Sposób przejęcia praw i obowiązków majątkowych Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przez Skarb Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1990 r.
w sprawie sposobu przejęcia praw i obowiązków majątkowych Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przez Skarb Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1989 r. o rozwiązaniu Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 64, poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prawa i obowiązki majątkowe Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej "ORMO", a w szczególności nieruchomości, składniki mienia ruchomego i środki pieniężne, podlegają ustaleniu i inwentaryzacji.
§  2.
1.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, powoła Centralną Komisję do Spraw Przejęcia Praw i Obowiązków Majątkowych ORMO, zwaną dalej "Komisją Centralną", w skład której wejdą pracownicy Ministerstwa Finansów i funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w liczbach ustalonych przez tych ministrów.
2.
Wojewodowie w terminie określonym w ust. 1 powołają wojewódzkie komisje likwidacyjne do ustalenia i dokonania inwentaryzacji praw i obowiązków majątkowych ORMO, zwane dalej "komisjami likwidacyjnymi", w skład których wejdą przedstawiciele wyznaczeni przez dyrektorów izb skarbowych i szefów wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych w liczbach ustalonych przez te organy.
3.
Minister Finansów określi organizację oraz szczegółowy zakres zadań Komisji Centralnej, a także zapewni obsługę techniczno-biurową i środki niezbędne do jej działania.
4.
Wojewodowie ustalą szczegółowy tryb działania komisji likwidacyjnych na terenie właściwości swego działania oraz zapewnią obsługę techniczno-biurową tych komisji i środki niezbędne do ich działania.
§  3.
1.
Komisje likwidacyjne dokonają ustalenia i inwentaryzacji praw i obowiązków majątkowych ORMO, porównają wyniki inwentaryzacji z danymi ewidencyjnymi oraz dokonają zabezpieczenia ustalonych składników majątkowych. W razie stwierdzenia braków lub nadwyżek składników majątkowych, komisje likwidacyjne podejmą stosowne wyjaśnienia.
2.
Po zakończeniu prac, o których mowa w ust. 1, komisje likwidacyjne przygotują składniki majątkowe do przejęcia oraz wskażą jednostki budżetowe proponowane do przejęcia praw i obowiązków majątkowych ORMO.
3.
Członkowie komisji likwidacyjnych są uprawnieni do wstępu do lokali i pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez ORMO, dokonywania kontroli i zabezpieczenia dokumentów dotyczących praw i obowiązków majątkowych ORMO oraz do żądania wyjaśnień od osób, w których dyspozycji pozostają te lokale, pomieszczenia i dokumenty. Uprawnienia te przysługują również członkom Komisji Centralnej.
4.
Komisje likwidacyjne, po wykonaniu całości prac określonych w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 kwietnia 1990 r. przedstawią Komisji Centralnej sprawozdania ze swej działalności, zaakceptowane przez wojewodów i szefów wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych.
§  4.
1.
Komisja Centralna może udzielać komisjom likwidacyjnym wskazówek w zakresie form i metod ich działania. Członkowie Komisji Centralnej mogą brać udział w czynnościach dokonywanych przez komisje likwidacyjne.
2.
Komisja Centralna, w terminie do dnia 30 kwietnia 1990 r., rozpatrzy sprawozdania komisji likwidacyjnych, dokona zbiorczego zestawienia ustaleń dotyczących praw i obowiązków majątkowych ORMO i przedstawi to zestawienie Ministrowi Finansów.
§  5.
Minister Finansów, w terminie do dnia 15 maja 1990 r., wyznaczy jednostki budżetowe, które przejmą poszczególne prawa i obowiązki majątkowe ORMO, oraz określi terminy przejęcia.
§  6.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodach, rozumie się przez to również prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.16.97

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przejęcia praw i obowiązków majątkowych Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przez Skarb Państwa.
Data aktu: 10/03/1990
Data ogłoszenia: 19/03/1990
Data wejścia w życie: 19/03/1990