Zwalczanie rasizmu i ksenofobii w internecie przez wzmożenie pracy z młodymi ludźmi.

DEKLARACJA RADY I PRZEDSTAWICIELI RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZEBRANYCH W RADZIE
z dnia 28 czerwca 2001 r.
w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii w Internecie przez wzmożenie pracy z młodymi ludźmi

(2001/C 196/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2001 r.)

Unia Europejska opiera się na zasadach wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka, podstawowych wolności i państwa prawa. Różnorodności i tolerancja są wartościami demokratycznymi jednomyślnie uznawanymi i szanowanymi w każdym Państwie Członkowskim.

Wpływy antydemokratyczne wykorzystują Internet do przekazywania i rozpowszechniania treści rasistowskich, ksenofobicznych, jak również innych objawów nietolerancji, korzystając z faktu, że młodzi ludzie w Europie są częstymi użytkownikami Internetu.

Inicjatywa, przedsiębiorczość, kreatywność i solidarność społeczna młodych powinna być wykorzystana do przeciwdziałania tym antydemokratycznym postawom w Internecie, kiedykolwiek one się pojawią.

Europa musi zwalczać wszelkie formy rasizmu, ksenofobii i innych objawów nietolerancji na szczeblu lokalnym, europejskim i ogólnoświatowym.

Dlatego:

RADA I PRZEDSTAWICIELE RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZEBRANYCH W RADZIE:

– PRZYJMUJĄ Z ZADOWOLENIEM komunikat Komisji Europejskiej pod tytułem "Tworzenie bezpieczniejszego społeczeństwa informacyjnego przez poprawę bezpieczeństwa infrastruktur informacyjnych i zwalczanie przestępczości komputerowej (Europa 2002)", w szczególności przyjmują z zadowoleniem inicjatywę Komisji Europejskiej do zbadania, jaki byłby zakres aktywności przeciwko działaniom rasistowskim i ksenofobicznym w Internecie;

– PODKREŚLAJĄ ogromną rolę obowiązku szkół i innych właściwych instytucji oraz organizacji młodzieżowych w zachęcaniu młodzieży do bezpośredniego zaangażowania się w rozwój wartości demokratycznych, jak również w tworzenie możliwości wspierania demokracji, praw człowieka i tolerancji;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zrozumienia przez młodych ludzi obecnych przepisów dotyczących publikacji i rozpowszechniania treści rasistowskich i ksenofobicznych w Internecie oraz wagę krytycznej oceny takiego materiału znalezionego w sieci, kładąc nacisk na rolę szkół i innych właściwych instytucji w tworzeniu takiego zrozumienia;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zaangażowania i wyszkolenia osób pracujących z młodymi ludźmi w celu podniesienia ich świadomości i zrozumienia problemów związanych z nietolerancją oraz zwiększenia zdolności zastosowania wartości demokratycznych podczas pracy z młodzieżą;

– PODKREŚLAJĄ wagę i potrzebę wymiany doświadczeń i informacji między Państwami Członkowskimi przez wspieranie rozwoju istniejących programów, sieci i instytucji takich jak Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii, angażujących władze na szczeblu krajowym i lokalnym, jak również specjalistów w celu rozwinięcia najlepszej praktyki w tej dziedzinie oraz wspólnotowy plan działania promujący bezpieczniejsze korzystanie z Internetu;

– PODKREŚLAJĄ, że powinny być poczynione wysiłki w celu wykorzystania inicjatywy i przedsiębiorczości młodych ludzi dla odrzucenia i przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i innych przejawów nietolerancji, które można znaleźć w sieci;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zachęcenia dostawców usług internetowych w Unii do dostarczania użytkownikom środków zgłaszania treści rasistowskich i ksenofobicznych, z którymi spotkają się w Internecie;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zachęcenia do współpracy między dostawcami usług internetowych - np. dostawcami dostępu do Internetu i hostami internetowymi - a policją i władzą sądową w Państwach Członkowskich, w celu zwalczania rasizmu i materiału ksenofobicznego w Internecie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2001.196.1

Rodzaj: Deklaracja
Tytuł: Zwalczanie rasizmu i ksenofobii w internecie przez wzmożenie pracy z młodymi ludźmi.
Data aktu: 28/06/2001
Data ogłoszenia: 12/07/2001