Przetwarzanie danych biometrycznych oraz danych genetycznych przez Żandarmerię Wojskową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 stycznia 2020 r.
w sprawie przetwarzania danych biometrycznych oraz danych genetycznych przez Żandarmerię Wojskową

Na podstawie art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 518 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zasady przetwarzania danych biometrycznych oraz danych genetycznych, w tym w szczególności wymazów ze śluzówki policzków, odcisków linii papilarnych oraz zdjęć sygnalitycznych osób podejrzanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub osób usiłujących ukryć swoją tożsamość, i sposób ich przekazywania innym organom uprawnionym na podstawie przepisów odrębnych, a także wzory wykorzystywanych dokumentów, przypadki i sposoby pobierania odcisków linii papilarnych, przeprowadzania wywiadu daktyloskopijnego oraz wykonywania zdjęć sygnalitycznych;
2)
tryb pobierania odcisków linii papilarnych lub wymazów ze śluzówki policzków od żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej oraz sposób przeprowadzania i dokumentowania czynności związanych z ich przetwarzaniem;
3)
zbiory danych, w których Żandarmeria Wojskowa przetwarza dane osobowe;
4)
kryteria oceny danych pod kątem przesłanek dalszego przetwarzania.
§  2. 
1. 
Obrazy linii papilarnych pobiera się za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania, a w przypadku gdy jest to niemożliwe, odciski linii papilarnych pobiera się metodą tuszową na kartę daktyloskopijną.
2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonują żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszkoleni w zakresie daktyloskopii.
§  3. 
Karty daktyloskopijne oraz obrazy linii papilarnych, o których mowa w § 2 ust. 1, według wzorów oraz w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1o ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161, z późn. zm.), przekazuje się, w sposób określony w tych przepisach, Komendantowi Głównemu Policji.
§  4. 
1. 
Wywiad daktyloskopijny wobec osób podejrzanych i podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swą tożsamość przeprowadza się przez sprawdzenie obecności danych daktyloskopijnych osoby w zbiorach danych daktyloskopijnych lub ich powiązaniu z innymi danymi.
2. 
W przypadku gdy wynik sprawdzenia, o którym mowa w ust. 1, wskazuje na różnice między danymi zarejestrowanymi w zbiorach a danymi podawanymi przez osobę, podejmuje się niezbędne czynności w celu wyjaśnienia rozbieżności.
3. 
Wywiad daktyloskopijny przeprowadza się, doręczając kartę daktyloskopijną przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej albo przesyłając ją drogą elektroniczną, w tym za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania, do Komendanta Głównego Policji.
§  5. 
Niezidentyfikowane ślady linii papilarnych, ujawnione w toku czynności procesowych, przekazuje się do Komendanta Głównego Policji.
§  6. 
1. 
Zdjęcia osób, w tym zdjęcia sygnalityczne, szkice oraz opisy wizerunków osób podejrzanych oraz podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swą tożsamość przetwarza się w zbiorach kart albumowych lub w postaci elektronicznej w zbiorach danych przetwarzanych na informatycznych nośnikach danych.
2. 
W karcie albumowej zamieszcza się:
1)
numer odznaki identyfikacyjnej żołnierza Żandarmerii Wojskowej dokonującego rejestracji;
2)
znak sprawy;
3)
nazwę jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej;
4)
dane osobowe, w tym zdjęcia osób podejrzanych albo podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego albo osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość;
5)
imiona rodziców osób, o których mowa w pkt 4;
6)
powód fotografowania.
3. 
Jednostki organizacyjne Żandarmerii Wojskowej prowadzą zbiory kart albumowych, w celu realizacji zadań ustawowych określonych w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, zwanej dalej "ustawą".
4. 
Wzór karty albumowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  7. 
Karty albumowe, w tym przetwarzane na informatycznych nośnikach danych, osób podejrzanych, podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość podlegają zniszczeniu, zgodnie z art. 29 ust. 11 ustawy, w przypadku ustalenia tożsamości tych osób lub powzięcia wiarygodnej informacji, że:
1)
