Sprawa T-202/05: Skarga wniesiona w dniu 18 maja 2005 r. przez Caroline Ogou przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich.

Skarga wniesiona w dniu 18 maja 2005 r. przez Caroline Ogou przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich

(Sprawa T-202/05)

(Język postępowania: francuski)

(2005/C 193/56)

(Dz.U.UE C z dnia 6 sierpnia 2005 r.)

W dniu 18 maja 2005 r. do Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich wpłynęła skarga Caroline Ogou, zamieszkałej w Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), reprezentowanej przez adwokata Marca-Alberta Lucasa, przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich.

Skarżąca wnosi do Sądu Pierwszej Instancji o:

– stwierdzenie nieważności ogłoszenia o konkursie COM/PB/ 04 z dnia 6 kwietnia 2004 r. oraz instrukcji dotyczącej zasad dokonywania zgłoszeń w formie elektronicznej, do których się odwołuje lub co najmniej stwierdzenie nieważności punktu IX. 1 ogłoszenia o konkursie;

– stwierdzenie, że przeszkoda w dokonaniu zgłoszenia jej kandydatury, wynikła z braku możliwości dostępu do formularza zgłoszeniowego w dniu 12 maja 2004 r. przy próbie dokonania zgłoszenia zgodnie z zasadami przewidzianymi w ogłoszeniu o konkursie, jest niezgodna z prawem;

– uchylenie decyzji "Task Force Concours Interne", przekazanej skarżącej za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 12 maja 2004 r. odrzucającej zgłoszenie skarżącej dokonane tego samego dnia w innej formie;

– uchylenie późniejszych decyzji wydanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, a w szczególności:

– listy kandydatów, którzy spełniają wymogi określone w art. 28 pkt a), b) i c) regulaminu pracowniczego, sporządzonej przez organ powołujący i przekazywanej komisji konkursowej wraz z aktami kandydatów,

– listy kandydatów, którzy spełniają wymogi określone w ogłoszeniu o konkursie, sporządzonej przez komisję konkursową,

– listy odpowiednich kandydatów, sporządzonej przez komisję konkursową po zakończeniu postępowania oraz

– decyzji o powołaniu, które na tej podstawie wydał lub wyda organ powołujący;

– w razie konieczności uchylenie decyzji dyrektora generalnego ds. personelu i administracji z dnia 3 lutego 2005 r. oddalającej zażalenie złożone przez skarżącą w dniu 12 sierpnia 2004 r. na wyżej wymienione zaskarżone decyzje,

– obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Skarżąca, członek personelu miejscowego Komisji, nie miała możliwości dokonania w formie elektronicznej zgłoszenia swojej kandydatury na konkurs o charakterze wewnętrznym dotyczący przejścia z kategorii C do kategorii B (COM/PB/04), zgodnie z ogłoszeniem o konkursie, ponieważ Komisja, zdaniem skarżącej, skonfigurowała system informatyczny obsługujący zgłoszenia w sposób stanowiący przeszkodę w zgłaszaniu kandydatur przez członków personelu miejscowego.

Skarżąca zwraca uwagę, że punkt III.1 ogłoszenia o konkursie, stanowiący, że dopuszczeni do konkursu są urzędnicy oraz członkowie personelu tymczasowego, a zatem wykluczający uczestnictwo członków personelu miejscowego, jest niezgodny z art. 4, 27 i 29 ust. 1 regulaminu pracowniczego oraz z zasadą równego traktowania. W opinii skarżącej, uniemożliwienie jej dokonania zgłoszenia "on-line" było więc niezgodne z prawem. Skarżąca twierdzi w tym względzie, że członkowie personelu miejscowego, pozostający w służbie instytucji na podstawie przepisów z zakresu prawa publicznego, zaliczają się do personelu wewnętrznego i podlegającego regulaminom, więc z zasady przysługuje im prawo udziału w konkursach o charakterze wewnętrznym; powierza się im zadania odpowiadające zadaniom powierzanym urzędnikom lub członkom personelu tymczasowego, a wykluczenie ich z uczestnictwa w konkursach o charakterze wewnętrznym nie jest uzasadnione specyfiką podlegających obsadzeniu stanowisk ani zgodne z interesem służby.

Skarżąca stwierdza również, że punkt IX ogłoszenia o konkursie oraz punkt 2 instrukcji dla kandydatów są niezgodne z art. 2, 4 i 5 załącznika III do regulaminu pracowniczego, ponieważ przewidują obowiązkowe zgłoszenie w formie elektronicznej, stanowiące przeszkodę w zgłoszeniu jej kandydatury.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024