Wymagania dotyczące wyposażenia technicznego oraz minimalnych kwalifikacji, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy prowadzący działalność, w której wykorzystywane są substancje kontrolowane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 22 maja 2002 r.
w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia technicznego oraz minimalnych kwalifikacji, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy prowadzący działalność, w której wykorzystywane są substancje kontrolowane.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową (Dz. U. Nr 52, poz. 537 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przepisy rozporządzenia regulują:
1)
wymagane wyposażenie techniczne przy obsłudze technicznej i naprawie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych lub innych urządzeń, wykorzystujących substancje kontrolowane,
2)
wymagane wyposażenie techniczne przy odzysku zużytych substancji kontrolowanych, ich recyklingu i regeneracji oraz przekazywaniu do ponownego stosowania,
3)
wymagane minimalne kwalifikacje, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na:
a)
obsłudze technicznej i naprawie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych wykorzystujących substancje kontrolowane, odzysku tych substancji, ich recyklingu i regeneracji oraz przekazywaniu do ponownego stosowania,
b)
niszczeniu substancji kontrolowanych lub produktów je zawierających,
c)
unieszkodliwianiu odpadów zawierających substancje kontrolowane, z wyjątkiem zużytych opakowań,
d)
wytwarzaniu produktów przy użyciu substancji kontrolowanych.
§  2. 
1. 
Prowadzący działalność, polegającą na obsłudze technicznej i naprawie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych wykorzystujących substancje kontrolowane, odzysku tych substancji, ich recyklingu i regeneracji oraz przekazywaniu do ponownego stosowania, wykonuje swoje prace z wykorzystaniem wyposażenia technicznego pracującego w układach zamkniętych, uniemożliwiających przedostawanie się substancji kontrolowanych do środowiska.
2. 
Wymagane wyposażenie techniczne, o którym mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, obejmuje:
1)
urządzenie do odzysku substancji kontrolowanej,
2)
zbiornik ciśnieniowy, odrębny dla każdego rodzaju substancji kontrolowanej,
3)
urządzenie do sprawdzania szczelności urządzeń lub instalacji wykorzystujących substancje kontrolowane.
3. 
Prowadzący recykling substancji kontrolowanych dodatkowo jest obowiązany posiadać urządzenie do oczyszczania tych substancji, w tym metodą filtracji lub osuszania.
4. 
Prowadzący regenerację substancji kontrolowanych i przekazujący je do ponownego stosowania jest obowiązany posiadać dodatkowo urządzenie do ich oczyszczania, z wykorzystaniem procesów filtracji, osuszania, destylacji i procesów chemicznych lub innych, umożliwiających przywrócenie substancjom pierwotnych parametrów technicznych.
§  3. 
Prowadzący działalność, o której mowa w § 2 ust. 1, jest obowiązany posiadać:
1)
wiedzę dotyczącą:
a)
przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz ochrony środowiska,
b)
budowy urządzeń i instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, w tym umiejętności czytania ich schematów,
c)
wymagań w zakresie obsługi, konserwacji i naprawy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz dokumentowania tych czynności,
d)
czynników chłodniczych, ich rodzajów i właściwości z punktu widzenia bezpieczeństwa, oraz sposobów wykrywania i zapobiegania przeciekom tych czynników z instalacji i urządzeń,
e)
metod i systemów odzysku, recyklingu oraz regeneracji czynników chłodniczych,
2)
praktyczne umiejętności w zakresie odzysku substancji kontrolowanych z urządzeń i instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych.
§  4. 
Prowadzący działalność polegającą na:
1)
niszczeniu substancji kontrolowanych lub produktów je zawierających,
2)
unieszkodliwianiu odpadów zawierających substancje kontrolowane, z wyjątkiem zużytych opakowań,

jest obowiązany posiadać kwalifikacje określone w odrębnych przepisach dotyczących gospodarowania odpadami.

§  5. 
Prowadzący działalność polegającą na wytwarzaniu produktów przy użyciu substancji kontrolowanych jest obowiązany posiadać wiedzę dotyczącą:
1)
przepisów prawnych o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową,
2)
przepisów prawnych z zakresu emisji substancji kontrolowanych do powietrza oraz gospodarki odpadami.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.71.658

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania dotyczące wyposażenia technicznego oraz minimalnych kwalifikacji, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy prowadzący działalność, w której wykorzystywane są substancje kontrolowane.
Data aktu: 22/05/2002
Data ogłoszenia: 11/06/2002
Data wejścia w życie: 01/07/2002