Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowy wykaz stanowisk oraz zakres obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 25 listopada 1982 r.
w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowego wykazu stanowisk oraz zakresu obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nadzór pedagogiczny sprawują nauczyciele mianowani zajmujący stanowiska wymienione w § 2.
2.
Nadzór pedagogiczny sprawują również gminni dyrektorzy szkół oraz dyrektorzy szkół i inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkołach.
§  2.
1.
W urzędach organów administracji państwowej oraz w jednostkach organizacyjnych innych organów nadzorujących szkoły ustala się następujący wykaz stanowisk, których zajmowanie wymaga kwalifikacji pedagogicznych:
Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy pedagogicznej
ogółem w tym bezpośrednio przed objęciem stanowiska
w urzędach organów administracji państwowej lub jednostkach organizacyjnych innych organów nadzorujących szkoły na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych pełnienie funkcji kierowniczej w szkole
1 2 3 4 5 6
1 I. W urzędach naczelnych (centralnych) organów administracji państwowej lub w

jednostkach organizacyjnych innych naczelnych (centralnych) organów

nadzorujących szkoły

Dyrektor departamentu (równorzędnej komórki organizacyjnej), który wykonuje zadania statutowe i regulaminowe w zakresie nadzoru pedagogicznego wyższe 14 4 -
2 Wicedyrektor departamentu (równorzędnej komórki organizacyjnej), który wykonuje zadania statutowe i regulaminowe w zakresie nadzoru pedagogicznego wyższe 12 3 -
3 Główny wizytator wyższe 12 3 -
4 Starszy wizytator wyższe 10 2 -
5 Wizytator wyższe 10 2 albo 4
II. W urzędach terenowych organów administracji państwowej stopnia

wojewódzkiego lub w równorzędnych jednostkach organizacyjnych innych

organów nadzorujących szkoły

1 Kurator oświaty i wychowania wyższe 10 3 albo 4
2 Wicekurator oświaty i wychowania wyższe 10 3 albo 4
3 Starszy wizytator kierujący działem, oddziałem szkolnym (równorzędną komórką organizacyjną) wyższe 10 3 albo 4
4 Starszy wizytator wyższe 8 2 albo 3
5 Wizytator wyższe 8 2 albo 3
III. W urzędach terenowych organów administracji państwowej stopnia

podstawowego

1 Inspektor oświaty i wychowania wyższe 8 2 albo 3
2 Zastępca inspektora oświaty i wychowania wyższe 8 2 albo 3
3 Starszy wizytator wyższe 6 1 albo 2
4 Wizytator wyższe 6 - 1
2.
Stanowiska wymienione w ust. 1 mogą zajmować tylko nauczyciele mianowani wykonujący zadania związane z:
1)
organizacją procesu dydaktycznego i wychowawczo-opiekuńczego,
2)
organizacją i koordynacją nadzoru pedagogicznego.
§  3.
Do zakresu działania nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny należy:
1)
ocena działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz związanej z nimi działalności organizacyjnej szkół i jednostek nadzorujących szkoły, a w szczególności:
a)
instruowanie, wydawanie zaleceń i poleceń w zakresie realizacji programów nauczania i wychowania oraz obowiązujących przepisów dotyczących organizacji pracy szkół,
b)
zgłaszanie wniosków zmierzających do usprawniania organizacji oraz funkcjonowania tych szkół i jednostek,
c)
występowanie z inicjatywą w zakresie wyróżnień, nagród, awansów, odznaczeń oraz odpowiedzialności służbowej nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach i jednostkach,
d)
udzielanie pomocy nadzorowanym szkołom i jednostkom nadzorującym szkoły w tworzeniu warunków umożliwiających pełną realizację ich zadań.
2)
dokonywanie analiz i ocen oraz zgłaszanie wniosków i informacji w zakresie badanych problemów.
§  4.
Formami nadzoru pedagogicznego są:
1)
wizytacje,
2)
hospitacje.
§  5.
1.
Wizytację organizuje się w celu:
1)
udzielania pomocy nauczycielom w realizacji celów i zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a szczególnie nauczycielom, którym powierzono funkcje kierownicze w szkołach,
2)
udzielania pomocy jednostkom nadzorującym szkoły w zakresie realizacji głównych kierunków polityki oświatowej i organizacji pracy szkół,
3)
oceny realizacji celów i zadań szkół oraz jednostek nadzorujących szkoły.
2.
Wizytacja obejmuje:
1)
badanie działalności szkół lub jednostek nadzorujących szkoły w ustalonym zakresie,
2)
dokonywanie ocen poziomu i efektywności działania wizytowanych szkół lub jednostek nadzorujących szkoły.
3.
Tematykę i termin wizytacji należy uzgodnić z wizytowaną jednostką.
§  6.
Celem hospitacji jest udzielanie nauczycielowi pomocy oraz badanie procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego, w szczególności realizacji obowiązków określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, obowiązującego programu nauczania i zasad socjalistycznego wychowania.
§  7.
Wizytacje przeprowadzają nauczyciele, o których mowa w § 2, oraz gminni dyrektorzy szkół. Hospitacje przeprowadzają nauczyciele, którym powierzono funkcje kierownicze w szkole.
§  8.
Szczegółową organizację wizytacji i hospitacji określają wytyczne wydane odrębnie.
§  9.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 października 1968 r. w sprawie hospitacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. Urz. MOiSzW Nr B-14, poz. 118),
2)
zarządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 października 1968 r. w sprawie prowadzenia arkuszy spostrzeżeń o pracy zawodowej nauczycieli i wychowawców zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. Urz. MOiSzW Nr B-14, poz. 119),
3)
zarządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 maja 1971 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. Urz. MOiSzW Nr B-8, poz. 51).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.37.248

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowy wykaz stanowisk oraz zakres obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.
Data aktu: 25/11/1982
Data ogłoszenia: 08/12/1982
Data wejścia w życie: 08/12/1982