Warunki prowadzenia hurtowni farmaceutycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 października 1992 r.
w sprawie warunków prowadzenia hurtowni farmaceutycznej. *

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452) oraz art. 20 ust. 3a ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324, z 1990 r. Nr 26, poz. 149, Nr 34, poz. 198 i Nr 86, poz. 504 oraz z 1991 r. Nr 31, poz. 128, Nr 41, poz. 179, Nr 73, poz. 321, Nr 105, poz. 452, Nr 106, poz. 457 i Nr 107, poz. 460) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452),
2)
o środkach i materiałach - rozumie się przez to środki farmaceutyczne i materiały medyczne.
§  2.
1.
Wniosek o udzielenie koncesji na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, zwany dalej "wnioskiem", powinien zawierać:
1)
oznaczenie podmiotu gospodarczego ubiegającego się o koncesję,
2)
siedzibę i adres wnioskodawcy,
3)
wyszczególnienie rodzajów środków i materiałów objętych wnioskiem,
4)
wskazanie miejsca i pomieszczeń przeznaczonych na prowadzenie hurtowni,
5)
datę podjęcia zamierzonej działalności,
6)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy lub jego pełnomocnika.
2.
Do wniosku należy załączyć:
1)
jeżeli wnioskodawcą jest osoba prawna - wyciąg z rejestru sądowego,
2)
uwierzytelnione odpisy dokumentów stwierdzających kwalifikacje zawodowe osoby przewidzianej na kierownika hurtowni oraz jej oświadczenie, że przewiduje podjęcie się tych obowiązków.
§  3.
W przypadku gdy wnioskodawca ubiega się o koncesję na dwie lub więcej hurtowni farmaceutycznych, na każdą hurtownię należy złożyć odrębny wniosek.
§  4.
W przypadku gdy obrót hurtowy środkami i materiałami stanowi część działalności podmiotu gospodarczego, hurtownia farmaceutyczna powinna być organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniona.
§  5.
Przechowywanie środków i materiałów powinno odpowiadać następującym wymaganiom:
1)
środki i materiały przechowuje się w opakowaniach fabrycznych,
2)
opakowania środków i materiałów nie powinny bezpośrednio dotykać ścian i podłóg - miejsca ich składowania,
3)
trucizny w substancji należy przechowywać w oddzielnych szafach odpowiednio zabezpieczonych,
4)
środki odurzające i psychotropowe, poza wymaganiami określonymi w przepisach o zapobieganiu narkomanii, należy przechowywać w wydzielonym miejscu odrębnie zabezpieczonym,
5)
środki i materiały będące wonnymi produktami zielarskimi, materiałami łatwo palnymi, żrącymi lub cuchnącymi należy przechowywać w wydzielonych pomieszczeniach,
6)
innym warunkom określonym w Farmakopei Polskiej lub przez producentów.
§  6.
Pomieszczenia magazynowe hurtowni farmaceutycznej powinny odpowiadać następującym wymaganiom:
1)
powierzchnia i kubatura pomieszczeń powinna być dostosowania do wymagań określonych w § 5,
2)
pomieszczenia powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia wentylacyjne i termoregulacyjne, dostosowane do asortymentu przechowywanych środków i materiałów,
3)
ściany i podłogi pomieszczeń powinny być gładkie i łatwo zmywalne.
§  7.
1.
W zakresie prowadzonego obrotu hurtownia farmaceutyczna obowiązana jest prowadzić dokumentację zakupu i sprzedaży, obejmującą:
1)
wykaz odbiorców oraz sprzedanych im środków i materiałów,
2)
dowody zakupu, wyszczególniające wytwórcę, dostawcę, nazwę środka lub materiału oraz numer serii i termin ważności,
3)
świadectwo wymaganych badań środka lub materiału,
4)
dowody sprzedaży, wyszczególniające nazwę środka lub materiału, jego postać, dawkę, ilość opakowań, numer serii, termin ważności oraz cenę z określeniem zastosowanej marży,
5)
ewidencję środków i materiałów wstrzymanych i wycofanych z obrotu,
6)
dokumentację dotyczącą zniszczenia określonych środków i materiałów,
7)
książkę kontroli, o której mowa w art. 64 ustawy.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, powinny być przechowywane przez okres 3 lat lub dłużej, jeżeli taki obowiązek wynika z innych przepisów.
3.
Hurtownia farmaceutyczna może być zobowiązana do nadsyłania do organu koncesyjnego okresowych sprawozdań dotyczących obrotu i stanu posiadania określonych środków i materiałów.
§  8.
O zmianie na stanowisku kierownika hurtowni farmaceutycznej, a także o nieobecności kierownika hurtowni dłuższej niż 30 dni, należy bezzwłocznie zawiadomić właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
§  9.
1.
Podmioty gospodarcze, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia prowadziły obrót hurtowy środkami i materiałami, zobowiązane są do złożenia wniosku o udzielenie koncesji w terminie trzech miesięcy lub do zaprzestania tego obrotu w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać - oprócz danych wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1-4 i 6 - również datę rozpoczęcia i zakres dotychczas prowadzonej działalności.
3.
W razie odmowy udzielenia koncesji na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, termin zaprzestania działalności wynosi 6 miesięcy od daty otrzymania ostatecznej decyzji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 2001 r. rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U.88.41.324), w związku z uchyleniem tej ustawy przez art. 99 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U.99.101.1178). Zobacz też art. 96 ust. 2 i art. 98 powołanej ostatnio ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.80.414

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki prowadzenia hurtowni farmaceutycznej.
Data aktu: 13/10/1992
Data ogłoszenia: 05/11/1992
Data wejścia w życie: 20/11/1992