Czynności kontrolne w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 18 stycznia 2013 r.
w sprawie czynności kontrolnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej

Na podstawie art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 855 i 1166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb wykonywania czynności kontrolnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zwanych dalej "kasami", i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej "Kasą Krajową".
§  2.
1.
Czynności kontrolne w kasie lub w Kasie Krajowej są wykonywane na podstawie rocznego planu kontroli zatwierdzanego przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Czynności kontrolne mogą być przeprowadzane także poza rocznym planem kontroli w związku z uzyskanymi informacjami lub przeprowadzonymi analizami.
2.
Roczny plan kontroli w zakresie, w jakim dotyczy czynności kontrolnych w kasach, jest przekazywany do wiadomości Kasy Krajowej.
§  3.
1.
Czynności kontrolne wykonuje zespół inspekcyjny w składzie co najmniej dwóch inspektorów.
2.
Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje wskazany w upoważnieniu inspektor, zwany dalej "kierującym kontrolą".
§  4.
Kierujący kontrolą niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do lokalu jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:
1)
w centrali kasy lub Kasy Krajowej prezesa albo innego członka zarządu kasy lub Kasy Krajowej, a w razie ich nieobecności osobę czynną w lokalu kasy lub Kasy Krajowej;
2)
w oddziale kasy - dyrektora oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem, a w razie ich nieobecności osobę czynną w lokalu oddziału.
§  5.
W toku wykonywania czynności kontrolnych inspektorzy, w zakresie wynikającym z upoważnienia, mają prawo:
1)
wstępu do pomieszczeń jednostki kontrolowanej;
2)
wglądu do dokumentów jednostki kontrolowanej;
3)
sporządzania uwierzytelnionych kopii, odpisów lub wyciągów z dokumentów oraz zestawień i danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli;
4)
wglądu do danych zawartych w systemie teleinformatycznym jednostki kontrolowanej oraz otrzymania kopii lub wyciągów z tych danych, w tym w postaci elektronicznej;
5)
żądania udzielenia w wyznaczonym terminie ustnych lub pisemnych wyjaśnień.
§  6.
W przypadku gdy pracownik jednostki kontrolowanej, wezwany do złożenia wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może udzielić wyjaśnień ustnych lub pisemnych w wyznaczonym przez inspektora terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego kontrolą, który wyznacza inny termin złożenia wyjaśnień.
§  7.
Otrzymanie w toku kontroli oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji inspektor na żądanie potwierdza na piśmie.
§  8.
1.
Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący kontrolą lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca jednostce kontrolowanej oryginały otrzymanych od niej dokumentów. Zwrot oryginałów dokumentów, których otrzymanie inspektor potwierdził na piśmie zgodnie z § 7, wymaga potwierdzenia w takiej samej formie przez osobę odbierającą dokumenty.
2.
Nie podlegają zwrotowi kopie dokumentów i innych nośników informacji, które stanowią dokumentację kontroli.
§  9.
1.
Kierujący kontrolą ustnie przedstawia kierownictwu jednostki kontrolowanej ustalenia kontroli, a w szczególności wskazuje stwierdzone naruszenia przepisów prawa lub inne nieprawidłowości występujące w działalności jednostki kontrolowanej.
2.
Ustalenia kontroli mogą zostać przedstawione w obecności przedstawiciela rady nadzorczej jednostki kontrolowanej lub biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe jednostki kontrolowanej za okres objęty kontrolą, a w przypadku kasy także przedstawiciela Kasy Krajowej. W kasach realizujących program postępowania naprawczego ustalenia kontroli są przedstawiane w obecności kuratora nadzorującego realizację programu, o ile został powołany.
§  10.
1.
Protokół kontroli zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i innych nieprawidłowościach występujących w działalności jednostki kontrolowanej.
2.
W protokole zamieszcza się także:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
2)
oznaczenie jednostki kontrolowanej ze wskazaniem jednostki organizacyjnej kasy lub Kasy Krajowej, w której przeprowadzono kontrolę, i jej adresu;
3)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe kierującego kontrolą;
4)
imię i nazwisko kierującego kontrolowaną jednostką organizacyjną kasy lub Kasy Krajowej;
5)
wskazanie zakresu kontroli;
6)
wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
7)
wskazanie daty, na którą dokonano ustaleń z kontroli;
8)
informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;
9)
wykaz załączników do protokołu;
10)
podpisy osób uprawnionych do podpisania protokołu wraz ze wskazaniem ich stanowisk służbowych;
11)
datę i miejsce podpisania protokołu.
§  11.
1.
Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim jakichkolwiek zmian, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący kontrolą, parafując sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.
§  12.
1.
Jednostka kontrolowana może złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Zastrzeżenia lub wyjaśnienia kierowane są do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
2.
Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej oraz dołącza do protokołu.
3.
Do zaleceń pokontrolnych dołącza się pisemne stanowisko Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 11 ust. 2.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.106

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czynności kontrolne w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.
Data aktu: 18/01/2013
Data ogłoszenia: 22/01/2013
Data wejścia w życie: 23/01/2013