Mianowanie żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lutego 2024 r.
w sprawie mianowania żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Na podstawie art. 552 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb mianowania żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
§  2. 
1. 
Warunkami mianowania żołnierza zawodowego na pierwszy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem tego żołnierza na wyższe stanowisko służbowe zaszeregowane do tego stopnia w korpusie:
1)
podoficerów - są posiadanie przez niego wykształcenia co najmniej średniego lub średniego branżowego, ukończenie kursu podoficerskiego, zdanie egzaminu podoficerskiego oraz posiadanie nieposzlakowanej opinii;
2)
oficerów - są posiadanie przez niego tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera lub równorzędnego tytułu zawodowego, ukończenie studiów w uczelni wojskowej lub kursu oficerskiego, zdanie egzaminu oficerskiego oraz posiadanie nieposzlakowanej opinii.
2. 
W przypadkach uzasadnionych warunkami służby i potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli istnieje konieczność niezwłocznego uzupełnienia stanowisk służbowych w jednostkach wojskowych, warunków, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem wymogów zdania odpowiednio egzaminu podoficerskiego albo oficerskiego oraz posiadania nieposzlakowanej opinii, nie stosuje się.
§  3. 
Warunkiem mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień wojskowy w obrębie korpusu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest spełnienie warunków wymaganych do wyznaczenia tego żołnierza na wyższe stanowisko służbowe oraz jeżeli od ostatniego mianowania w czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej na wyższy stopień wojskowy upłynęło w obrębie korpusu:
1)
szeregowych - co najmniej 6 miesięcy;
2)
podoficerów w przypadku:
a)
podoficerów młodszych - co najmniej 6 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 2 miesiące,
b)
podoficerów starszych - co najmniej 9 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 3 miesiące;
3)
oficerów w przypadku:
a)
oficerów młodszych - co najmniej 12 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 6 miesięcy,
b)
oficerów starszych - co najmniej 15 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 12 miesięcy,
c)
generałów (admirałów) - co najmniej 18 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 15 miesięcy.
§  4. 
Mianowanie żołnierza zawodowego, który jest zwalniany z kształcenia w ramach studiów w uczelni wojskowej lub kursu oficerskiego przed ich ukończeniem, może nastąpić w związku z jego wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe w jednostce wojskowej, a od ostatniego mianowania upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
§  5. 
Oprócz spełnienia warunków mianowania, o których mowa w § 2-4, żołnierz zawodowy może być mianowany na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe, jeżeli nie jest karany dyscyplinarnie lub nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne, jeżeli nie jest zawieszony w czynnościach służbowych, a także jeżeli nie został ukarany w ramach postępowania karnego lub karnego skarbowego oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub karne skarbowe.
§  6. 
1. 
Postępowanie w sprawie mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem go na wyższe stanowisko służbowe prowadzi się łącznie z postępowaniem o to wyznaczenie, a w pozostałych przypadkach na wniosek dowódcy jednostki wojskowej albo z jego inicjatywy, jeżeli dowódca ten jest organem uprawnionym do mianowania.
2. 
Jeżeli organ właściwy do wyznaczenia żołnierza zawodowego na wyższe stanowisko służbowe nie jest jednocześnie organem uprawnionym do mianowania tego żołnierza na wyższy stopień wojskowy, organ ten przed wydaniem decyzji o wyznaczeniu żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe sporządza wniosek o jego mianowanie na wyższy stopień wojskowy i przesyła ten wniosek do organu uprawnionego do mianowania.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 lub 2, organ wnioskujący przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję wojskową bezpośrednio do organu uprawnionego do jego realizacji oraz do wiadomości swoich przełożonych. Złożenie wniosku może nastąpić również w przypadkach uzasadnionych warunkami służby pisemnie w formie papierowej, ustnie lub za pomocą środków łączności do protokołu.
§  7. 
Na podstawie postanowienia lub decyzji (rozkazu) o mianowaniu dowódca jednostki wojskowej sporządza akt mianowania, który wręcza żołnierzowi zawodowemu mianowanemu na wyższy stopień wojskowy.
§  8. 
1. 
Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe kierowane do Ministra Obrony Narodowej są przesyłane za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
2. 
Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe kierowane do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych są przesyłane do wiadomości kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
3. 
Wnioski o mianowanie na pierwszy stopień wojskowy w korpusie podoficerów w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe są przesyłane do dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych lub właściwego dowódcy, któremu podlega szkoła podoficerska lub jednostka wojskowa, w której jest prowadzony kurs podoficerski.
§  9. 
Dowódca jednostki wojskowej, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie żołnierza na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe, niezwłocznie powiadamia organ, do którego wystąpił z tym wnioskiem, o ujawnionych okolicznościach powodujących niezasadność mianowania.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 stycznia 2004 r. w sprawie mianowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 134), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Mianowanie żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny
Data aktu: 09/02/2024
Data ogłoszenia: 15/02/2024
Data wejścia w życie: 16/02/2024