Zasady i tryb stosowania niektórych przepisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych w więzieniach i zakładach dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lipca 1968 r.
w sprawie zasad i trybu stosowania niektórych przepisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych w więzieniach i zakładach dla nieletnich.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279), zwanej dalej "ustawą", stosuje się w więzieniach, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości - w zakresie i sposób określony w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przepisy rozporządzenia o stosowaniu ustawy w więzieniach i odnoszące się do więźniów dotyczą również aresztów śledczych oraz osób przebywających w areszcie.
3.
Zakłady poprawcze i wychowawcze oraz schroniska dla nieletnich, określone w ust. 1, zwane są w dalszych przepisach rozporządzenia "zakładami dla nieletnich".
§  2.
1.
W więzieniach i zakładach dla nieletnich obowiązki i uprawnienia organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, określone w art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1, art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 i 2, art. 13 ust. 2 oraz art. 21 ust. 2 ustawy, są wykonywane przez organy więziennej służby zdrowia i przez lekarzy zakładów dla nieletnich.
2.
Przy wykonywaniu obowiązków i uprawnień określonych w ust. 1 organy więziennej służby zdrowia i lekarze zakładów dla nieletnich działają w porozumieniu z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  3.
Przy organizowaniu szczepień ochronnych i badań (art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy) organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej udzielają pomocy na żądanie organów więziennej służby zdrowia (lekarzy zakładów dla nieletnich).
§  4.
1.
Organy więziennej służby zdrowia kierują więźniów chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, podlegających przymusowej hospitalizacji, do szpitala (oddziału) zakaźnego przeznaczonego dla ogółu ludności, o ile niemożliwe jest umieszczenie chorego w więziennym szpitalu (oddziale) zakaźnym, a więźniów podejrzanych o chorobę zakaźną, podlegających przymusowej izolacji - do specjalnych pomieszczeń wyznaczonych w porozumieniu z terenowymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
Lekarze zakładów dla nieletnich kierują wychowanków tych zakładów chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, podlegających przymusowej hospitalizacji lub izolacji, do właściwego zakładu opieki zdrowotnej zamkniętej przeznaczonego dla ogółu ludności.
3.
Do więźniów i wychowanków zakładów dla nieletnich przebywających na leczeniu w szpitalu (na oddziale) zakaźnym mają zastosowanie przepisy dotyczące ogółu leczonych w tym szpitalu (oddziale) z tym że do decydowania o potrzebie wykonania zabiegów zapobiegawczych i leczniczych oraz o wypisaniu po zakończeniu leczenia są właściwi tylko kierownicy tych zakładów. O terminie zamierzonego wypisaniu więźnia (wychowanka) dyrektor szpitala zawiadamia naczelnika więzienia (dyrektora, kierownika zakładu dla nieletnich).
§  5.
1.
Więźniowie oraz wychowankowie zakładów dla nieletnich chorzy na chorobę zakaźną, podlegający przymusowemu leczeniu w zakładach opieki zdrowotnej otwartej, są leczeni w ambulatoriach więzień i zakładów dla nieletnich. W czasie leczenia powinni oni być odseparowani od innych więźniów oraz wychowanków przez umieszczenie w oddzielnych pomieszczeniach.
2.
W razie niemożności odseparowania w warunkach więzienia lub zakładu dla nieletnich osób, o których mowa w ust. 1, kieruje się je do właściwych zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej, przeznaczonych dla ogółu ludności.
§  6.
Transport więźnia lub wychowanka zakładu dla nieletnich do szpitala (miejsca izolacji) dokonywany jest środkami kolumny transportu sanitarnego.
§  7.
1.
Więźniowie i wychowankowie zakładów dla nieletnich wyznaczeni do prac wymagających bezpośredniego stykania się z artykułami żywności, podlegają badaniom na nosicielstwo przed przystąpieniem do wykonania tych prac.
2.
Więźniowie (wychowankowie), u których stwierdzono nosicielstwo lub podejrzenie o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, powini być niezwłocznie odsunięci od zajęć zabronionych nosicielom lub podejrzanym o nosicielstwo. Decyzję w tym zakresie podejmuje naczelnik więzienia (dyrektor, kierownik zakładu dla nieletnich).
§  8.
W razie stwierdzenia w więzieniu bądź zakładzie dla nieletnich zaniedbań w zakresie higieniczno-sanitarnym, stwarzających niebezpieczeństwo szerzenia się choroby zakaźnej, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i więziennej służby zdrowia (lekarze zakładów dla nieletnich) zwracają się do naczelnika więzienia (dyrektora, kierownika zakładu dla nieletnich) o niezwłoczne usunięcie stwierdzonych zaniedbań.
§  9.
1.
W razie wystąpienia choroby zakaźnej w więzieniu naczelnik centralnego więzienia na wniosek wojewódzkiego inspektora sanitarnego (inspektora sanitarnego, dla miasta wyłączonego z województwa) bądź wojewódzkiego inspektora więziennej służby zdrowia - wydaje zarządzenie, mające na celu zapobieżenie epidemii.
2.
W razie wystąpienia w więzieniu zakaźnej choroby odzwierzęcej zarządzenia, o których mowa w ust. 1, mogą być wydawane również na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do zakładów dla nieletnich.
§  10.
Więzienna służba zdrowia jest obowiązana do współpracy ze służbą zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych w więzieniach. Współpraca ta powinna polegać w szczególności na wzajemnej wymianie informacji dotyczących ognisk bądź sporadycznych zachorowań na choroby zakaźne w środowisku funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz więźniów.
§  11.
W więzieniach i zakładach dla nieletnich, nie mają zastosowania przepisy art. 2 ust. 4, art. 7 ust. 3 - 5, art. 8 ust. 2 - 8, art. 9 zdanie drugie, art. 10, art. 12, art. 13 ust. 3, art. 14 - 19 oraz art. 22 ust. 1 ustawy.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.26.173

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb stosowania niektórych przepisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych w więzieniach i zakładach dla nieletnich.
Data aktu: 15/07/1968
Data ogłoszenia: 25/07/1968
Data wejścia w życie: 25/07/1968