Sposób nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polską Normą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2002 r.
w sprawie sposobu nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polską Normą.

Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169, poz. 1386) zarządza się, co następuje:
§  1.
System stosowania znaku zgodności z Polską Normą ma na celu promowanie wyrobów o jakości wyznaczonej poziomem wymagań Polskich Norm.
§  2.
1. 1
 Znakiem zgodności z Polską Normą oznacza się wyrób spełniający wszystkie wymagania Polskiej Normy lub więcej niż jednej Polskiej Normy właściwych do przeprowadzenia certyfikacji tego wyrobu, uznanych zgodnie z ust. 2 jako wystarczające do przeprowadzenia certyfikacji tego wyrobu. Jeśli Polska Norma przewiduje podział na klasy i gatunki, znakiem zgodności z Polską Normą oznacza się wyrób wytworzony w najwyższej klasie i gatunku.
2.
 Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, zwanego dalej "PKN", z własnej inicjatywy lub na wniosek jednostki certyfikującej, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji, zwanej dalej "jednostką", po uzgodnieniu z właściwym komitetem technicznym, uznaje, które z Polskich Norm są właściwe do stosowania w systemie certyfikacji na zgodność z Polską Normą.
3.
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1, jest potwierdzane certyfikatem zgodności z Polską Normą upoważniającym do oznaczania wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą.
4. 2
 Certyfikat zgodności z Polską Normą wydaje Prezes PKN na wniosek skierowany przez podmiot gospodarczy po przeprowadzeniu, z wynikiem pozytywnym, sprawdzenia wyrobu na zgodność ze wskazaną we wniosku normą lub normami.
5.
 Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie wymagań, o których mowa w ust. 1, niezbędne przy ocenie zgodności wyrobu.
6.
Certyfikat zgodności z Polską Normą może wydawać jednostka upoważniona przez Prezesa PKN na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji.
7.
Wzór certyfikatu zgodności z Polską Normą, upoważniającego do oznaczania wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Wyroby posiadające certyfikat zgodności z Polską Normą mogą być przez producenta lub osobę wprowadzającą wyrób do obrotu oznaczane znakiem zgodności z Polską Normą przez czas określony w certyfikacie.
2.
Wzór znaku zgodności z Polską Normą do oznaczania wyrobu posiadającego certyfikat zgodności z Polską Normą jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Po upływie okresu ważności, na jaki certyfikat został wydany, oznaczanie wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą jest możliwe po wydaniu nowego certyfikatu.
§  4.
PKN zapewnia dostęp do informacji o jednostkach upoważnionych do wydawania certyfikatów zgodności z Polską Normą oraz o wyrobach oznaczonych znakiem zgodności z Polską Normą.
§  5.
Certyfikaty zgodności z Polską Normą upoważniające do oznaczania wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą wydane przed dniem 1 stycznia 2003 r. zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 3

WZÓR

CERTYFIKAT ZGODNOŚCI

wzór

Uwaga: jednostka prowadząca certyfikację może umieścić obok swojego logo - logo jednostki potwierdzającej jej kompetencje do prowadzenia certyfikacji wyrobów.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 4

WZÓR ZNAKU ZGODNOŚCI Z POLSKĄ NORMĄ DO OZNACZANIA WYROBU POSIADAJĄCEGO CERTYFIKAT ZGODNOŚCI Z POLSKĄ NORMĄ

wzór

Objaśnienia:

1) Proporcja wysokości do szerokości znaku zgodności wynosi:

h : l = 1 : 2,78

2) Technika wykonania znaku zależy od wyrobu, opakowania lub dokumentu, na którym znak ma być umieszczony.

3) Znak umieszcza się na wyrobie w sposób trwały, a gdy wyrób jest sprzedawany w opakowaniu - znak umieszcza się również na opakowaniu jednostkowym. Jeżeli umieszczenie znaku na wyrobie jest ze względów technicznych niemożliwe, znak umieszcza się na opakowaniu albo na banderoli, albo na etykiecie trwale złączonej z wyrobem.

4)
Zaleca się stosowanie znaku w kolorze niebieskim. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie innego koloru znaku pod warunkiem zachowania zasady kontrastu znaku z kolorem tła, na którym został umieszczony.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.
3 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.
4 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.241.2077

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polską Normą.
Data aktu: 23/12/2002
Data ogłoszenia: 31/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003