Wielkość, sposób gromadzenia oraz kontrola stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 20 kwietnia 1998 r.
w sprawie wielkości, sposobu gromadzenia oraz kontroli stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wielkości obowiązkowych zapasów paliw, jakie powinny utrzymywać przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych,
2)
sposób gromadzenia zapasów paliw,
3)
sposób kontroli stanu zapasów paliw.
§  2.
1.
Zapasy paliw, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą:
1)
węgla kamiennego i brunatnego, oleju opałowego i oleju napędowego, zużywanych do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła w przedsiębiorstwach energetycznych,
2)
gazu ziemnego.
2.
Przedsiębiorstwa energetyczne gromadzą i utrzymują zapasy paliw, o których mowa w ust. 1, na warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu, niezależnie od obowiązku tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw, wynikającego z przepisów ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770).
§  3. 1
Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła są obowiązane do gromadzenia i utrzymywania w magazynach, składowiskach i zbiornikach zapasów paliw, będących paliwem podstawowym, w ilości odpowiadającej co najmniej:
1)
dla węgla kamiennego:
a)
trzydobowemu zużyciu, jeżeli węgiel jest dostarczany do przedsiębiorstwa energetycznego bezpośrednio z kopalni przy użyciu taśmociągów, a dostawca w umowie sprzedaży zawartej na okres nie krótszy niż jeden rok zobowiąże się do gromadzenia i utrzymywania na terenie swojego składowiska zapasów węgla w ilości co najmniej dwudziestodobowego przewidywanego zużycia,
b)
dwudziestodobowemu zużyciu, jeżeli węgiel jest dostarczany do przedsiębiorstwa energetycznego przy użyciu transportu kolejowego lub samochodowego, a odległość składowiska zapasów od kopalń, które dostarczają łącznie 70% przewidywanego zużycia węgla, nie jest większa niż 50 km,
c)
trzydziestodobowemu zużyciu - w przedsiębiorstwach energetycznych nie spełniających wymagań, o których mowa w lit. a) i b),
2)
dla węgla brunatnego - dwudziestodobowemu zużyciu, z uwzględnieniem zapasu węgla gromadzonego i utrzymywanego przez dostawcę na podstawie umowy sprzedaży zawartej na okres nie krótszy niż jeden rok z przedsiębiorstwem energetycznym; za zapas węgla u dostawcy może być uznany węgiel w złożu odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, przygotowany do wydobycia i do dostarczenia do przedsiębiorstwa energetycznego,
3)
dla paliw ciekłych - dwudziestodobowemu zużyciu.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych zobowiązane są do utrzymania zapasów gazu ziemnego zapewniających utrzymanie ciągłości dostaw w ilości odpowiadającej dziewięćdziesięciodobowej wielkości sprzedaży gazu odbiorcom.
2.
Uzyskanie ilości zapasów gazu ziemnego, o których mowa w ust. 1, będzie następowało sukcesywnie w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
3.
Ilość zapasów, o których mowa w ust. 1, ustala się na dzień 1 listopada każdego roku.
4.
Przedsiębiorstwa energetyczne, o których mowa w ust. 1, są zwolnione z gromadzenia zapasów gazu ziemnego, pod warunkiem zawarcia z przedsiębiorstwami zajmującymi się wydobywaniem lub magazynowaniem gazu ziemnego umowy o gromadzenie przez nie zapasów w ilości, o której mowa w ust. 1.
§  5.
Zużycie dobowe, o którym mowa w § 3 i 4 ust. 1, ustala się w następujący sposób:
1) 2
dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni w okresie:
a)
od dnia 1 listopada do dnia 31 marca - w ilości dobowego zużycia, przy mocy osiągalnej wynikającej z warunków technicznych, bez przeciążania urządzeń wytwórczych,
b)
od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października - w ilości średniodobowego zużycia z tego okresu w roku poprzednim,
2)
dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją lub wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych - w ilości 1/360 sprzedanego gazu w roku poprzednim.
§  6.
Zapasy paliw powinny być gromadzone w magazynach, składowiskach i zbiornikach w sposób zapewniający:
1)
bezpieczeństwo osób i składowania,
2)
ochronę środowiska,
3)
dostęp w ciągu całego roku.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo energetyczne umożliwia przeprowadzenie kontroli zapasów w zakresie, o którym mowa w ust. 3, w tym dostęp do miejsc składowania zapasów.
2.
Kontrolę przeprowadza się na podstawie pisemnego upoważnienia, które powinno zawierać:
1)
oznaczenie osoby dokonującej kontroli,
2)
nazwę kontrolowanego przedsiębiorstwa energetycznego,
3)
zakres kontroli.
3.
Kontrola obejmuje badanie:
1)
ilości i zgodności stanu faktycznego ze stanem ewidencyjnym zapasów,
2)
kosztów poniesionych na tworzenie i utrzymanie zapasów,
3)
jakości paliw tworzących zapasy.
4.
Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół i przedstawia organom kontrolowanego przedsiębiorstwa energetycznego.
§  8.
Przedsiębiorstwa energetyczne, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiadają technicznych możliwości gromadzenia i utrzymywania zapasów paliw, o których mowa w § 2 ust. 1, zobowiązane są do spełnienia warunków, o których mowa w § 3 i 4, w okresie:
1)
1 roku - dla zapasów paliw, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
10 lat - dla zapasów paliw, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2000 r. (Dz.U.00.100.1079) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.
2 § 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2000 r. (Dz.U.00.100.1079) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.53.332

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wielkość, sposób gromadzenia oraz kontrola stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych.
Data aktu: 10/04/1998
Data ogłoszenia: 28/04/1998
Data wejścia w życie: 29/07/1998