Wypłaty na pokrycie kosztów nadzoru emerytalnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 listopada 2020 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru emerytalnego

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
terminy uiszczania, wysokość i sposób obliczania wpłat powszechnych towarzystw emerytalnych, zwanych dalej "PTE", na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością w zakresie funduszy emerytalnych, pracowniczych programów emerytalnych oraz pracowniczych planów kapitałowych, zwanych dalej "kosztami nadzoru";
2)
sposób pokrywania z wpłat, o których mowa w pkt 1, kosztów nadzoru.
§  2. 
1. 
Wysokość należnej wpłaty wnoszonej przez PTE na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy, zwanej dalej "należną wpłatą", oblicza się według wzoru:

gdzie:

Kkn - oznacza należną wpłatę,

Fkn - oznacza ustaloną przez PTE średnią roczną wartość aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE, obliczoną zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym, zwanej dalej "ustawą",

S12m - oznacza stawkę stosowaną do obliczenia należnej wpłaty za dany rok kalendarzowy, obliczaną zgodnie z ust. 2 i 4.

2. 
Stawkę (S12M) oblicza się według wzoru:

gdzie:

Kn - oznacza koszty nadzoru do pokrycia w roku kalendarzowym, za który należna jest wpłata, obliczane zgodnie z ust. 3,

Fn - oznacza sumę kwot średnich rocznych wartości aktywów wszystkich otwartych funduszy emerytalnych zarządzanych przez PTE w roku kalendarzowym, za który należna jest wpłata, obliczoną zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy.

3. 
Koszty nadzoru do pokrycia w roku kalendarzowym, za który jest należna wpłata (Kn) oblicza się według wzoru:

gdzie:

ΡΚn - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 180, 284, 568 i 695), zwanej dalej "ustawą o nadzorze", ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na rok kalendarzowy, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru,

WKn - oznacza wykonane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na rok kalendarzowy, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru.

4. 
Jeżeli wysokość stawki, obliczona zgodnie z ust. 2, przekracza 0,016%, odpowiednio do ustalenia należnej wpłaty przyjmuje się wysokość 0,016%.
§  3. 
Do dnia 15 lutego następnego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego, wysokość:
1)
stawki (S12M) stosowanej do wyliczenia kwoty należnej wpłaty, obliczonej zgodnie z § 2 ust. 2 i 4;
2)
kosztów nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym.
§  4. 
Należna wpłata wnoszona jest w dwóch częściach.
§  5. 
1. 
Pierwszą część należnej wpłaty PTE oblicza według wzoru:

gdzie:

Kkln - oznacza pierwszą część należnej wpłaty,

Fkn10M ~ oznacza ustaloną przez PTE kwotę średniej wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE za pierwsze dziesięć miesięcy danego roku kalendarzowego, obliczoną na podstawie wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego ustalanej na ostatni dzień roboczy każdego z dziesięciu miesięcy danego roku kalendarzowego,

S10M - oznacza stawkę stosowaną do wyliczenia pierwszej części należnej wpłaty obliczaną zgodnie z ust. 2 i 3.

2. 
Stawkę (S10M) oblicza się według wzoru:

gdzie:

PKn - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na rok kalendarzowy, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru,

F10M - oznacza sumę kwot średnich wartości aktywów wszystkich otwartych funduszy emerytalnych zarządzanych przez PTE za pierwsze dziesięć miesięcy danego roku, obliczoną na podstawie wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego ustalanej na ostatni dzień roboczy każdego z dziesięciu miesięcy danego roku kalendarzowego.

