Warunki hodowli i przechowywania organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, przeznaczonych do celów naukowo-badawczych lub do prowadzenia prac nad tworzeniem odmian roślin uprawnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 18 grudnia 2001 r.
w sprawie warunków hodowli i przechowywania organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, przeznaczonych do celów naukowo-badawczych lub do prowadzenia prac nad tworzeniem odmian roślin uprawnych.

Na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o ochronie roślin uprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 751 i Nr 101, poz. 1178 oraz z 2001 r. Nr 22, poz. 248 i Nr 76, poz. 811) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Hodowla i przechowywanie organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, przeznaczonych dla celów naukowo-badawczych lub prac nad tworzeniem odmian roślin uprawnych, zwane dalej "działaniami", prowadzone są:
1)
w laboratoriach, szklarniach lub na poletkach doświadczalnych,
2)
przez osoby, których zakres czynności obejmuje prowadzenie tych działań,
3)
przy użyciu odzieży ochronnej oraz wydzielonych narzędzi rolniczych i sprzętu badawczego,
4)
przy zastosowaniu metodyki działań zapobiegającej rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych.
§  2. 
1. 
Przed wejściem do pomieszczeń laboratoryjnych lub szklarniowych, w których prowadzone są działania, umieszcza się widoczny i trwały napis "organizmy szkodliwe podlegające obowiązkowi zwalczania".
2. 
W pomieszczeniu laboratoryjnym, w którym prowadzone są działania z czynnikami chorobotwórczymi, należy:
1)
zastosować system podwójnych drzwi z oddzieloną komorą, dezynfekowaną promieniami ultrafioletowymi (UV),
2)
zapewnić pracę w warunkach sterylnych i z zastosowaniem komór z laminarnym przepływem powietrza.
3. 
W szklarni, przed wejściem do pomieszczenia, w którym prowadzone są działania, należy założyć śluzę wodną.
§  3. 
1. 
Poletka doświadczalne, na których prowadzone są działania, powinny być:
1)
opatrzone widocznym i trwałym napisem "organizmy szkodliwe podlegające obowiązkowi zwalczania",
2)
zlokalizowane na terenie doświadczalnym:
a)
ogrodzonym,
b)
oddzielonym od pozostałego terenu pasem drzew lub krzewów,
c)
oddalonym co najmniej 200 m od pól uprawnych,
3)
zabezpieczone przed dostępem zwierząt.
2. 
Granice zewnętrzne poletek doświadczalnych zabezpiecza się progami wykonanymi z betonu, drewna lub sztucznego tworzywa, utrudniającymi przemieszczanie się gleby poza te poletka.
§  4. 
Działania z wykorzystaniem węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus), guzaka amerykańskiego (Meloidogyne chitwoodi), guzaka holenderskiego (Meloidogyne fallax) oraz wyroślaka perełkowego (Nacobbus aderrans) prowadzi się wyłącznie w laboratoriach lub szklarniach.
§  5. 
Rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, które zawierają lub mogą zawierać organizmy szkodliwe, o których mowa w § 1, po zakończeniu działań umieszcza się w workach foliowych i poddaje sterylizacji.
§  6. 
W miejscach działań prowadzi się rejestr, zawierający w szczególności:
1)
nazwy i numery prób roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów objętych działaniami,
2)
daty prowadzenia działań,
3)
imię i nazwisko osoby prowadzącej działania,
4)
wskazanie rodzaju prowadzonych prac (wyszczepienie, hodowla, diagnostyka, analiza, konserwacja, wysyłka, likwidacja) oraz metodyki zastosowanej przy ich prowadzeniu.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.1.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki hodowli i przechowywania organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, przeznaczonych do celów naukowo-badawczych lub do prowadzenia prac nad tworzeniem odmian roślin uprawnych.
Data aktu: 18/12/2001
Data ogłoszenia: 08/01/2002
Data wejścia w życie: 23/01/2002