Potwierdzanie znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 19 marca 2024 r.
w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2187) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie niezbędny do wykonywania zawodu ratownika medycznego;
2)
sposób przeprowadzania egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie, zwanego dalej "egzaminem", oraz wzór zaświadczenia o pozytywnym złożeniu egzaminu;
3)
wysokość opłaty za egzamin, o której mowa w art. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, zwanej dalej "opłatą".
§  2. 
Zakres znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie niezbędny do wykonywania zawodu ratownika medycznego obejmuje:
1)
umiejętność czytania i rozumienia tekstu pisanego, w szczególności w zakresie literatury i piśmiennictwa z zakresu świadczeń zdrowotnych udzielanych osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1541, 1560 i 1972) lub pacjentowi, w tym z zakresu medycznych czynności ratunkowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 tej ustawy oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodu ratownika medycznego w Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
umiejętność porozumiewania się - w związku z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego - z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, pacjentami, ratownikami medycznymi, dyspozytorami medycznymi oraz przedstawicielami innych zawodów medycznych, w szczególności poprawne udzielanie porad i informacji zrozumiałych dla pacjentów i osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
3)
umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, w szczególności w związku z uczestniczeniem w naradach i szkoleniach zawodowych;
4)
umiejętność pisania zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii języka polskiego, w szczególności w zakresie prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
§  3. 
1. 
Egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek składany do Krajowej Rady Ratowników Medycznych, zwanej dalej "Krajową Radą", po uiszczeniu przez wnioskodawcę opłaty.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko wnioskodawcy;
2)
numer PESEL wnioskodawcy, a w przypadku jego braku - serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
3)
obywatelstwo (obywatelstwa) wnioskodawcy;
4)
adres do korespondencji, a także - jeżeli wnioskodawca posiada - numer telefonu i adres poczty elektronicznej;
5)
własnoręczny podpis wnioskodawcy - w przypadku wniosku w postaci papierowej albo kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty - w przypadku wniosku w postaci elektronicznej.
3. 
Do wniosku wnioskodawca dołącza potwierdzenie uiszczenia opłaty.
4. 
Krajowa Rada powiadamia wnioskodawcę o terminie i miejscu składania egzaminu przesyłką rejestrowaną, telefonicznie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie później niż 14 dni przed tym terminem.
5. 
W przypadku niekompletności wniosku, nieuiszczenia opłaty albo niedołączenia do wniosku potwierdzenia uiszczenia opłaty Krajowa Rada wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  4. 
1. 
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją".
2. 
W skład komisji wchodzi czterech członków powoływanych i odwoływanych przez Krajową Radę, w tym:
1)
trzech ratowników medycznych, w tym jeden wskazany przez Krajową Radę;
2)
osoba posiadająca wykształcenie wyższe w zakresie filologii polskiej.
3. 
Komisja działa na podstawie regulaminu organizacyjnego opracowanego przez tę komisję i zatwierdzonego przez Krajową Radę.
§  5. 
1. 
Egzamin składa się z czterech części: dwóch części pisemnych (A i B) i dwóch części ustnych (C i D).
2. 
Część A obejmuje napisanie ze słuchu dyktanda odtwarzanego dwukrotnie z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.
3. 
Część B obejmuje rozwiązanie testu składającego się z 10 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru, sprawdzającego rozumienie wysłuchanego dwukrotnie tekstu odtwarzanego z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.
4. 
Część C obejmuje sprawdzenie umiejętności czytania i zrozumienia tekstu.
5. 
Część D obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznych w ramach symulowanego udzielania porad pacjentom, w szczególności poprawnego formułowania pytań i wypowiedzi na podstawie wybranych zagadnień z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.
§  6. 
1. 
Komisja ocenia każdą część egzaminu, przyznając odpowiednią liczbę punktów.
2. 
Komisja przyznaje maksymalnie z części:
1)
A - 8 punktów;
2)
B - 10 punktów;
3)
C - 12 punktów;
4)
D - 10 punktów.
§  7. 
1. 
Do złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym niezbędne jest uzyskanie z każdej części egzaminu co najmniej 60% liczby punktów możliwych do uzyskania, łącznie nie mniej niż 24 punktów.
2. 
Krajowa Rada wydaje wnioskodawcy, który pozytywnie złożył egzamin, zaświadczenie o pozytywnym złożeniu egzaminu, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Wnioskodawca, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie wyznaczonym przez Krajową Radę. Przepisy § 3 stosuje się.
2. 
W przypadku gdy wnioskodawca ponownie przystąpi do egzaminu, za zaliczone uznaje się te części egzaminu, które wnioskodawca zaliczył podczas poprzedniego egzaminu.
§  9. 
1. 
Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół, który zawiera:
1)
datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu;
2)
imiona i nazwiska członków komisji;
3)
imiona i nazwiska wnioskodawców;
4)
liczbę punktów uzyskanych z każdej części egzaminu przez wnioskodawców;
5)
podpisy członków komisji.
2. 
Wnioskodawcy, na podstawie wniosku złożonego do komisji, przysługuje prawo wglądu do części protokołu, która go dotyczy, w miejscu i czasie wyznaczonym przez komisję. Wniosek składa się w postaci papierowej lub elektronicznej.
§  10. 
1. 
Krajowa Rada niezwłocznie powiadamia przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej wnioskodawcę albo osobę przez niego upoważnioną o wyniku egzaminu.
2. 
Upoważnienie do otrzymania wyniku egzaminu zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko osoby upoważnionej;
2)
numer PESEL osoby upoważnionej, a w przypadku jego braku - serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
3)
własnoręczny podpis wnioskodawcy - w przypadku upoważnienia w postaci papierowej albo kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty - w przypadku upoważnienia w postaci elektronicznej.
§  11. 
1. 
Wnioskodawca może wnieść do Prezesa Krajowej Rady na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej odwołanie od wyniku egzaminu, w tym od liczby punktów uzyskanej z każdej części egzaminu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku egzaminu.
2. 
Prezes Krajowej Rady rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Przepisy § 10 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
1. 
Ustala się opłatę w wysokości 500 zł.
2. 
W przypadku ponownego przystąpienia do egzaminu za przeprowadzenie każdej z części egzaminu wnioskodawca ponosi opłatę w wysokości 100 zł.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE O POZYTYWNYM ZŁOŻENIU EGZAMINU ZE ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.429

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Potwierdzanie znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 19/03/2024
Data ogłoszenia: 22/03/2024
Data wejścia w życie: 06/04/2024