Zasady pobytu nieletnich w zakładach społecznych służby zdrowia i zakładach pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 maja 1983 r.
w sprawie zasad pobytu nieletnich w zakładach społecznych służby zdrowia i zakładach pomocy społecznej.

Na podstawie art. 82 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U.Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nieletni, wobec których ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich przewiduje zastosowanie środków o charakterze leczniczo-wychowawczym, a sąd rodzinny wydał postanowienie o umieszczeniu nieletniego w odpowiednim zakładzie społecznym służby zdrowia lub w zakładzie pomocy społecznej, są umieszczani:
1)
w zakładach (oddziałach) psychiatrycznej opieki zdrowotnej,
2)
w zakładach stacjonarnych lecznictwa odwykowego dla osób uzależnionych od alkoholu,
3)
w innych zakładach stacjonarnej opieki zdrowotnej,
4)
w zakładach pomocy społecznej dla dzieci niedorozwiniętych umysłowo.
§  2.
1.
W zakładach (oddziałach) psychiatrycznej opieki zdrowotnej umieszczani są nieletni, u których stwierdzono niedorozwój umysłowy, chorobę psychiczną lub inne zakłócenia czynności psychicznych albo używanie narkotyków bądź innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia.
2.
W zakładach pomocy społecznej dla dzieci niedorozwiniętych umysłowo umieszcza się nieletnich, u których stwierdzono niedorozwój umysłowy w stopniu znacznym lub głębokim, nie kwalifikujących się do leczenia w zakładach wymienionych w ust. 1, a wymagających jedynie opieki wychowawczej.
3.
W zakładach stacjonarnych leczenia odwykowego dla osób uzależnionych od alkoholu umieszczani są nieletni, u których stwierdzono nałogowe używanie alkoholu.
4.
W innych zakładach stacjonarnej opieki zdrowotnej umieszcza się nieletnich, których stan zdrowia wymaga ponadto specjalistycznej opieki zdrowotnej, której nie mogą zapewnić zakłady wymienione w ust. 1-3.
§  3.
Nieletni umieszczani są w zakładach społecznych służby zdrowia lub w zakładach pomocy społecznej, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu nieletniego, zgodnie z ustalonymi obszarami działania tych zakładów. W razie braku miejsca, nieletniego umieszcza się w innym odpowiednim zakładzie położonym możliwie najbliżej miejsca zamieszkania lub pobytu nieletniego albo w pobliżu sądu rodzinnego wykonującego orzeczenie.
§  4.
1.
Nieletni umieszczani w zakładach społecznych służby zdrowia i zakładach pomocy społecznej podlegają ogólnym, obowiązującym w tych zakładach przepisom regulaminowym.
2.
Zakłady, o których mowa w ust. 1, są obowiązane w sprawach nieletnich do:
1)
przewiezienia nieletniego do zakładu środkiem transportu sanitarnego,
2)
niezwłocznego zawiadomienia sądu rodzinnego o przyjęciu do zakładu,
3)
niezwłocznego powiadomienia sądu rodzinnego, jeśli nieletni odmawia poddania się niezbędnym badaniom lub leczeniu albo w inny sposób utrudnia ich prowadzenie,
4)
uzyskania zgody właściwego sądu rodzinnego na przewiezienie nieletniego do innego zakładu na czasowy pobyt nieletniego w domu rodzinnym,
5)
niezwłocznego powiadomienia sądu o samowolnym opuszczeniu przez nieletniego zakładu oraz o dokonanych przez niego czynach karalnych.
6)
przekazywania na żądanie sądu rodzinnego opinii o nieletnim.
3.
Dyrektor zakładu jest obowiązany do powiadamiania sądu rodzinnego, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, o stanie zdrowia nieletniego, postępach w leczeniu oraz do niezwłocznego powiadamiania tego sądu o ustaniu przyczyny pobytu nieletniego w zakładzie.
4.
Zwolnienie nieletniego z zakładu, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie postanowienia sądu rodzinnego.
§  5.
1.
W razie umieszczenia nieletniego na zarządzenie sądu rodzinnego w zakładzie leczniczym w celu przeprowadzenia badań psychiatrycznych połączonych z obserwacją stosuje się odpowiednio przepisy § 4.
2.
Czas obserwacji nie powinien być dłuższy niż 2 tygodnie. W wyjątkowych wypadkach, na wniosek zakładu, sąd rodzinny może czas obserwacji przedłużyć do 6 tygodni.
§  6.
1.
Nieletniego w wieku do lat 3, który wymaga natychmiastowej opieki, a nie może być niezwłocznie przekazany rodzicom lub opiekunowi, przywiezionego przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, umieszcza się w domu małych dzieci.
2.
Do nieletniego, o którym mowa w ust. 1, stosuje się ogólnie obowiązujące przepisy regulujące działalność i warunki korzystania ze świadczeń domów małych dzieci.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.26.129

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady pobytu nieletnich w zakładach społecznych służby zdrowia i zakładach pomocy społecznej.
Data aktu: 06/05/1983
Data ogłoszenia: 13/05/1983
Data wejścia w życie: 13/05/1983