Wspólna deklaracja.

WSPÓLNA DEKLARACJA
Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji

PARLAMENT EUROPEJSKI, RADA I KOMISJA,

mając na uwadze, co następuje:

od dnia 1 stycznia 1975 r. budżet Wspólnot będzie finansowany całkowicie z ich środków własnych;

w celu wdrożenia tego systemu Parlament Europejski otrzyma rozszerzone uprawnienia budżetowe;

rozszerzeniu uprawnień budżetowych Parlamentu Europejskiego musi towarzyszyć jego rzeczywisty udział w procedurze przygotowywania i przyjmowania decyzji, które powodują powstanie istotnych wydatków ponoszonych z budżetu Wspólnot Europejskich lub przychodów do tego budżetu,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

1. Niniejszym ustanawia się postępowanie pojednawcze między Parlamentem Europejskim a Radą przy aktywnym udziale Komisji.

2. Postępowanie to może być stosowane w odniesieniu do aktów wspólnotowych o zasięgu ogólnym, które wywołują istotne skutki finansowe, a ich przyjęcie nie jest wymagane na podstawie aktów już istniejących.

3. Przedkładając wniosek Komisja wskazuje, czy dany akt, w jej opinii, może być przedmiotem postępowania pojednawczego. Parlament Europejski, wydając swoją opinię, i Rada mogą zażądać wszczęcia tego postępowania.

4. Procedura jest wszczynana, jeżeli spełnione są kryteria ustanowione w ust. 2, a Rada zamierza odstąpić od opinii przyjętej przez Parlament Europejski.

5. Koncyliacja odbywa się w "komitecie pojednawczym" składającym z Rady i przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. W pracy komitetu pojednawczego uczestniczy Komisja.

6. Celem postępowania jest znalezienie porozumienia między Parlamentem Europejskim a Radą.

Postępowanie zwykle odbywa się w okresie nieprzekraczającym trzech miesięcy, o ile dany akt nie musi zostać przyjęty przed określoną datą, a w przypadku pilnych spraw Rada może ustalić właściwy termin.

7. Jeżeli stanowiska tych dwóch instytucji są zbliżone w wystarczającym stopniu, Parlament Europejski może wydać nową opinię, po której Rada podejmuje określone działania.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 marca 1975 r.

W imieniu Parlamentu W imieniu Rady W imieniu Komisji
Europejskiego
C. BERKHOUWER G. FITZGERALD François-Xavier ORTOLI

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024