Stypendia sportowe dla członków kadry narodowej osób niepełnosprawnych i kadry paraolimpijskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU1)
z dnia 29 grudnia 2005 r.
w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej osób niepełnosprawnych i kadry paraolimpijskiej

Na podstawie art. 23a ust. 7 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej osób niepełnosprawnych i kadry paraolimpijskiej, wysokość stypendium oraz czas, na jaki może zostać przyznane stypendium.
§  2.
1.
Stypendium sportowe, zwane dalej "stypendium", może otrzymać członek kadry narodowej osób niepełnosprawnych lub kadry paraolimpijskiej, jeżeli odpowiednio:
1)
uzyskał kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich lub zajął medalowe miejsce w mistrzostwach świata lub Europy, w których brało udział co najmniej:
a)
8 zawodników w danej konkurencji sportowej,
b)
6 drużyn, osad lub załóg;
2)
zobowiązał się, w formie pisemnej, do realizacji programu przygotowań paraolimpijskich albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy opracowanego przez właściwą organizację krajową zajmującą się sportem osób niepełnosprawnych oraz do udziału w tych zawodach.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 lit. a nie stosuje się w przypadku, gdy w dyscyplinach sportu, w których występują kategorie wagowe, istnieje naturalna niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych.
3.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się w przypadku, gdy regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu może przyznać członkowi kadry narodowej osób niepełnosprawnych lub kadry paraolimpijskiej stypendium na wniosek organizacji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, zawierający imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia zawodnika.
2.
Do wniosku dołącza się w szczególności:
1)
uchwałę zarządu organizacji, o której mowa w ust. 1, o powołaniu osoby niepełnosprawnej na członka kadry;
2)
zobowiązanie zawodnika, że będzie realizował program przygotowań, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2;
3)
dokument potwierdzający osiągnięcia sportowe, wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1.
3.
Organizacja, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, składa wniosek w terminie 30 dni od dnia zakończenia zawodów, o których mowa w § 2.
4.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu może przyznać stypendium z własnej inicjatywy, jeżeli posiada dane, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  4.
Stypendium przyznaje się na okres realizacji programu przygotowań do mistrzostw świata, Europy lub igrzysk paraolimpijskich oraz na okres udziału w tych zawodach.
§  5.
1.
Podstawę ustalenia wysokości stypendium stanowi kwota 2.300 złotych.
2.
Wysokość stypendium wynosi miesięcznie do 1-krotności podstawy w zależności od osiągnięć członka kadry w zawodach, o których mowa w § 2.
§  6.
1.
Stypendium wypłaca organizacja, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, ze środków przekazanych przez ministra.
2.
Wypłata stypendium następuje do dnia 15 danego miesiąca.
3.
Organizacja, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, prowadzi obsługę finansową i przechowuje dokumentację związaną z wypłatą stypendiów.
§  7.
Członkowi kadry, który jest czasowo niezdolny do uprawiania sportu, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem wydanym przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowo-lekarskiego, może być wypłacane stypendium przez okres tej niezdolności, nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące.
§  8.
Członkini kadry narodowej i kadry paraolimpijskiej, o której mowa w art. 23a ust. 6 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej, przedkłada organizacji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, wniosek o kontynuowanie wypłaty stypendium oraz zaświadczenie o niezdolności do uprawiania sportu wskutek ciąży albo dokument potwierdzający urodzenie dziecka.
§  9.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu wstrzymuje i pozbawia stypendium członka kadry narodowej lub paraolimpijskiej na wniosek organizacji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, lub z własnej inicjatywy, jeżeli posiada dane wymienione w ust. 2.
2.
Do wniosku dołącza się w szczególności:
1)
dowody potwierdzające zaniedbania realizacji programu przygotowań paraolimpijskich lub programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy;
2)
dowody potwierdzające odstąpienie od realizacji przygotowań paraolimpijskich albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy;
3)
dowody potwierdzające odmowę udziału zawodnika w igrzyskach paraolimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy;
4)
wyjaśnienia członka kadry oraz opinię trenera kadry narodowej o okolicznościach wymienionych w pkt 1-3.
§  10.
Do stypendiów dla członków kadry narodowej osób niepełnosprawnych oraz kadry paraolimpijskiej, przyznanych na podstawie dotychczasowych przepisów, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. Nr 220, poz. 1895).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1115, z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 207, poz. 1752, z 2003 r. Nr 203, poz. 1966, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 726 i Nr 155, poz. 1298.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.5.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia sportowe dla członków kadry narodowej osób niepełnosprawnych i kadry paraolimpijskiej.
Data aktu: 29/12/2005
Data ogłoszenia: 12/01/2006
Data wejścia w życie: 20/01/2006