Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. Londyn.1993.11.04.

POPRAWKI
przyjęte w Londynie dnia 4 listopada 1993 r.
do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 4 listopada 1993 r. zostały przyjęte w Londynie na osiemnastej sesji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej rezolucją A.735(18) Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r., w następującym brzmieniu:

Przekład

MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA MORSKA

REZOLUCJA A.735(18)

przyjęta dnia 4 listopada 1993 r.

POPRAWKI DO KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ

Zgromadzenie,

biorąc pod uwagę, że podczas jego siedemnastej sesji zwyczajnej kilka delegacji wyraziło zaniepokojenie o wyniki wyborów do Rady na dwuletnią kadencję 1992-1993,

zważywszy, że Rada podczas swej sześćdziesiątej ósmej sesji powołała Doraźną Grupę Roboczą, w pracach której mogą wziąć udział wszyscy Członkowie Organizacji, w celu rozważenia ewentualnych poprawek do postanowień dotyczących wyborów do Rady,

zauważywszy z zadowoleniem, że niezbędne zmiany do Konwencji o IMO zostały już zainicjowane w ramach Organizacji i rozpatrzone w duchu dobrej woli i wzajemnego zrozumienia oraz przyjęte za powszechną zgodą Członków,

zapoznawszy się z poprawkami do Konwencji o IMO zaproponowanymi przez Doraźną Grupę Roboczą do Spraw Wyborów do Rady i zatwierdzonymi przez Radę podczas jej sześćdziesiątej dziewiątej sesji:

1.
Przyjmuje poprawki do artykułów 16, 17 i 19 Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszej rezolucji;
2.
Zwraca się do Sekretarza Generalnego Organizacji o złożenie przyjętych poprawek na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 67 Konwencji o IMO oraz przyjęcie instrumentów akceptacyjnych i deklaracji, o których mowa w artykule 68; i
3.
Prosi Członków Organizacji o zastosowanie wspomnianych poprawek w najbliższym możliwym terminie od otrzymania kopii niniejszych poprzez przekazanie odpowiednich instrumentów akceptacyjnych na ręce Sekretarza Generalnego zgodnie z artykułem 68 konwencji.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI DO KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ

CZĘŚĆ  VI

Rada

Artykuł  16

Artykuł 16 otrzymuje brzmienie:

"W skład Rady wchodzi czterdziestu Członków wybranych przez Zgromadzenie.".

Artykuł  17

Artykuł 17 otrzymuje brzmienie:

"Przy wyborze Członków Rady Zgromadzenie przestrzega następujących kryteriów:

a) dziesięciu Członków pochodzi z krajów najbardziej zainteresowanych świadczeniem międzynarodowych usług w zakresie przewozów morskich;

b) dziesięciu Członków pochodzi z innych krajów w najwyższym stopniu zainteresowanych międzynarodowym handlem morskim;

c) dwudziestu Członków pochodzi z krajów niewybranych na podstawie a) lub b), które są szczególnie zainteresowane transportem morskim lub żeglugą, a których wybór do Rady zapewni reprezentację wszystkich ważniejszych obszarów geograficznych świata.".

Artykuł  19b)

Artykuł 19b) otrzymuje brzmienie:

"b) dwudziestu sześciu Członków Rady stanowi quorum.".

Po zapoznaniu się z powyższymi poprawkami, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- zostały one uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych,

- są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,

- będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 16 listopada 1995 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.140.1338

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. Londyn.1993.11.04.
Data aktu: 04/11/1993
Data ogłoszenia: 11/08/2003
Data wejścia w życie: 07/11/2002