Przyspieszone postępowanie zatwierdzające systemy pomocy dla MŚP oraz zmiana istniejących systemów.

Komunikat do Państw Członkowskich w sprawie przyspieszonego postępowania zatwierdzającego systemy pomocy dla MŚP oraz zmiany istniejących systemów

(92/C 213/03)

(przyjęty przez Komisję dnia 2 lipca 1992 r.)

(Dz.U.UE C z dnia 19 sierpnia 1992 r.)

Komisja zmieniła swoją wcześniejszą decyzję(1) w sprawie powiadamiania o systemach pomocy o niewielkim znaczeniu w następujący sposób:

co do zasady, Komisja nie będzie zgłaszać sprzeciwów wobec nowych lub zmienionych istniejących systemów pomocy zgłoszonych na podstawie art. 93 ust. 3 Traktatu EWG, spełniających następujące kryteria:

1. Nowe systemy pomocy, z wyłączeniem tych wspierających sektory przemysłowe objęte szczególnymi przepisami polityki wspólnotowej(2) lub w rolnictwie, rybołówstwie lub sektorach transportu i węgla.

Systemy muszą być ograniczone do małych i średnich przedsiębiorstw, rozumianych jako każda firma która:

– ma nie więcej niż 250 pracowników, oraz

– albo

– której roczny obrót nie przekracza 20 milionów ECU, lub

– suma bilansowa nie przekracza 10 milionów ECU, i

– w nie więcej niż 25 % stanowi własność jednej lub większej ilości spółek nieobjętych niniejszą definicją, z wyłączeniem publicznych korporacji inwestycyjnych, spółek z kapitałem podwyższonego ryzyka lub pod warunkiem że nie jest wykonywana kontrola, inwestorów instytucjonalnych.

Systemy muszą także spełniać jedno z następujących kryteriów:

– w przypadku gdy systemy odnoszą się do szczególnych celów inwestycyjnych, intensywność pomocy nie może przekraczać 7,5 % kosztów inwestycyjnych, lub

– w przypadku gdy systemy mają służyć tworzeniu miejsc pracy, pomoc nie może wynosić więcej niż 3.000 ECU na miejsce pracy, lub

– w przypadku braku szczególnych celów inwestycyjnych lub tworzenia miejsc pracy całkowita kwota pomocy jaką może otrzymać beneficjent nie może być większa niż 200.000 ECU.

Wszystkie powyższe liczby są podawane przed opodatkowaniem, tzn. brutto.

Państwa Członkowskie musza zapewnić, że beneficjent w ramach tego samego projektu nie otrzyma więcej pomocy niż zezwalają na to powyższe kryteria, przez wielokrotne zgłoszenia systemów pomocy spełniających te kryteria lub gdy takie systemy pomocy są dodawane do jakichkolwiek innych pomocy w ramach ogólnych, regionalnych lub sektorowych systemów pomocy.

Takie pomoce mogą być wypłacane na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym.

Wszystkie pomoce do wywozów w handlu wewnątrzwspólnotowym lub pomoce operacyjne są wyłączone z tej procedury.

2. Zmiany istniejących systemów pomocy, które zostały uprzednio zatwierdzone przez Komisję, z wyłączeniem szczególnych przypadków kiedy Komisja ściśle ograniczyła swoje zezwolenie do zgłoszonego wówczas okresu, budżetu i warunków.

Zmiana może dotyczyć:

– przedłużenia okresu obowiązywania bez podwyższania zasobów budżetowych,

– podwyższenia w dostępnym budżecie o nie więcej niż 20 % pierwotnej kwoty, ale bez przedłużenia okresu obowiązywania,

– przedłużenia okresu obowiązywania razem z podwyższeniem budżetu o nie więcej niż 20 % pierwotnej kwoty,

– zaostrzenia kryteriów zastosowania systemu.

Uproszczona forma powiadomienia do stosowania zarówno w nowych, jak i istniejących systemach jest określona poniżej.

Komisja podejmie decyzję w sprawie powiadomień w ciągu 20 dni roboczych.

______

(1) Dz.U. C 40 z 20.2.1990, str. 2.

(2) Aktualnie: stal, przemysł stoczniowy, włókna syntetyczne i pojazdy silnikowe.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.1992.213.10

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Przyspieszone postępowanie zatwierdzające systemy pomocy dla MŚP oraz zmiana istniejących systemów.
Data aktu: 02/07/1992
Data ogłoszenia: 19/08/1992
Data wejścia w życie: 02/07/1992, 01/05/2004