Ubieganie się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 marca 2020 r.
w sprawie ubiegania się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym

Na podstawie art. 46 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb ubiegania się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz nieobjęte decyzją o refundacji przysługujące bezpłatnie osobom posiadającym status weterana poszkodowanego nadany na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1569 i 1726), których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%, zwanym dalej "weteranami poszkodowanymi", oraz sposób dofinansowania tych kosztów.
§  2. 
1. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia przekazuje Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dane w formie wykazu, dotyczące weteranów poszkodowanych, obejmujące:
1)
numer PESEL weterana poszkodowanego, a w przypadku gdy nie posiada numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
2)
okres przysługującego prawa do dofinansowania

- całościowo, w ciągu pierwszych pięciu dni roboczych po kwartale, za który ma zostać opracowane zestawienie zawierające informacje o wysokości należnej kwoty dofinansowania za zrealizowane w poprzednim kwartale zaopatrzenie weteranów poszkodowanych.

2. 
Dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia sporządza kwartalne zestawienie, zawierające informacje o wysokości należnej kwoty dofinansowania za zrealizowane w poprzednim kwartale zaopatrzenie weteranów poszkodowanych w:
1)
leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których cena detaliczna jest wyższa od limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 357), zwanej dalej "ustawą o refundacji";
2)
leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz, nieobjęte decyzją o refundacji.
3. 
Kwartalne zestawienie dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje dyrektorowi departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia, w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy zestawienie.
4. 
Kwartalne zestawienie zawiera:
1)
numer PESEL weterana poszkodowanego, a w przypadku gdy nie posiada numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
2)
okres, za jaki zrealizowano zaopatrzenie;
3)
informacje o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, przysługujących weteranowi poszkodowanemu, w tym:
a)
łączny koszt leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o refundacji,
b)
łączny koszt leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o refundacji,
c)
wysokość należnej kwoty dofinansowania stanowiącą różnicę między łącznym kosztem leków, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o refundacji, a ich łącznym kosztem sfinansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach limitu;
4)
informacje o lekach nieobjętych decyzją o refundacji, o kategorii dostępności Rp lub Rpz, przysługujących bezpłatnie weteranowi poszkodowanemu, w tym:
a)
koszt leków nieobjętych decyzją o refundacji, o kategorii dostępności Rp lub Rpz,
b)
wysokość należnej kwoty dofinansowania leków nieobjętych decyzją o refundacji, o kategorii dostępności Rp lub Rpz;
5)
nazwę oraz numer rachunku bankowego właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia;
6)
kod uprawnienia dodatkowego pacjenta, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 96a ust. 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.);
7)
podpis dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  3. 
1. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia dokonuje weryfikacji kwartalnego zestawienia w zakresie:
1)
uprawnień osób, na rzecz których zrealizowano zaopatrzenie;
2)
kosztów leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz leków o kategorii dostępności Rp lub Rpz i wysokości ich dofinansowania, w tym wysokości limitu dofinansowania ze środków publicznych.
2. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia po dokonaniu czynności, o których mowa w ust. 1, sporządza zaświadczenie o wysokości dofinansowania, które zawiera: datę wystawienia oraz oznaczenie numeru ewidencyjnego, datę zestawienia za zrealizowane zaopatrzenie, nazwę oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz numer rachunku bankowego, okres, którego dotyczy dofinansowanie, kwotę należnego dofinansowania i termin przekazania środków oraz podpis dyrektora lub osoby upoważnionej, a następnie przekazuje je do dysponenta środków budżetu państwa ustanowionego przez Ministra Obrony Narodowej, w sposób określony w przepisach w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa wydanych na podstawie art. 198 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.), celem realizacji płatności z tego tytułu.
3. 
Środki finansowe w wysokości wynikającej z zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, są przekazywane na wskazany rachunek bankowy właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia kwartalnego zestawienia.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.598

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ubieganie się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym.
Data aktu: 26/03/2020
Data ogłoszenia: 06/04/2020
Data wejścia w życie: 07/04/2020