czynu stanowiącego podstawę ich uzyskania nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia;
2)
zdarzenie lub okoliczność, w związku z którymi zostały uzyskane, nie ma znamion czynu zabronionego;
3)
osoba, której dotyczą, została uniewinniona prawomocnym wyrokiem sądu lub nastąpiło zatarcie skazania;
4)
osoba, której dotyczą, zmarła.
§  8. 
1. 
Wymaz ze śluzówki policzków od osób podejrzanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub osób usiłujących ukryć swoją tożsamość pobiera się przy użyciu przeznaczonych do tego celu pakietów kryminalistycznych, oznakowanych indywidualnym kodem kreskowym.
2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonują żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszkoleni w tym zakresie.
3. 
Z pobrania wymazu ze śluzówki policzków, o którym mowa w ust. 1, sporządza się protokół. W protokole zamieszcza się:
1)
znak sprawy oraz nazwę jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w której jest prowadzone postępowanie;
2)
podstawę prawną dokonanych czynności;
3)
miejsce, datę i czas rozpoczęcia czynności oraz datę i czas zakończenia czynności;
4)
dane osób podejrzanych albo podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego albo osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość;
5)
rysopis osoby, o której mowa w pkt 4, w przypadku gdy nie posiada ona dokumentu tożsamości;
6)
imię i nazwisko oraz stopień wojskowy i nazwę jednostki wojskowej żołnierza Żandarmerii Wojskowej dokonującego czynności;
7)
dane osobowe osób uczestniczących w czynnościach oraz charakter ich uczestnictwa;
8)
informację o fakcie i rodzaju zastosowania środków przymusu bezpośredniego;
9)
kod kreskowy, jakim został oznaczony pakiet kryminalistyczny, oraz informacje dotyczące sposobu zapakowania próbki;
10)
miejsce na omówienie skreśleń i poprawek;
11)
miejsce na uwagi i oświadczenia dotyczące treści protokołu;
12)
miejsce na informację o załącznikach;
13)
podpisy żołnierza Żandarmerii Wojskowej pobierającego próbki oraz osoby, od której pobrano próbkę;
14)
podpis osoby, od której pobrano próbkę, pod oświadczeniem o braku uwag do sposobu przeprowadzenia czynności;
15)
podpisy osób uczestniczących w czynnościach.
4. 
Fakt pobrania danych dotyczących kodu genetycznego osób określonych w ust. 1 rejestruje się w centralnych zbiorach danych, o których mowa w § 12 pkt 1.
5. 
Wzór protokołu z pobrania wymazu ze śluzówki policzków od osoby podejrzanej albo podejrzanego o popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego albo osoby o nieustalonej tożsamości lub osoby usiłującej ukryć swoją tożsamość jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Informacje o wynikach analizy kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) oraz dane osobowe dotyczące osób podejrzanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub osób usiłujących ukryć swoją tożsamość przekazuje się Komendantowi Głównemu Policji.
2. 
W celu rejestracji w zbiorze danych DNA, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, żołnierz Żandarmerii Wojskowej prowadzący postępowanie przygotowawcze przekazuje:
1)
zarządzenie polecające rejestrację;
2)
kartę rejestracyjną próbki biologicznej oraz pakiet kryminalistyczny.
§  10. 
Niezidentyfikowane ślady nieznanych sprawców przestępstw ujawnione w toku czynności procesowych rejestruje się w zbiorze danych DNA, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§  11. 
W celach, o których mowa w art. 29 ust. 16 ustawy, od żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej pobiera się:
1)
obrazy linii papilarnych - za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania;
2)
odciski linii papilarnych - za pomocą karty daktyloskopijnej;
3)
wymazy ze śluzówki policzków - za pomocą pakietu kryminalistycznego, oznakowanego indywidualnym kodem kreskowym.
§  12. 
Dane osobowe osób podejrzanych, podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość przetwarza się w:
1)
centralnych zbiorach danych - przeznaczonych do przetwarzania danych niezbędnych do realizacji zadań Żandarmerii Wojskowej na obszarze całego kraju,
2)
lokalnych zbiorach danych - przeznaczonych do przetwarzania danych niezbędnych do realizacji zadań Żandarmerii Wojskowej w zakresie właściwości rzeczowej poszczególnych jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej lub komórek organizacyjnych Komendy Głównej Żandarmerii Woskowej

