Tryb powoływania, skład i szczegółowy zakres działania komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 7 maja 1983 r.
w sprawie trybu powoływania, składu i szczegółowego zakresu działania komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komisje do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi:
1)
przy terenowych organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, zwane dalej "komisjami wojewódzkimi" - powołują wojewodowie oraz prezydenci miast stopnia wojewódzkiego,
2)
przy terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego, zwane dalej "komisjami terenowymi" - powołują prezydenci miast stopnia podstawowego; naczelnicy miast, dzielnic, gmin oraz miast i gmin.
2.
Organy administracji państwowej, o których mowa w ust. 1, ustalają skład komisji, regulamin określający szczegółowo tryb ich działania oraz preliminarz wydatków komisji.
3.
W uzasadnionych wypadkach terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą w ramach współdziałania powoływać komisje wspólne dla obszaru sąsiadujących ze sobą dwóch lub więcej gmin oraz miasta i gmin.
§  2.
1.
W skład komisji wojewódzkich wchodzą:
1)
jako przewodniczący wicewojewoda (wiceprezydent miasta stopnia wojewódzkiego),
2)
sekretarz komisji oraz
3)
jako członkowie:
a)
specjaliści w dziedzinie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi,
b)
przedstawiciele zarządu wojewódzkiego oddziału Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego, zarządu wojewódzkiego Towarzystwa Trzeźwości Transportowców oraz innych organizacji, których działalność ma na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i jego skutki,
c)
przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej,
d)
kierownicy jednostek organizacyjnych urzędu wojewódzkiego (urzędu miasta) do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska, handlu i usług, zdrowia i opieki społecznej, oświaty i wychowania, spraw społeczno-administracyjnych oraz zatrudnienia i spraw socjalnych.
2.
W skład komisji terenowej wchodzą:
1)
jako przewodniczący prezydent miasta, naczelnik miasta, dzielnicy, gminy, miasta i gminy lub osoba zastępująca prezydenta (naczelnika),
2)
sekretarz komisji oraz
3)
jako członkowie:
a)
specjaliści w dziedzinie wychowania w trzeźwości oraz przeciwdziałania alkoholizmowi,
b)
przedstawiciele miejskiego, gminnego oddziału Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego oraz innych organizacji, których działalność ma na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i jego skutkom,
c)
przedstawiciel właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej,
d)
kierownicy komórek organizacyjnych urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska, handlu i usług, spraw społeczno-administracyjnych, oświaty i wychowania oraz zatrudnienia.
3.
W skład komisji wymienionych w ust. 1 i 2 mogą wchodzić również przedstawiciele sądu, innych organów i instytucji, zakładów pracy oraz organizacji politycznych i społecznych.
§  3.
Do zadań komisji wojewódzkich należy w szczególności:
1)
przygotowywanie do planów społeczno-gospodarczych wniosków dotyczących:
a)
tworzenia warunków sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspokojenie motywuje powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych,
b)
działalności wychowawczej i informacyjnej,
c)
ograniczenia dostępności alkoholu,
d)
leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od alkoholu,
e)
zapobiegania negatywnym następstwom nadużywania napojów alkoholowych i ich usuwania,
2)
inicjowanie przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi,
3)
współdziałanie i popieranie działalności terenowych organów administracji państwowej i organizacji społecznych w zakresie krzewienia trzeźwości i abstynencji oraz udzielanie im pomocy,
4)
opiniowanie projektów dotyczących liczby miejsc sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu sprzedaży w miastach i gminach województwa,
5)
projektowanie zakresu i sposobu wykorzystywania środków funduszu przeciwalkoholowego,
6)
ocena działań podejmowanych przez terenowe organy administracji państwowej, zakłady pracy i organizacje społeczne oraz przygotowywanie wniosków w tym zakresie.
§  4.
Do zadań komisji terenowych należą odpowiednio sprawy wymienione w § 3, a ponadto:
1)
współdziałanie z terenowymi organami administracji państwowej i organizacjami społecznymi, a także organami samorządu mieszkańców w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi,
2)
występowanie z wnioskami w sprawach dotyczących wprowadzenia regulaminowego zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych,
3)
ocena działalności izb wytrzeźwień oraz przedstawianie wniosków w tym zakresie,
4)
przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i rozmów w sprawach osób nadużywających alkoholu oraz udzielanie pomocy ich rodzinom,
5)
kierowanie na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego osób, które w związku z nadużywaniem napojów alkoholowych powodują rozkład pożycia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny,
6)
kierowanie do sądów wniosków o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu,
7)
udzielanie pomocy kuratorom sądowym wykonującym nadzór nad osobami poddanymi leczeniu odwykowemu na podstawie orzeczenia sądowego.
§  5.
Komisje rozpatrują sprawy na posiedzeniach w obecności przynajmniej połowy liczby członków. O przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz rozmów, o których mowa w § 4 pkt 4, komisja rozstrzyga w składzie co najmniej trzyosobowym.
§  6.
Przewodniczący komisji mogą zapraszać do udziału w pracach komisji osoby nie będące ich członkami.
§  7.
Komisja terenowa może upoważnić osoby nie będące ich członkami do przeprowadzania wywiadów środowiskowych oraz wykonywania czynności przygotowawczych, związanych z działalnością komisji. Osoby te mogą brać udział w posiedzeniach komisji. Zakres wywiadu środowiskowego ustala komisja.
§  8.
W celu realizacji swych zadań komisja może żądać udzielenia jej informacji dotyczących osób nadużywających alkoholu, w szczególności od jednostek Milicji Obywatelskiej, izby wytrzeźwień oraz zakładów pracy.
§  9.
Terenowe organy administracji państwowej zapewniają obsługę biurową oraz inne środki niezbędne do działania komisji.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 kwietnia 1961 r. w sprawie komisji społeczno-lekarskich do spraw przymusowego leczenia alkoholików (Dz. U. Nr 22, poz. 109).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 maja 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.25.107

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb powoływania, skład i szczegółowy zakres działania komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.
Data aktu: 07/05/1983
Data ogłoszenia: 12/05/1983
Data wejścia w życie: 13/05/1983