Szczegółowe zasady ustalania oraz przyznawania funkcjonariuszom celnym nagrody rocznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 kwietnia 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz przyznawania funkcjonariuszom celnym nagrody rocznej.

Na podstawie art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi celnemu, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", pełniącemu służbę przez okres roku kalendarzowego przyznaje się nagrodę roczną w wysokości jednomiesięcznego uposażenia, z zastrzeżeniem § 4 i 5.
2.
W razie pełnienia służby przez część roku kalendarzowego, nagrodę roczną przyznaje się proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych służby, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Okresy służby krótsze od miesiąca kalendarzowego sumuje się, przyjmując, że każde 30 dni służby stanowi pełny miesiąc kalendarzowy.
§  2.
1.
Do okresu służby, o którym mowa w § 1, nie wlicza się okresów:
1)
korzystania przez funkcjonariusza z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
2)
nieobecności funkcjonariusza spowodowanej chorobą lub sprawowaniem opieki nad członkiem rodziny w rozumieniu przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
3)
zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych, w przypadku, o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, chyba że w wyniku postępowania karnego funkcjonariusz został uniewinniony albo postępowanie zostało umorzone,
4)
tymczasowego aresztowania, chyba że postępowanie karne, w którym środek ten zastosowano wobec funkcjonariusza, zostało prawomocnie umorzone lub funkcjonariusz został prawomocnie uniewinniony, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do okresu służby, o którym mowa w § 1, nie wlicza się okresów wymienionych w ust. 1 pkt 4, jeżeli postępowanie karne w stosunku do funkcjonariusza zostało umorzone z powodu przedawnienia lub amnestii albo zostało warunkowo umorzone.
§  3.
Podstawę ustalenia wysokości nagrody rocznej stanowi przeciętne miesięczne uposażenie funkcjonariusza, liczone jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, należne funkcjonariuszowi w roku kalendarzowym, za który wypłacana jest nagroda.
§  4.
1.
Nagroda roczna może ulec obniżeniu od 20 do 50% w stosunku do wysokości określonej w § 1 ust. 1 w przypadku:
1)
popełnienia przez funkcjonariusza przestępstwa, innego niż określone w § 5 pkt 1, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu,
2)
wymierzenia funkcjonariuszowi prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym kary:
a)
upomnienia,
b)
nagany lub
c)
nagany z ostrzeżeniem,
3)
niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, stwierdzonego w dwóch następujących po sobie ocenach okresowych lub opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, przy ustalaniu wysokości nagrody rocznej należy uwzględnić całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności charakter popełnionego przestępstwa lub naruszenia obowiązków służbowych, jego skutki, rodzaj i wymiar orzeczonej kary oraz dotychczasowe wyniki w służbie, a także, na wniosek funkcjonariusza, opinię zakładowej organizacji związkowej.
§  5.
Nagrody rocznej nie przyznaje się w przypadku:
1)
popełnienia przez funkcjonariusza umyślnego przestępstwa, ściganego z oskarżenia publicznego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu,
2)
wymierzenia funkcjonariuszowi prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym kary:
a)
przeniesienia na niższe stanowisko służbowe lub obniżenia stopnia służbowego,
b)
zakazu podwyższania stopnia służbowego przez 2 lata,
c)
zakazu zajmowania stanowiska kierowniczego przez 2 lata,
d)
wydalenia ze służby,
3)
zwolnienia funkcjonariusza ze służby z powodu:
a)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż określone w pkt 1,
b)
niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, stwierdzonego w dwóch następujących po sobie ocenach okresowych lub opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy,
c)
nieprzydatności do służby, stwierdzonej w ocenie okresowej lub opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.
§  6.
Przyznanie nagrody rocznej zawiesza się, jeżeli przeciwko funkcjonariuszowi toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne o czyn popełniony w roku kalendarzowym, za który nagroda jest przyznawana - do czasu zakończenia tego postępowania. Przepisy § 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
§  7.
W przypadkach, o których mowa w § 4 i 5, nagroda roczna jest odpowiednio obniżana lub nagrody nie przyznaje się za rok kalendarzowy, w którym:
1)
funkcjonariusz popełnił czyn będący przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego, a jeżeli nagroda roczna została wypłacona - za rok, w którym postępowanie takie zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem,
2)
funkcjonariuszowi wydano ocenę lub opinię w przypadkach określonych w § 4 ust. 1 pkt 3 lub w § 5 pkt 3 lit. b) i c).
§  8.
1.
Nagroda roczna jest wypłacana z wyodrębnionych na ten cel środków na uposażenia.
2.
Wypłata nagrody rocznej następuje w ciągu pierwszych trzech miesięcy kalendarzowych następujących po roku, za który przysługuje nagroda.
3.
W przypadku pełnienia przez funkcjonariusza w roku kalendarzowym służby w różnych jednostkach organizacyjnych służby celnej, nagrodę za cały okres służby w danym roku kalendarzowym wypłaca jednostka, w której funkcjonariusz pełni służbę w dniu wypłaty nagrody.
§  9. 1
Nagrody roczne przyznają:
1)
minister właściwy do spraw finansów publicznych:
a)
Szefowi Służby Celnej i zastępcy Szefa Służby Celnej,
b)
dyrektorom izb celnych,
c)
funkcjonariuszom pełniącym służbę w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
2)
dyrektor izby celnej:
a)
naczelnikom urzędów celnych i zastępcom naczelników urzędów celnych,
b)
funkcjonariuszom pełniącym służbę w izbach celnych i urzędach celnych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.29.364

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania oraz przyznawania funkcjonariuszom celnym nagrody rocznej.
Data aktu: 07/04/2000
Data ogłoszenia: 18/04/2000
Data wejścia w życie: 03/05/2000