Wykaz organów publicznych lub podmiotów odpowiedzialnych za kontrolę, o których mowa w art. 15 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.

Wykaz organów publicznych lub podmiotów odpowiedzialnych za kontrolę, o których mowa w art. 15 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/C 16/01)

(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2005 r.)

Artykuł 9 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych stanowi, że Państwa Członkowskie tworzą system kontroli wykonywany przez jeden lub więcej organów i/lub zatwierdzone prywatne podmioty kontrolujące.

Zgodnie z ostatnim akapitem art. 15 tego rozporządzenia, w aktualnym zawiadomieniu wykazano - na podstawie informacji udzielonych przez Państwa Członkowskie zaktualizowanych w 2004 r. - systemy uruchomione w każdym Państwie Członkowskim oraz zatwierdzone podmioty i/lub organy kontrolujące.

Systemy uruchomione w każdym Państwie Członkowskim wskazane są w kolumnie "uwagi" w następujący sposób:

A: System oparty na zatwierdzonych prywatnych podmiotach kontrolujących

B: System oparty na jednym lub większej ilości wyznaczonych publicznych organów kontrolujących

C: System oparty na wyznaczonym publicznym organie kontrolującym oraz zatwierdzonych prywatnych podmiotach kontrolujących

Od stycznia 1998 r. zatwierdzone podmioty kontrolujące w Unii Europejskiej muszą spełniać wymogi ustanowione w warunkach normy EN 45011. (Art. 9 ust. 10 rozporządzenia nr 2092/91).

Wykaz zawiera również podmioty i/lub organy kontrolujące zatwierdzone przez Państwa nienależące do EWG, które przystąpiły do EOG.

AUSTRIA I NIEMCY

W Austrii i Niemczech podmioty są zatwierdzane na szczeblu krajów związkowych (landów) a zakres ich działalności ograniczony jest do wybranych landów. W odniesieniu do tych państw kolumna "uwagi" wskazuje, dla każdego podmiotu, land, w którym został on zatwierdzony oraz, w stosownych przypadkach, inne landy, na terenie których podmiot ten może prowadzić działania kontrolne.

Dla poszczególnych landów użyto następujących kodów:

Austria

Karyntia K

Dolna Austria N

Górna Austria O

Salzburg S

Styria ST

Tyrol T

Wiedeń W

Burgenland B

Vorarlberg V

Niemcy

Badenia-Wirtembergia BW

Bawaria BY

Berlin BE

Brandenburgia BB

Brema HB

Hamburg HH

Hesja HE

Meklemburgia-Pomorze Przednie MV

Dolna Saksonia NI

Nadrenia Północna-Westfalia NW

Nadrenia-Palatynat RP

Saarland SL

Saksonia SN

Saksonia-Anhalt ST

Szlezwik-Holsztyn SH

Turyngia TH

HISZPANIA

Obecnie w Hiszpanii za kontrolę odpowiedzialne są wspólnoty autonomiczne (comunidades autónomas), które wykonują ją poprzez publiczne organy kontrolujące oraz prywatne podmioty kontrolujące odpowiednio wyznaczone lub zatwierdzone przez właściwe władze. Kolumna "uwagi" wskazuje wspólnoty autonomiczne, na terenie których organ lub prywatny podmiot kontrolujący może prowadzić działania kontrolne.

Dla poszczególnych regionów użyto następujących kodów:

Andaluzja AN

Aragon AR

Asturias AS

Baleary BA

Wyspy Kanaryjskie CA

Kantabria CN

Kastylia-La Mancha CM

Kastylia-Leon CL

Katalonia CT

Ekstremadura EX

Galicja GA

Rioja RI

Madryt MA

Murcia MU

Navarra NA

Kraj Basków VAS

Walencja VA

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.16.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Wykaz organów publicznych lub podmiotów odpowiedzialnych za kontrolę, o których mowa w art. 15 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.
Data aktu: 20/01/2005
Data ogłoszenia: 20/01/2005