Nagrody za niesienie pomocy obywatelom polskim lub Polakom o innej przynależności państwowej będących ofiarami totalitaryzmów lub pielęgnowanie pamięci o nich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 17 stycznia 2019 r.
w sprawie nagród za niesienie pomocy obywatelom polskim lub Polakom o innej przynależności państwowej będących ofiarami totalitaryzmów lub pielęgnowanie pamięci o nich

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego (Dz. U. poz. 2303 oraz z 2018 r. poz. 650 i 1567) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaje oraz szczegółowe warunki i tryb przyznawania nagród dla osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, zwanych dalej "nagrodami".
§  2. 
1. 
Nagrodami są:
1)
nagrody finansowe przyznawane jako nagrody wypłacane jednorazowo lub w częściach przez okres nie dłuższy niż 5 lat od przyznania nagrody;
2)
nagrody rzeczowe, które mają charakter honorowy i są przyznawane w formie dyplomu, statuetki lub medalu.
2. 
Nagrodę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przyznaje się osobie żyjącej. Śmierć osoby, której przyznano nagrodę, wstrzymuje wypłatę kolejnych części nagrody.
§  3. 
1. 
Nagrodę przyznaje Dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, zwanego dalej "Instytutem", z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
organu administracji publicznej lub innej instytucji państwowej;
2)
krajowej lub zagranicznej organizacji społecznej;
3)
osoby fizycznej.
2. 
Osoba fizyczna nie może zgłosić swojej kandydatury do przyznania nagrody.
§  4. 
1. 
Wniosek o przyznanie nagrody, zwany dalej "wnioskiem", zawiera:
1)
wskazanie wnioskodawcy:
a)
imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania,
b)
numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, jeżeli wnioskodawca je posiada;
2)
dane dotyczące kandydata do nagrody:
a)
imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania,
b)
numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, jeżeli kandydat je posiada;
3)
rodzaj nagrody;
4)
uzasadnienie przyznania nagrody.
2. 
W przypadku gdy kandydat do nagrody nie żyje, wnioskodawca wskazuje we wniosku imię i nazwisko oraz adres do korespondencji, w tym adres poczty elektronicznej członka rodziny, który wyraził zgodę na odebranie nagrody rzeczowej.
3. 
Do wniosku dołącza się:
1)
dokumenty, w tym materiały audio, audiowizualne lub fotografie, potwierdzające zasługi kandydata, w tym także pisemne lub utrwalone w formie audiowizualnej oświadczenia świadków jego działalności;
2)
oświadczenie kandydata o zgodzie na zgłoszenie do nagrody;
3)
w przypadku gdy kandydat do nagrody nie żyje - oświadczenie członka rodziny, o którym mowa w ust. 2, o zgodzie na odebranie nagrody rzeczowej.
4. 
Wnioskodawca składa wraz z wnioskiem podpisane oświadczenie, w którym potwierdza prawdziwość zawartych w nim danych i posiadanie prawa do dysponowania dokumentami dołączonymi do wniosku w zakresie niezbędnym do jego rozpatrzenia.
5. 
Do dnia rozpoznania wniosku wnioskodawca może wniosek wycofać.
§  5. 
1. 
Wniosek podlega ocenie formalnej i merytorycznej.
2. 
W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku Dyrektor Instytutu wzywa pisemnie wnioskodawcę do ich uzupełnienia we wskazanym terminie, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§  6. 
1. 
Dyrektor Instytutu kieruje wniosek do Rady Pamięci Instytutu, zwanej dalej "Radą Pamięci", celem uzyskania opinii o merytorycznej zasadności wniosku.
2. 
Rada Pamięci przedstawia Dyrektorowi Instytutu opinię wraz z uzasadnieniem. Opinia Rady Pamięci nie jest wiążąca dla Dyrektora Instytutu.
§  7. 
Dyrektor Instytutu określa szczegółową formę i treść napisów umieszczonych na nagrodzie rzeczowej.
§  8. 
1. 
O przyznaniu nagrody Dyrektor Instytutu niezwłocznie informuje wnioskodawcę i nagrodzonego albo osobę, o której mowa w § 4 ust. 2.
2. 
Informację o przyznaniu nagrody zawierającą imię i nazwisko oraz rodzaj przyznanej nagrody, w tym w przypadku nagrody, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, również jej wysokość, Dyrektor Instytutu zamieszcza:
1)
w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Instytutu;
2)
na stronie internetowej Instytutu.
3. 
Informacja o przyznaniu nagrody jest dostępna przez okres 5 lat od dnia jej zamieszczenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 2321).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody za niesienie pomocy obywatelom polskim lub Polakom o innej przynależności państwowej będących ofiarami totalitaryzmów lub pielęgnowanie pamięci o nich.
Data aktu: 17/01/2019
Data ogłoszenia: 22/01/2019
Data wejścia w życie: 23/01/2019