Postępowanie w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 11 marca 2008 r.
w sprawie postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej

Na podstawie art. 91a ust. 7 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej, zwanych dalej "oświadczeniami";
2)
sposób analizy zgodności oświadczeń ze stanem faktycznym;
3)
wzór oświadczenia;
4)
tryb publikowania oświadczeń osób pełniących funkcje organów Straży Granicznej.
§  2. 
Funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej są obowiązani złożyć oświadczenie:
1)
w dniu nawiązania stosunku służbowego lub stosunku pracy;
2)
corocznie;
3)
w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisemnego żądania jego złożenia;
4)
niezwłocznie po wystąpieniu przez funkcjonariusza Straży Granicznej z wnioskiem o rozwiązanie stosunku służbowego lub pisemnym wyrażeniu przez pracownika Straży Granicznej woli rozwiązania stosunku pracy albo po otrzymaniu pisemnego powiadomienia o rozwiązaniu stosunku służbowego lub stosunku pracy, nie później niż na 7 dni przed dniem, w którym nastąpi rozwiązanie stosunku służbowego lub stosunku pracy;
5)
w dniu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
§  3.  2
1. 
Oświadczenie składają:
1)
ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych:
a)
Komendant Główny Straży Granicznej,
b)
zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
Komendantowi Głównemu Straży Granicznej:
a)
komendanci oddziałów Straży Granicznej oraz ich zastępcy,
b)
komendanci ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz ich zastępcy,
c)
komendanci ośrodków Straży Granicznej oraz ich zastępcy,
d)
funkcjonariusze oraz pracownicy zatrudnieni w Komendzie Głównej Straży Granicznej,
e)
funkcjonariusze oraz pracownicy oddelegowani do pełnienia służby lub wykonywania pracy poza Strażą Graniczną,
f)
funkcjonariusze oraz pracownicy oddelegowani do pełnienia służby lub wykonywania pracy poza granicami państwa;
3)
komendantom oddziałów Straży Granicznej, ośrodków szkolenia Straży Granicznej lub ośrodków Straży Granicznej - funkcjonariusze pełniący służbę oraz pracownicy zatrudnieni w podległych im jednostkach organizacyjnych.
2.  3
 W przypadkach innych niż określone w ust. 1 pkt 2 i 3 funkcjonariusze składają oświadczenia przełożonemu właściwemu według ostatniego miejsca pełnienia służby.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do pracowników Straży Granicznej.
4. 
Funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej tymczasowo aresztowani składają oświadczenia za pośrednictwem właściwej kancelarii zakładu karnego lub aresztu śledczego, na drukach przekazanych przez jednostkę organizacyjną Straży Granicznej lub komórkę organizacyjną Komendy Głównej Straży Granicznej, w której ostatnio pełnili służbę lub byli zatrudnieni.
§  4. 
1. 
Oświadczenie przekazuje się lub składa w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której składający oświadczenie pełni służbę lub jest zatrudniony.
2.  4
 (uchylony).
3.  5
 Oświadczenie składa się w zamkniętej kopercie, na której czytelnie umieszcza się następujące dane: imię i nazwisko składającego oświadczenie, imię ojca, rok urodzenia, nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której składający oświadczenie pełni służbę lub jest zatrudniony, oraz napis "oświadczenie majątkowe". Osoba przyjmująca oświadczenie oznacza je numerem, pod którym zostało ono zarejestrowane w odpowiednim urządzeniu ewidencyjnym.
4. 
Kancelaria tajna lub osoba upoważniona do wykonywania czynności kancelaryjnych niezwłocznie przekazuje oświadczenie znajdujące się w zamkniętej kopercie osobie upoważnionej do przeprowadzania analizy oświadczeń.
§  5. 
1. 
Analiza oświadczenia obejmuje porównanie treści oświadczenia z treścią złożonych uprzednio oświadczeń oraz, w uzasadnionych przypadkach, z treścią informacji zawartych w teczkach akt osobowych.
2. 
Osoba dokonująca analizy oświadczenia potwierdza pisemnie jej przeprowadzenie na ostatniej stronie oświadczenia lub na oddzielnej karcie, którą załącza się do oświadczenia.
3.  6
 Po dokonaniu analizy oświadczenia są przechowywane w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach ochrony informacji niejawnych przy zachowaniu warunków ochrony przewidzianych dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone".
§  6. 
Wzór oświadczenia określa załącznik do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Organy właściwe w sprawach przyjmowania oświadczeń od osób pełniących funkcje organów Straży Granicznej publikują oświadczenia w Biuletynie Informacji Publicznej w terminie 7 dni od dnia ich złożenia.
2. 
Oświadczenia publikuje się przez skopiowanie druku oświadczenia w sposób uniemożliwiający odczytanie danych, o których mowa w art. 91a ust. 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
3.  7
 (uchylony).
§  8. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2001 r. w sprawie oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, ich małżonków i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 2, poz. 24).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  8  

WZÓR

OŚWIADCZENIE O STANIE MAJĄTKOWYM

FUNKCJONARIUSZA/PRACOWNIKA STRAŻY GRANICZNEJ*

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1710) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.U.09.221.1748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.
4 § 4 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.U.09.221.1748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.
5 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 czerwca 2012 r. (Dz.U.12.775) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lipca 2012 r.
6 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 czerwca 2012 r. (Dz.U.12.775) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lipca 2012 r.
7 § 7 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 czerwca 2012 r. (Dz.U.12.775) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lipca 2012 r.
8 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 czerwca 2012 r. (Dz.U.12.775) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lipca 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1710) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.51.297

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej.
Data aktu: 11/03/2008
Data ogłoszenia: 26/03/2008
Data wejścia w życie: 26/03/2008