Wykonanie art. 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego po zakończeniu okresu przejściowego.

Wersja ujednolicona Wytycznych EBC/2000/6 z dnia 20 lipca 2000 r. w sprawie wykonania art. 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego po zakończeniu okresu przejściowego, zmienionych wytycznymi EBC/2001/10

(2001/C 325/12)

(Dz.U.UE C z dnia 21 listopada 2001 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (zwany dalej "Traktatem"), w szczególności jego art. 106 ust. 1, oraz art. 12.1, 14.3 i 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem"),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 52 Statutu upoważnia Radę Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) do podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia, że banknoty o nominałach w walutach o nieodwołalnie stałych kursach walutowych są wymieniane przez krajowe banki centralne (KBC) po ich odpowiedniej wartości nominalnej.

(2) Artykuł 52 Statutu ma na celu zapewnienie wysokiego stopnia substytucyjności pomiędzy jednostkami waluty krajowej po przyjęciu kursów wymiany określonych w art. 123 ust. 4 Traktatu i pomiędzy jednostkami waluty krajowej a euro. W tym celu Rada Prezesów EBC zapewnia, że każdy krajowy bank centralny jest gotowy wymienić na banknoty euro, po kursie wymiany, każdy banknot emitowany przez KBC innego Państwa Członkowskiego nieobjętego derogacją.

(3) KBC zapewniają, że banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich mogą być wymieniane na banknoty i monety euro lub, zgodnie z ustawodawstwem krajowym, zapisywane na rachunku. Krajowe banki centralne zapewniają, że wymiana banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich na banknoty i monety euro może być dokonywana po wartości nominalnej. KBC są zobowiązane albo same zapewnić taką usługę, albo wyznaczyć agenta, który będzie świadczył taką usługę w ich imieniu.

(4) Rada Prezesów EBC jest zdecydowana zapewnić, że każdy KBC będzie gotowy do wymieniania na banknoty euro, po kursach wymiany, wszystkich banknotów emitowanych przez KBC innego Państwa Członkowskiego nieobjętego derogacją.

(4a) Uznaje się jako zasadę ogólną, że znacznie uszkodzone banknoty nie kwalifikują się do wymiany i że będzie czynione specjalne odniesienie w stosunku do niektórych kategorii banknotów, które będą wyłączone z przepisów dewizowych; niektóre KBC uczestniczących Państw Członkowskich wprowadzą systemy znakowania w celu ułatwienia i ochrony wycofania z obiegu banknotów krajowych; w konsekwencji oznaczone banknoty będą wyraźnie wskazane pomiędzy banknotami, które nie kwalifikują się do wymiany; uznaje się za niezbędne zamieszczenie informacji o procedurach znakowania różnych Państw Członkowskich na stronie internetowej EBC.

(5) Zgodnie z art. 12.1 i 14.3 Statutu, Wytyczne EBC stanowią integralną część prawa wspólnotowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Definicje

Do celów niniejszych Wytycznych:

– "KBC" oznacza krajowe banki centralne Państw Członkowskich, które przyjęły jedną walutę zgodnie z Traktatem,

– "uczestniczące Państwa Członkowskie" oznaczają wszystkie Państwa Członkowskie, które przyjęły jedną walutę zgodnie z Traktatem,

– "banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich" oznaczają banknoty emitowane przez KBC, które były legalnym środkiem płatniczym w dniu 31 grudnia 2001 r. i które przedstawiane są innemu krajowemu bankowi centralnemu lub wyznaczonemu agentowi w celu wymiany,

– "wymiana banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich" oznacza wymianę banknotów emitowanych przez krajowy bank centralny i przedstawianych innemu krajowemu bankowi centralnemu lub wyznaczonemu przez niego agentowi w celu wymiany na banknoty i monety euro lub uznania konta,

– "znakowanie" oznacza oznaczenie banknotów krajowych specjalnym charakterystycznym symbolem, np. dziurkami wykonanymi dziurkaczem, przeprowadzane przez upoważnione instytucje w ramach wprowadzania w życie środków prawnych podjętych na poziomie każdego uczestniczącego Państwa Członkowskiego w celu ułatwienia wycofania banknotów krajowych z obiegu,

– "wartość nominalna" oznacza wartość wynikającą z kursów wymiany przyjętych przez Radę UE na mocy art. 123 ust. 4 Traktatu, bez różnicowania na kurs kupna i kurs sprzedaży.

Artykuł  2

Obowiązek wymiany po wartości nominalnej

1.
KBC, w przynajmniej jednym miejscu na terytorium swojego kraju, same lub przez wyznaczonego agenta, zapewniają, że banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich mogą być wymieniane, po ich odpowiedniej wartości nominalnej, na banknoty i monety euro lub na wniosek zapisywane na rachunku u instytucji dokonującej wymiany, jeżeli ustawodawstwo krajowe przewiduje taką możliwość.
2.
KBC mogą ograniczyć liczbę i/lub łączną wartość banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich, które są gotowe przyjąć w odniesieniu do danej transakcji lub danego dnia.
Artykuł  3

Banknoty kwalifikujące się do wymiany

Banknoty innych uczestniczących Państw Członkowskich, które kwalifikują się do wymiany na podstawie niniejszych wytycznych, nie mogą być poważnie uszkodzone. W szczególności nie mogą składać się z więcej niż dwóch części tego samego banknotu złączonych razem lub uszkodzonych przez urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą. Dodatkowo nie będą one oznaczone ani uszkodzone w sposób uniemożliwiający sprawdzenie oznaczenia.

Artykuł  4

Przepisy końcowe

Niniejsze wytyczne stosują się do wszystkich banknotów innych uczestniczących Państw Członkowskich, przedstawionych do wymiany pomiędzy dniem 1 stycznia 2002 r. a dniem 31 marca 2002 r.

Niniejsze wytyczne skierowane są do KBC uczestniczących Państw Członkowskich.

Niniejsze wytyczne zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2001.325.14

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Wykonanie art. 52 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego po zakończeniu okresu przejściowego.
Data aktu: 20/07/2000
Data ogłoszenia: 21/11/2001
Data wejścia w życie: 20/07/2000, 01/05/2004