Rejestry Kart Polaka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 22 grudnia 2017 r.
w sprawie rejestrów Kart Polaka

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. z 2023 r. poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia rejestru złożonych wniosków o przyznanie Karty Polaka lub przedłużenie jej ważności, decyzji wydanych w tych sprawach, przyznanych i unieważnionych Kart Polaka oraz Kart Polaka, które utraciły ważność z mocy prawa, zwanego dalej "rejestrem lokalnym";
2)
sposób prowadzenia centralnego rejestru przyznanych oraz unieważnionych Kart Polaka oraz Kart Polaka, które utraciły ważność z mocy prawa, zwanego dalej "rejestrem centralnym";
3)
sposób przetwarzania danych zawartych w rejestrze lokalnym i rejestrze centralnym;
4)
sposób przekazywania przez konsula i wojewodę, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka, danych do rejestru centralnego.
§  2. 
Rejestry lokalne i rejestr centralny są prowadzone w postaci elektronicznej.
§  3. 
1. 
Wprowadzanie danych do rejestru lokalnego odbywa się za pośrednictwem aplikacji dedykowanej do obsługi elektronicznej spraw prowadzonych przez konsula lub wojewodę albo za pośrednictwem interfejsu wystawionego przez aplikację Centralnego Rejestru Kart Polaka.
2. 
Wprowadzając dane wnioskodawcy do rejestru lokalnego, konsul lub wojewoda wypełnia formularz, zwany dalej "wnioskiem", zawierający rubryki przewidziane dla informacji wymaganych we wniosku o przyznanie lub przedłużenie ważności Karty Polaka oraz dotyczące spełnienia wymagań koniecznych do ubiegania się o przyznanie lub przedłużenie ważności Karty Polaka. Rejestracja sprawy jest możliwa po wypełnieniu wszystkich rubryk oznaczonych jako obligatoryjne.
3. 
Po wprowadzeniu danych wnioskodawcy do rejestru lokalnego są one przekazywane w postaci elektronicznej do rejestru centralnego celem weryfikacji, czy dane wnioskodawcy figurują w rejestrze centralnym.
4. 
Każdy wniosek otrzymuje niepowtarzalny numer, składający się z oznaczenia kraju, w którym złożony został wniosek o przyznanie lub przedłużenie ważności Karty Polaka, oznaczenia organu wydającego lub przedłużającego jej ważność i kolejnego numeru sprawy. Nadany numer wniosku jest jego numerem w rejestrze lokalnym i rejestrze centralnym.
5. 
Pierwszy wniosek zapisany w rejestrze centralnym tworzy zbiór dokumentów wnioskodawcy, do którego są dołączane kolejne wnioski.
6. 
W rejestrze lokalnym jest odnotowywana decyzja o przyznaniu, przedłużeniu ważności albo odmowie przyznania Karty Polaka przez konsula albo wojewodę.
7. 
Zapisywanie danych w rejestrze centralnym następuje automatycznie przez połączenie z aplikacją dedykowaną do obsługi elektronicznej spraw prowadzonych przez konsula lub wojewodę albo za pośrednictwem interfejsu wystawionego przez aplikację Centralnego Rejestru Kart Polaka.
§  4. 
1. 
Zmiany danych wnioskodawcy w rejestrze lokalnym mogą być dokonywane do momentu wydania decyzji o przyznaniu, przedłużeniu ważności albo odmowie przyznania Karty Polaka.
2. 
Zmiana danych w rejestrze lokalnym wymaga odnotowania danych umożliwiających identyfikację osoby, która dokonała danej zmiany, oraz daty wprowadzenia tej zmiany.
§  5. 
W przypadku konieczności zwrócenia się przez konsula lub wojewodę do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - a w razie potrzeby także do innych organów administracji publicznej - z wnioskiem o przekazanie informacji zgodnie z art. 19a ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka, wniosek o przekazanie informacji, kierowany do tych organów, zawiera dane osoby, której dotyczy zapytanie, pobrane z rejestru centralnego. Wniosek ten jest przekazywany w postaci elektronicznej z wykorzystaniem bezpiecznych łączy, zapewniających poufność i integralność przesyłanych danych.
§  6. 
1. 
Udostępnianie danych z rejestrów lokalnych podmiotom, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka, odbywa się za pośrednictwem rejestru centralnego, z wykorzystaniem urządzeń teleinformatycznych, przez posiadane przez te podmioty systemy umożliwiające identyfikację osoby uzyskującej dane oraz rejestrujące zakres i datę ich uzyskania.
2. 
Udostępnianie danych z rejestru centralnego Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu personalizacji Kart Polaka odbywa się w postaci elektronicznej z wykorzystaniem bezpiecznych łączy, zapewniających poufność przesyłanych danych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządze-nia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1469).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 marca 2008 r. w sprawie rejestrów Kart Polaka (Dz. U. poz. 314), które na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 753) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.858 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestry Kart Polaka.
Data aktu: 22/12/2017
Data ogłoszenia: 05/05/2023
Data wejścia w życie: 30/12/2017