Tryb wykonywania nadzoru nad uprawami maku i konopi, szczegółowe zasady niszczenia upraw maku i konopi oraz słomy makowej lub przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1985 r.
w sprawie trybu wykonywania nadzoru nad uprawami maku i konopi, szczegółowych zasad niszczenia upraw maku i konopi oraz słomy makowej lub przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się co następuje:
§  1.
Nadzór nad uprawami maku i konopi sprawują terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego, zwane dalej "terenowymi organami administracji państwowej", współdziałając w tym zakresie z organami i jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych, ze służbą zdrowia oraz organizacjami społecznymi działającymi na rzecz zapobiegania narkomanii.
§  2.
W czasie wykonywania czynności nadzoru nad uprawami maku i konopi terenowy organ administracji państwowej, pracownik urzędu tego organu lub inna osoba upoważniona przez ten organ są uprawnieni do:
1)
wejścia na grunty, na których są prowadzone uprawy maku i konopi, oraz dojścia do tych gruntów przez inne nieruchomości,
2)
kontroli dokumentów uprawniających do prowadzenia upraw maku i konopi,
3)
żądania wyjaśnień i oświadczeń od posiadacza uprawy maku i konopi.
§  3.
Osoby uprawnione do nadzoru mają obowiązek okazania legitymacji służbowej lub upoważnienia do wykonywania nadzoru, wydanego przez terenowy organ administracji państwowej.
§  4.
1.
W razie stwierdzenia prowadzenia upraw maku i konopi bez zezwolenia i bez umowy kontraktacji albo niedotrzymania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66), uprawy maku i konopi podlegają zniszczeniu przez zaoranie lub przekopanie gruntu.
2.
Zniszczenia upraw, o których mowa w ust. 1, dokonuje jednostka organizacyjna lub osoby fizyczne wyznaczone przez terenowy organ administracji państwowej.
3.
Koszty zniszczenia upraw maku i konopi obciążają posiadacza gruntu, na którym uprawy te są prowadzone.
§  5.
1.
Słoma makowa pochodząca z upraw, o których mowa w § 4 ust. 1, podlega zniszczeniu przez spalenie. Przepisy § 4 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Spalenia słomy makowej dokonuje się w miejscu i czasie określonym przez terenowy organ administracji państwowej, w obecności przedstawiciela tego organu.
§  6.
1.
Jeżeli słoma makowa, o której mowa w § 5 ust. 1, może być zagospodarowana na cele przemysłowe, podlega przejęciu na rzecz Skarbu Państwa bez odszkodowania w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2.
Słoma makowa, o której mowa w ust. 1, podlega przekazaniu nieodpłatnie jednostce gospodarki uspołecznionej uprawnionej do obrotu tą słomą.
§  7.
1.
Słoma makowa, pochodząca z upraw maku prowadzonych przez rolników indywidualnych na cele spożywcze na gruntach przyzagrodowych na powierzchni nie przekraczającej 20 m2 na podstawie uzyskanych zezwoleń, nie przekazana odpłatnie jednostce gospodarki uspołecznionej uprawnionej do obrotu słomą makową, podlega zniszczeniu przez spalenie.
2.
Do zniszczenia słomy makowej, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany jej posiadacz, niezwłocznie po zbiorze maku.
§  8.
Kontrolę zniszczenia słomy makowej wykonuje sołtys. Sołtys składa terenowemu organowi administracji państwowej, w ustalonym przez ten organ terminie, wykaz rolników, którzy dokonali zniszczenia słomy makowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.45.221

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wykonywania nadzoru nad uprawami maku i konopi, szczegółowe zasady niszczenia upraw maku i konopi oraz słomy makowej lub przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa.
Data aktu: 10/09/1985
Data ogłoszenia: 09/10/1985
Data wejścia w życie: 09/10/1985