Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1988 r.
o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Art.  1.

Tworzy się Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego, zwany dalej "Funduszem".

Art.  2.

Do zadań Funduszu należy wspomaganie finansowe przedsięwzięć związanych ze zwiększeniem rozmiarów budownictwa mieszkaniowego wraz z infrastrukturą oraz remontów kapitalnych i modernizacji zasobów mieszkaniowych, polegających w szczególności na:

1)
wdrażaniu nowoczesnych energo- i materiałooszczędnych technologii wykonawstwa,
2)
unowocześnieniu maszyn, sprzętu, urządzeń i narzędzi,
3)
wspieraniu rozwoju potencjału produkcyjnego w deficytowych branżach,
4)
budowie i rozbudowie infrastruktury technicznej,
5)
zwiększeniu produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnych.
Art.  3.
1.
Dochodami Funduszu są:
1)
wpłaty jednostek gospodarczych zaliczonych do działu "Budownictwo" w klasyfikacji gospodarki narodowej oraz jednostek gospodarczych produkujących materiały budowlane z surowców lokalnych, dokonywane z odpisów w ciężar kosztów w wysokości 1,5% wartości sprzedaży,
2)
wpłaty części odpisów amortyzacyjnych państwowych przedsiębiorstw zaliczonych do działu "Budownictwo" w klasyfikacji gospodarki narodowej,
3)
dobrowolne wpłaty jednostek gospodarczych,
4)
wpłaty z tytułu zwrotu pożyczek udzielanych ze środków Funduszu,
5)
inne wpłaty i darowizny.
2.
Jeżeli jednostka gospodarcza posiada zakłady (oddziały) sporządzające bilans, położone na terenie innych województw niż siedziba jednostki, to dochody, o których mowa w ust. 1, wpłacane są przez te zakłady (oddziały) na fundusze terenowe wojewódzkich rad narodowych, na których obszarze są położone.
Art.  4.
1.
Na cele Funduszu przeznacza się środki dewizowe pochodzące z części nadwyżki wpływów dewizowych nad wydatkami dewizowymi z eksportu budownictwa i usług z nim związanych.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa wysokość środków, o których mowa w ust. 1, zasady ich gromadzenia oraz gospodarowania nimi.
Art.  5.

Środki Funduszu mogą być przeznaczane na udzielania pożyczek lub dotacji bezzwrotnych na finansowanie:

1)
przedsięwzięć wspomagających rozbudowę, unowocześnienie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury,
2)
pierwszego wyposażenia nowo tworzonych jednostek gospodarczych działających na rzecz budownictwa mieszkaniowego,
3)
przedsięwzięć wdrażających technologie energo- i materiałooszczędne w budownictwie mieszkaniowym oraz produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa, głównie z surowców lokalnych,
4)
zakupów dewizowych wyposażenia i części zamiennych niezbędnych dla utrzymania ciągłości produkcji.
Art.  6.
1.
Fundusz dzieli się na fundusze terenowe i centralny.
2.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% dochodów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Na fundusz centralny przeznacza się:
1)
30% dochodów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
środki, o których mowa w art. 4.
4.
Dochody, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3-5, przeznaczane są odpowiednio na fundusz terenowy lub centralny w zależności od charakteru wpłaty.
Art.  7.
1.
Środkami funduszów dysponują:
1)
funduszu terenowego - właściwa wojewódzka rada narodowa,
2)
funduszu centralnego - Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
Środkami funduszu terenowego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej".
3.
Terenowy organ administracji państwowej opracowuje i przedstawia do uchwalenia właściwej radzie narodowej projekt planu terenowego funduszu oraz przedkłada do zatwierdzenia sprawozdanie z wykonania tego planu.
Art.  8.
1.
Ze środków funduszu centralnego są realizowane zadania określone w art. 5 mające charakter przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim z odpowiednim udziałem funduszu terenowego.
2.
Upoważnia się terenowe organy administracji państwowej do wzajemnego przekazywania, w ramach uchwalonych przez rady narodowe planów, środków funduszów terenowych na realizację międzywojewódzkich przedsięwzięć związanych z wykonaniem zadań, o których mowa w art. 2.
Art.  9.

Część dochodów przypadająca na rzecz funduszu centralnego jest przekazywana na ten fundusz przez terenowe organy administracji państwowej w okresach właściwych dla rozliczenia poszczególnych tytułów.

Art.  10.

Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

Art.  11.

Szczegółowe zasady gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu określi Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Art.  12.
1.
Od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przypadające do końca 1988 r. na rzecz Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle wpłaty odpisów amortyzacyjnych państwowych przedsiębiorstw budownictwa, w części podlegającej odprowadzeniu do budżetu centralnego, o których mowa w art. 45 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181), przeznacza się na dochody Funduszu.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustali procent odpisów amortyzacyjnych podlegających wpłacie na dochody Funduszu przez państwowe przedsiębiorstwa budownictwa w latach 1989 i 1990, z tym że nie może on być wyższy niż 25% całości tych odpisów.
Art.  13.

W ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 45 w ust. 6 w pkt 1 po wyrazach "Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle" skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego,",
2)
w art. 49 w ust. 2 po wyrazach "Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle" skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego."
Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1988 r., z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.24.167

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.
Data aktu: 13/07/1988
Data ogłoszenia: 20/07/1988
Data wejścia w życie: 01/08/1988, 01/01/1989