Szkolenie sportowe zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 września 2003 r.
w sprawie szkolenia sportowego zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej

Na podstawie art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki szkolenia sportowego i przygotowań do udziału w reprezentacji narodowej zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do odbycia czynnej służby wojskowej, zwanych dalej "zawodnikami".
§  2.
1.
Szkolenie zawodników w zespołach i grupach sportowych rodzajów Sił Zbrojnych prowadzi się zgodnie z rocznym planem szkolenia wojskowego i sportowego, który opracowuje dowódca zespołu lub grupy sportowej rodzaju Sił Zbrojnych, a zatwierdza zastępca dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych - szef szkolenia.
2.
Szkolenie zawodników w określonej dyscyplinie lub dziedzinie sportu prowadzi się na podstawie planu szkolenia sportowego, który opracowuje trener, a zatwierdza dowódca zespołu lub grupy sportowej.
§  3.
1.
W okresie podstawowego szkolenia wojskowego zajęcia sportowe prowadzi się równolegle ze szkoleniem ogólnowojskowym.
2.
W okresie, o którym mowa w ust. 1, zawodnicy mają prawo do uczestniczenia w jednym treningu dziennie.
§  4.
1.
Dowódca jednostki, przy której funkcjonuje zespół lub grupa sportowa, w porozumieniu z właściwym polskim związkiem lub klubem sportowym, zapewnia realizację programu przygotowań i udziału w zawodach w ramach reprezentacji narodowej, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2.
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, opracowuje właściwy polski związek sportowy w porozumieniu z właściwym klubem sportowym.
§  5.
1.
Na wniosek właściwego polskiego związku sportowego dowódca zespołu lub grupy sportowej rodzaju Sił Zbrojnych, w porozumieniu z szefem komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach kultury fizycznej, kieruje zawodników, będących członkami kadry narodowej lub kadry olimpijskiej, do udziału w centralnych zgrupowaniach i konsultacjach szkoleniowych, zawodach kontrolnych, mistrzostwach rangi krajowej i międzynarodowej oraz w igrzyskach olimpijskich.
2.
Na wniosek szefa komórki, o której mowa w ust. 1, dowódca zespołu lub grupy sportowej rodzaju Sił Zbrojnych w porozumieniu z właściwym polskim związkiem sportowym kieruje zawodników do udziału w reprezentacji Wojska Polskiego na zawody sportowe organizowane pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire).
§  6.
Zawodnikom zapewnia się możliwość korzystania z bazy wojskowych ośrodków szkoleniowo-kondycyjnych w celu przygotowania się do udziału w zawodach sportowych.
§  7.
1.
Szkolenie sportowe zawodników prowadzi się w:
1) 1
 Zespole Sportowym Sił Powietrznych w Poznaniu przy Jednostce Wojskowej Nr 2094;
2)
Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni przy Komendzie Portu Wojennego;
3)
Zespole Sportowym Wojsk Lądowych we Wrocławiu przy 2 Batalionie Dowodzenia Śląskiego Okręgu Wojskowego;
4)
Grupie Sportowej w Warszawie przy 3 Batalionie Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych;
5)
Grupie Sportowej w Bydgoszczy przy 1 Batalionie Dowodzenia Pomorskiego Okręgu Wojskowego;
6)
jednostkach wojskowych położonych w pobliżu klubów sportowych, w których istnieją warunki kontynuacji szkolenia sportowego w dyscyplinach lub dziedzinach sportu, które nie są prowadzone w zespołach i grupach sportowych rodzajów Sił Zbrojnych.
2. 2
 Zaawansowane szkolenie spadochronowe zawodników, którzy są członkami kadry narodowej w spadochroniarstwie, prowadzi się w Ośrodku Szkolenia Służby Wysokościowo-Ratowniczej Sił Powietrznych przy 2 Bazie Lotniczej w Bydgoszczy.
§  8.
Obowiązek ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych w czasie treningów i zawodów prowadzonych poza wojskowymi obiektami sportowymi spoczywa na organizatorach tych treningów i zawodów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 207, poz. 1752.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie warunków szkolenia sportowego i przygotowań do udziału w reprezentacji narodowej zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 22, poz. 115), zachowanym w mocy na podstawie art. 78 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 120, poz. 1268).

1 § 7 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 września 2004 r. (Dz.U.04.219.2223) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.
2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 września 2004 r. (Dz.U.04.219.2223) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.175.1708

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie sportowe zawodników - członków kadry narodowej, powołanych do czynnej służby wojskowej.
Data aktu: 19/09/2003
Data ogłoszenia: 08/10/2003
Data wejścia w życie: 23/10/2003