3. 
Jeżeli wysokość stawki, obliczona zgodnie z ust. 2, przekracza 0,016%, odpowiednio do ustalenia należnej wpłaty przyjmuje się wysokość 0,016%.
§  6. 
Do dnia 15 listopada danego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego, wysokość:
1)
stawki (S10M) stosowanej do wyliczenia pierwszej części należnej wpłaty, obliczonej zgodnie z § 5 ust. 2 i 3;
2)
planowanych kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym.
§  7. 
Drugą część należnej wpłaty stanowi wysokość należnej wpłaty, obliczona zgodnie z § 2 ust. 1, pomniejszona o kwotę pierwszej części należnej wpłaty.
§  8. 
1. 
PTE uiszcza do dnia:
1)
15 grudnia danego roku kalendarzowego pierwszą części należnej wpłaty;
2)
15 marca następnego roku kalendarzowego drugą część należnej wpłaty.
2. 
Należną wpłatę uiszcza się na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
§  9. 
1. 
W terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia upływu terminu uiszczenia należnej wpłaty, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, PTE przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację o wysokości pierwszej części należnej wpłaty zawierającą:
1)
nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) PTE;
2)
wysokość ustalonej przez PTE kwoty średniej wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE, za pierwsze dziesięć miesięcy danego roku kalendarzowego, obliczoną na podstawie wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego ustalanej na ostatni dzień roboczy każdego z dziesięciu miesięcy danego roku kalendarzowego;
3)
wysokość pierwszej części należnej wpłaty;
4)
kwotę pierwszej części należnej wpłaty uiszczonej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego;
5)
datę uiszczenia należnej wpłaty, o której mowa w pkt 4.
2. 
Wzór deklaracji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
W terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia upływu terminu uiszczenia wpłaty, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, PTE przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację o wysokości drugiej części należnej wpłaty zawierającą:
1)
nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) PTE;
2)
wysokość ustalonej przez PTE średniej rocznej wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE, obliczonej zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, za dany rok kalendarzowy;
3)
wysokość ustalonej przez PTE kwoty średniej wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE, za pierwsze dziesięć miesięcy danego roku kalendarzowego, obliczoną na podstawie wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego ustalanej na ostatni dzień roboczy każdego z dziesięciu miesięcy danego roku kalendarzowego;
4)
wysokość należnej wpłaty, w tym:
a)
wysokość pierwszej części należnej wpłaty,
b)
wysokość drugiej części należnej wpłaty;
5)
kwotę drugiej części należnej wpłaty uiszczonej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego;
6)
datę uiszczenia należnej wpłaty, o której mowa w pkt 5.
2. 
Wzór deklaracji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11. 
Deklaracje, o których mowa w § 9 i § 10, są składane w postaci dokumentu elektronicznego przez system teleinformatyczny udostępniony nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
§  12. 
1. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się do kosztów nadzoru ponoszonych począwszy od roku 2019.
2. 
Jeżeli wysokość stawki za rok 2019, obliczona zgodnie z § 2 ust. 2, przekracza 0,010%, odpowiednio do ustalenia należnej wpłaty przyjmuje się wysokość 0,010%.
3. 
Należną wpłatę za rok 2019 pomniejsza się o wysokość zaliczek uiszczonych na poczet kosztów nadzoru za rok 2019, o których mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością w zakresie funduszy emerytalnych i pracowniczych programów emerytalnych (Dz. U. poz. 655), zwanych dalej "zaliczkami za rok 2019".
4. 
W przypadku gdy zaliczka za rok 2019 przekracza wysokość należnej wpłaty za rok 2019, nadpłatę zalicza się na poczet należnej wpłaty za rok 2020.
§  13. 
1. 
W terminie do dnia 20 listopada 2020 r. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego, wysokość:
1)
stawki (S12M) stosowanej do wyliczenia kwoty należnej wpłaty za 2019 r. obliczonej zgodnie z § 2 ust. 2 i § 12 ust. 2;
2)
stawki (S10M) stosowanej do wyliczenia pierwszej części należnej wpłaty za 2020 r. obliczonej zgodnie z § 5 ust. 2 i 3;
3)
planowanych kosztów nadzoru w roku 2019;
4)
wykonanych kosztów nadzoru za rok 2019;
5)
planowanych kosztów nadzoru w roku 2020.
2. 
W terminie do dnia 15 grudnia 2020 r. PTE uiszcza na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego łącznie:
1)
należną wpłatę za rok 2019 pomniejszoną o kwotę zaliczek za rok 2019 oraz
2)
pierwszą część należnej wpłaty za rok 2020.
§  14. 
1. 
W terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia upływu terminu uiszczenia wpłaty, o której mowa w § 13 ust. 2, PTE przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację o wysokości wpłaty, o której mowa w § 12 ust. 3, i pierwszej części należnej wpłaty za rok 2020 zawierającą:
1)
nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) PTE;
2)
wysokość ustalonej przez PTE średniej rocznej wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE, obliczonej zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, za rok 2019;
3)
wysokość ustalonej przez PTE kwoty średniej wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane PTE, za pierwsze dziesięć miesięcy roku 2020, obliczoną na podstawie wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego ustalanej na ostatni dzień roboczy każdego z dziesięciu miesięcy roku 2020;
4)
wysokość należnej wpłaty za rok 2019;
5)
wysokość zaliczek za rok 2019;
6)
kwotę, o której mowa w § 12 ust. 3;
7)
wysokość pierwszej części należnej wpłaty za rok 2020;
8)
kwoty należnych wpłat uiszczonych na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, o których mowa w pkt 6 i 7;
9)
datę uiszczenia należnych wpłat, o których mowa w pkt 6 i 7.
2. 
Wzór deklaracji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Deklaracja, o której mowa w ust. 1, składana jest w postaci dokumentu elektronicznego przez system teleinformatyczny udostępniony nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
§  15. 
Do kosztów nadzoru ponoszonych za rok 2019 nie stosuje się przepisów § 3-7, § 8 ust. 1 oraz § 9 i § 10.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

DEKLARACJA POWSZECHNEGO TOWARZYSTWA EMERYTALNEGO O WYSOKOŚCI PIERWSZEJ CZĘŚCI WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU EMERYTALNEGO ZA ROK......

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DEKLARACJA POWSZECHNEGO TOWARZYSTWA EMERYTALNEGO O WYSOKOŚCI DRUGIEJ CZĘŚCI WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU EMERYTALNEGO ZA ROK.....

ZAŁĄCZNIK Nr  3

DEKLARACJA POWSZECHNEGO TOWARZYSTWA EMERYTALNEGO O WYSOKOŚCI NALEŻNEJ WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU EMERYTALNEGO ZA ROK 2019 POMNIEJSZONEJ O KWOTĘ ZALICZEK ZA ROK 2019 ORAZ O WYSOKOŚCI PIERWSZEJ CZĘŚCI WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU EMERYTALNEGO ZA ROK 2020

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością w zakresie funduszy emerytalnych i pracowniczych programów emerytalnych (Dz. U. poz. 655), które utraciło mocz dniem 1 stycznia 2020 r. zgodnie z art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. poz. 2243 oraz z 2019 r. poz. 875 i 2217).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.2041

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wypłaty na pokrycie kosztów nadzoru emerytalnego.
Data aktu: 18/11/2020
Data ogłoszenia: 19/11/2020
Data wejścia w życie: 20/11/2020