Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej oraz uzupełniania składu rady w trakcie kadencji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 21 września 2007 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej oraz uzupełniania składu rady w trakcie kadencji

Na podstawie art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wybory do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej, zwanej dalej "radą", ogłasza dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej, zwanej dalej "jednostką", nie później niż 30 dni przed upływem kadencji dotychczasowej rady lub w każdym czasie, w razie konieczności przeprowadzenia wyborów uzupełniających.
§  2.
Dyrektor jednostki zawiadamia ministra sprawującego nadzór nad tą jednostką, zwanego dalej "ministrem", o zamiarze ogłoszenia wyborów do rady naukowej w terminie co najmniej 30 dni przed ogłoszeniem wyborów, przekazując w celu uzgodnienia proporcje składu rady w podziale na poszczególne grupy członków rady i wskazując kandydatów do rady, o których mowa w art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zwanej dalej "ustawą".
§  3.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pracownikom jednostki.
§  4.
1.
Dyrektor jednostki powołuje komisję wyborczą, zwaną dalej "komisją", w terminie określonym w § 1.
2.
Komisja organizuje i przeprowadza wybory.
3.
W skład komisji wchodzi nie mniej niż 5 pracowników jednostki.
4.
Dyrektor jednostki podaje niezwłocznie skład komisji do wiadomości pracowników jednostki przez zamieszczenie w siedzibie jednostki w miejscu zwyczajowo przyjętym oraz na stronie internetowej jednostki.
5.
Członek komisji nie może być równocześnie kandydatem do rady.
§  5.
Do zadań komisji należy:
1)
ustalenie i ogłoszenie terminów:
a)
zgłaszania kandydatów do rady,
b)
sporządzenia i podania do wiadomości pracowników list kandydatów do rady,
c)
głosowania;
2)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do rady;
3)
przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników;
4)
sporządzenie protokołu z przebiegu wyborów.
§  6.
1.
Kandydatów zgłasza się pisemnie w okresie 14 dni od dnia ogłoszenia terminu, o którym mowa w § 5 pkt 1 lit. a.
2.
Wpisanie na listę wyborczą wymaga pisemnej zgody kandydata.
§  7.
Ogłoszenie list, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. b, następuje co najmniej 7 dni roboczych przed dniem wyborów.
§  8.
1.
Wybory odbywają się w tym samym dniu w całej jednostce.
2.
W dniu wyborów każdy głosujący otrzymuje karty wyborcze, na których są umieszczone w kolejności alfabetycznej nazwiska kandydatów. Nazwiska kandydatów umieszczone są w dwóch grupach, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy.
§  9.
1.
Mandat członka rady uzyskują ci kandydaci, którzy uzyskali w swojej grupie kolejno największą liczbę ważnych głosów.
2.
Jeżeli nie wszystkie mandaty zostały obsadzone z powodu zdobycia tej samej liczby głosów przez kilku kandydatów z tej samej grupy, a kandydatów tych jest więcej niż wolnych miejsc mandatowych, przeprowadza się kolejną turę wyborów dla obsadzenia miejsc nieobsadzonych w poprzedniej turze.
§  10.
1.
Głos jest ważny, jeżeli liczba skreślonych na karcie wyborczej nazwisk jest mniejsza lub równa liczbie mandatów w poszczególnych grupach.
2.
Głos jest nieważny, jeżeli karta wyborcza jest przekreślona lub przedarta.
3.
Nazwiska dopisane na karcie wyborczej nie są uwzględniane przez komisję.
§  11.
Przewodniczący komisji wyborczej przekazuje dyrektorowi jednostki protokół z przebiegu wyborów wraz z kartami wyborczymi i pozostałymi dokumentami z przebiegu wyborów. Dokumenty są przechowywane w jednostce przez cały okres trwania kadencji rady.
§  12.
1.
Wyniki wyborów są podawane niezwłocznie do wiadomości pracowników jednostki przez zamieszczenie w siedzibie jednostki w miejscu zwyczajowo przyjętym oraz na stronie internetowej jednostki.
2.
Dyrektor jednostki niezwłocznie zawiadamia ministra o przeprowadzeniu wyborów, przesyłając ich wyniki.
§  13.
Rozwiązanie komisji następuje po ogłoszeniu wyników wyborów.
§  14.
Protesty dotyczące prawidłowości przeprowadzenia wyborów są zgłaszane dyrektorowi jednostki pisemnie w terminie 7 dni roboczych od dnia ogłoszenia wyników wyborów. W przypadku stwierdzenia rażących uchybień dyrektor zarządza powtórzenie wyborów, o czym zawiadamia ministra.
§  15.
1.
Pierwsze posiedzenie rady zwołuje dyrektor jednostki.
2.
Kadencja rady rozpoczyna się w dniu jej pierwszego posiedzenia.
§  16.
1.
W przypadku wygaśnięcia mandatu członka rady w trakcie kadencji w związku z rezygnacją z członkostwa w radzie, rozwiązaniem stosunku pracy z jednostką w czasie trwania kadencji rady lub śmiercią członka rady mandat ten zostaje niezwłocznie obsadzony przez osobę z tej samej grupy pracowników, która w wyborach uzyskała kolejno największą liczbę głosów, a nie otrzymała mandatu.
2.
Jeżeli nie jest możliwe uzupełnienie składu rady naukowej, w sposób określony w ust. 1, przeprowadza się wybory uzupełniające.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1683 i Nr 240, poz. 2052, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390, z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 i Nr 179, poz. 1484, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2007 r. Nr 134, poz. 934.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.182.1304

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej oraz uzupełniania składu rady w trakcie kadencji.
Data aktu: 21/09/2007
Data ogłoszenia: 03/10/2007
Data wejścia w życie: 18/10/2007