- prowadzonych w systemach teleinformatycznych lub w formie drukowanych albo sporządzanych ręcznie wykazów, rejestrów, repertoriów, albumów, ksiąg lub innych dokumentów ewidencyjnych.

§  13. 
Dane osobowe przetwarzają wyłącznie żołnierze i pracownicy Żandarmerii Wojskowej przeszkoleni:
1)
w zakresie centralnych zbiorów danych - upoważnieni przez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;
2)
w zakresie lokalnych zbiorów danych - upoważnieni przez właściwego Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej.
§  14. 
Dane osobowe przetwarza się w systemach teleinformatycznych, wyposażonych w mechanizmy uwierzytelniające użytkownika oraz zabezpieczające przed dostępem nieuprawnionych osób.
§  15. 
Dane osobowe zgromadzone w zbiorach danych usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie usuniętych danych:
1)
za pomocą technik programowych;
2)
przez zniszczenie nośników zawierających dane osobowe, jeżeli ich usunięcie w sposób określony w pkt 1 nie jest możliwe.
§  16. 
Przy weryfikacji danych zgromadzonych w celu wykrywania przestępstw i przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego pod kątem ich dalszego przetwarzania uwzględnia się:
1)
rodzaj i charakter popełnionego czynu zabronionego;
2)
rodzaj i charakter naruszonego dobra chronionego prawem;
3)
formy sprawstwa i umyślności popełnienia czynu zabronionego;
4)
postaci zamiaru i skutki czynu, w tym rodzaj i rozmiar wyrządzonej lub grożącej szkody;
5)
zagrożenie sankcją karną;
6)
liczbę popełnionych czynów zabronionych;
7)
czas, który upłynął od momentu wprowadzenia danych do zbioru danych do momentu dokonywania oceny;
8)
inne informacje zgromadzone o osobie;
9)
podstawy uzyskania, pobrania lub zgromadzenia danych oraz ich prawdziwość;
10)
aktualność przesłanek legalności oraz niezbędności dalszego przetwarzania danych do wykonania zadań ustawowych Żandarmerii Wojskowej;
11)
upływ terminów przewidzianych do archiwizacji akt prowadzonych spraw;
12)
przedawnienie karalności czynu będącego podstawą zgromadzenia danych;
13)
ustanie okoliczności albo ziszczenie się celu uzasadniającego wprowadzenie danych do zbioru danych.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KARTA ALBUMOWA NR ...

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

PROTOKÓŁ Z POBRANIA WYMAZU ZE ŚLUZÓWKI POLICZKÓW OD OSOBY PODEJRZANEJ ALBO PODEJRZANEGO O POPEŁNIENIE PRZESTĘPSTWA ŚCIGANEGO Z OSKARŻENIA PUBLICZNEGO ALBO OSOBY O NIEUSTALONEJ TOŻSAMOŚCI LUB OSOBY USIŁUJĄCEJ UKRYĆ SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ*

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie sposobu gromadzenia odcisków linii papilarnych, zdjęć oraz danych osobowych przez Żandarmerię Wojskową (Dz. U. poz. 1859), które traci moc na podstawie art. 105 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (Dz. U. z 2019 r. poz. 125).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.87

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przetwarzanie danych biometrycznych oraz danych genetycznych przez Żandarmerię Wojskową.
Data aktu: 08/01/2020
Data ogłoszenia: 20/01/2020
Data wejścia w życie: 04/02/2020