu pochodzącego z ChRL i rozszerzyła to cło na przywóz glifosatu wysyłanego z Malezji i Tajwanu (zgłoszonego i niezgłoszonego jako pochodzący z Malezji lub Tajwanu), z wyjątkiem wywozu glifosatu produkowanego przez Sinon Corporation na Tajwanie i jedno wymienione przedsiębiorstwo z Malezji.

2.
Rozwój sytuacji w ostatnim okresie

Komisja otrzymała informacje w formie sprawozdania wiodącego przedsiębiorstwa specjalizującego się w dostarczaniu informacji dotyczących danego przedsiębiorstwa związanych m.in. z kwestią udziałów wskazujących na istnienie związku między Sinon Corporation a innym przedsiębiorstwem tajwańskim. Wspomniane przedsiębiorstwo tajwańskie, które też prowadzi wywóz glifosatu, nie współpracowało przy wyżej wymienionym dochodzeniu dotyczącym obejścia środków, w związku z czym jest objęte rozszerzonymi środkami. Sinon Corporation nie ujawniło ani nie potwierdziło istnienia jakiegokolwiek związku ze wspomnianym przedsiębiorstwem tajwańskim ani w trakcie dochodzenia dotyczącego obejścia środków ani od czasu jego zakończeniu.

Jeżeli w czasie tego dochodzenia potwierdzonoby istnienie związku między Sinon Corporation a innym przedsiębiorstwem zaangażowanym w wywóz glifosatu, które nie współpracowało w czasie dochodzenia dotyczącego obejścia środków, trzeba byłoby wykluczyć możliwość przyznania Sinon Corporation zwolnienia z rozszerzonego cła. W związku z tym może zajść konieczność wycofania zwolnienia z mocą wsteczną, jeśli było ono oparte na złych lub wprowadzających w błąd informacjach dostarczonych przez Sinon Corporation. Podobnie, jeśli po przyznaniu zwolnienia stwierdzone zostanie istnienie związku ustanowionego między Sinon Corporation a innym przedsiębiorstwem objętym rozszerzonymi środkami, może zajść konieczność wycofania tego zwolnienia. W świetle powyższego należy zbadać, czy Sinon Corporation rzeczywiście spełniło wszystkie warunki wymagane do zwolnienia ze środków rozszerzonych na przywóz glifosatu wysyłanego z Tajwanu w momencie przyznania zwolnienia, i jeśli tak, czy spełniało i nadal spełnia te warunki.

3.
Procedura

W celu otrzymania informacji uznanych za niezbędne do zbadania zaistniałej sytuacji Komisja prześle Sinon Corporation egzemplarz niniejszego zawiadomienia oraz kwestionariusz i powiadomi o tym władze Tajwanu. Informacje i dowody potwierdzające powinny wpłynąć do Komisji w terminie 21 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o ile nie określono inaczej.

Wszystkie zainteresowane strony niniejszym wzywa się do przedstawienia swoich opinii i dostarczenia informacji innych niż odpowiedzi udzielone na pytania zawarte w kwestionariuszu oraz dostarczenia dowodów potwierdzających. Informacje te i dowody potwierdzające muszą wpłynąć do Komisji w terminie 21 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o ile nie określono inaczej.

Ponadto Komisja może wysłuchać zainteresowane strony, pod warunkiem że złożą one wniosek wskazujący, iż istnieją szczególne powody, dla których powinny one być wysłuchane. Wniosek taki należy złożyć w terminie 21 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o ile nie określono inaczej.

Wszystkie zgłoszenia i wnioski złożone przez zainteresowane strony muszą być dokonane na piśmie (nie w formie elektronicznej, o ile nie określono inaczej) i zawierać nazwę, adres, adres e-mail, numery telefonu i faksu i/lub teleksu zainteresowanej strony. Wszystkie wnioski pisemne, łącznie z informacjami wymaganymi w niniejszym zawiadomieniu, odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i korespondencja dostarczone przez zainteresowane strony na zasadzie poufności są oznakowane "Poufne"(5) oraz, zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, towarzyszy im wersja bez klauzuli poufności, która jest oznakowana "DO WGLĄDU ZAINTERESOWANYCH STRON".

Adres Komisji do celów korespondencji:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. handlu

Dyrekcja B

Biuro: J-79 5/16

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 295 65 05.

4.
Brak współpracy

W przypadkach, w których jakakolwiek zainteresowana strona odmawia dostępu lub w inny sposób nie dostarcza niezbędnych informacji w odpowiednim terminie lub znacznie utrudnia dochodzenie, wówczas istnieje możliwość dokonania ustaleń, pozytywnych bądź negatywnych, w oparciu o fakty dostępne, zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego.

W przypadku ustalenia, iż zainteresowana strona dostarczyła informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd, informacje takie nie są brane pod uwagę i można wykorzystać dostępne fakty. Jeżeli jedna z zainteresowanych stron nie współpracuje lub współpracuje jedynie częściowo i dlatego też ustalenia opierają się na dostępnych faktach zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego, wynik może być mniej korzystny dla tej strony niż w przypadku gdyby współpracowała.

______

(1) Dz.U. L 47 z 18.2.1998, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1086/2000 (Dz.U. L 124 z 25.5.2000, str. 1).

(2) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(3) Dz.U. L 30 z 31.1.2002, str. 1.

(4) Dz.U. L 303 z 30.9.2004, str. 1.

(5) Oznacza to, iż dokument służy wyłącznie do użytku wewnętrznego. Jest on chroniony zgodnie z art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1049/2001 (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43). Jest to dokument poufny zgodnie z art. 19 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96 (Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1) i art. 6 Porozumienia WTO w sprawie wykonywania art. VI GATT 1994 (Porozumienie antydumpingowe).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.200.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące zwolnienia ze środków antydumpingowych mających zastosowanie do przywozu glifosatu wysyłanego z Tajwanu, przyznanego jednemu przedsiębiorstwu w Tajwanie.
Data aktu: 17/08/2005
Data ogłoszenia: 17/08/2005