Zmiana aktu przyjmującego zasady dotyczące poufności informacji Europolu.

AKT RADY
z dnia 5 czerwca 2003 r.
zmieniający akt Rady z dnia 3 listopada 1998 r. przyjmujący zasady dotyczące poufności informacji Europolu

(2003/C 152/01)

(Dz.U.UE C z dnia 28 czerwca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu)(1), w szczególności jej art. 31 ust. 1,

uwzględniając inicjatywę Królestwa Danii(2),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

uwzględniając projekt opracowany przez Zarząd Europolu,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Poziomy klasyfikacji, które mają być stosowane przez Europol, powinny zostać przyporządkowane, w odniesieniu do stosowanych środków bezpieczeństwa, w taki sposób, aby odpowiadały one w najwyższym możliwym stopniu poziomom obecnie stosowanym przez instytucje Unii Europejskiej oraz istniejącym międzynarodowym standardom.

(2) Zadaniem Rady, stanowiącej jednomyślnie, jest przyjęcie właściwych zasad dotyczących poufności informacji, które są otrzymywane przez Europol lub wymieniane z Europolem na podstawie Konwencji o Europolu,

PRZYJMUJE NINIEJSZY AKT:

Artykuł  1

W akcie Rady z dnia 3 listopada 1998 r. przyjmującym zasady dotyczące poufności informacji Europolu(4) wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 lit. g) otrzymuje brzmienie:

"g) »poziom klasyfikacji« oznacza oznakowanie bezpieczeństwa, przypisanego dokumentowi, przetwarzanemu przez Europol lub za pośrednictwem Europolu, określonego w art. 8;"

2) artykuł 8 ust. 1 zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Informacje, które obejmuje podstawowy poziom ochrony i którym nie został przypisany poziom bezpieczeństwa, zostają oznaczone jako »Europol Niezaklasyfikowane do publicznego upowszechniania«;"

3) artykuł 8 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Poziomy klasyfikacji Europolu otrzymują następujące nazwy:

»Europol Restricted« (Europol Zastrzeżone): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby być niekorzystne dla interesów Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Confidential« (Europol Poufne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby zaszkodzić podstawowym interesom Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Secret« (Europol Tajne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby poważnie zaszkodzić podstawowym interesom Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Top Secret« (Europol Ściśle Tajne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby spowodować szczególnie poważne naruszenie podstawowych interesów Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

Każdy poziom klasyfikacji Europolu ma odniesienie do szczególnego pakietu bezpieczeństwa, który zostanie zastosowany w ramach organizacji Europolu. Pakiety bezpieczeństwa zapewniają różne poziomy ochrony, w zależności od zawartości danej informacji, oraz uwzględniając szkodliwe skutki, jakie mogą wystąpić w sytuacji nieautoryzowanego dostępu, rozpowszechniania lub wykorzystania tych informacji w odniesieniu do interesów Państw Członkowskich lub Europolu.

W sytuacji zbierania informacji ochronnie oznakowanej na różnych poziomach poziom klasyfikacji, który należy zastosować, będzie co najmniej tak wysoki, jak poziom mający zastosowanie dla tych informacji, które są chronione na najwyższym poziomie. We wszystkich przypadkach grupie informacji można nadać wyższy poziom ochrony, niż nadaje się każdej z jej części.

Wykonywane tłumaczenia dokumentów oznakowanych w celu ochrony podlegają takiej samej ochronie, jak oryginały tłumaczonych dokumentów;"

4) artykuł 8 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Pakiety bezpieczeństwa składają się z różnych środków o charakterze technicznym, organizacyjnym i administracyjnym, jak ustanowiono w podręczniku bezpieczeństwa";

5) artykuł 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przy wyborze poziomu klasyfikacji Państwa Członkowskie biorą pod uwagę klasyfikację informacji na podstawie ich krajowych przepisów, potrzebę elastyczności operacyjnej, wymaganej dla właściwego funkcjonowania Europolu oraz wymóg, że klasyfikacja informacji dotyczącej stosowania prawa powinna stanowić wyjątek oraz, że, jeżeli taka informacja musi ulec klasyfikacji, należy przypisać jej najniższy możliwy poziom ochrony";

6) w artykule 11 ust. 3 wyrazy "poziom 1 i 2" zastępuje się wyrazami "poziom Europol Restricted i poziom Europol Confidential";

7) w całym tekście wyrazy "poziom bezpieczeństwa" lub "poziomy bezpieczeństwa" zastępuje się wyrazami "poziom klasyfikacji" lub "poziomy klasyfikacji" odpowiednio.

Artykuł  2

Niniejszy akt wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.

Artykuł  3

Niniejszy akt zostaje opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 5 czerwca 2003 r.

W imieniu Rady
M. CHRISOCHOÏDIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 316 z 27.11.1995, str. 2. Konwencja ostatnio zmieniona protokołem z dnia 28 listopada 2002 r. (Dz.U. C 312 z 16.12.2002, str. 2).

(2) Dz.U. C 286 z 22.11.2002, str. 19.

(3) Opinia z dnia 9 kwietnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. C 26 z 30.1.1999, str. 10.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2003.152.1

Rodzaj: Akt
Tytuł: Zmiana aktu przyjmującego zasady dotyczące poufności informacji Europolu.
Data aktu: 05/06/2003
Data ogłoszenia: 28/06/2003
Data wejścia w życie: 01/07/2003, 01/05/2004