Powoływanie pracowników na doskonalenie podyplomowe organizowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 lutego 1963 r.
w sprawie powoływania pracowników na doskonalenie podyplomowe organizowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych.

Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na doskonalenie podyplomowe na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu powołuje się pielęgniarki, felczerów, laborantów medycznych oraz innych pracowników posiadających wykształcenie na poziomie zawodowej szkoły medycznej lub wykształcenie równorzędne, zwanych dalej "pracownikami", zatrudnionych w zakładach służby zdrowia bądź zawodowych szkołach medycznych, zwanych dalej "zakładami pracy".
2.
Użyte w rozporządzeniu określenie "Ośrodek" oznacza Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych, a określenie "organ do spraw zdrowia" - właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
1.
Ośrodek ustala corocznie rozdzielniki miejsc na kursy doskonalenia podyplomowego dla pracowników zatrudnionych na obszarach poszczególnych województw i miast wyłączonych z województw - z uwzględnieniem rodzajów tych kursów oraz kwalifikacji wymaganych od ich uczestników.
2.
Rozdzielniki, o których mowa w ust. 1, są zatwierdzane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  3.
1.
O powołaniu pracownika na doskonalenie podyplomowe decyduje organ do spraw zdrowia na wniosek zakładu pracy.
2.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie w kilku zakładach pracy, z wnioskiem określonym w ust. 1 występuje zakład będący podstawowym miejscem zatrudnienia po uprzednim uzgodnieniu z pozostałymi zakładami pracy.
3.
Zakład pracy przed zgłoszeniem wniosku jest obowiązany uzgodnić z zainteresowanymi pracownikami termin odbycia doskonalenia podyplomowego.
4.
Zakłady pracy, podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Komunikacji lub Sprawiedliwości, występują z wnioskami za pośrednictwem swych organów nadrzędnych.
5.
Decyzja o powołaniu na doskonalenie powinna być doręczona zainteresowanemu pracownikowi co najmniej na 4 tygodnie przed dniem rozpoczęcia doskonalenia. W wyjątkowo uzasadnionym wypadku termin doręczenia decyzji może być skrócony do dwóch tygodni.
§  4.
1.
Zakład pracy, zatrudniający pracownika powołanego na doskonalenie podyplomowe, jest obowiązany:
1)
zwolnić pracownika od pełnionych przez niego obowiązków na czas doskonalenia,
2)
wypłacać mu przez okres doskonalenia wynagrodzenie ustalone jak za czas urlopu wypoczynkowego,
3)
wypłacić pracownikowi zwrot kosztów przejazdu na doskonalenie i z powrotem, na zasadach obowiązujących pracowników państwowych,
4)
zorganizować pracę na czas nieobecności pracownika powołanego na doskonalenie w taki sposób, aby zapewniona była normalna działalność danego zakładu,
5)
zapewnić pracownikowi, który odbył doskonalenie podyplomowe, zatrudnienie odpowiadające jego kwalifikacjom.
2.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie w kilku zakładach pracy, zwrot kosztów określonych w ust. 1 pkt 3 wypłaca zakład będący podstawowym miejscem zatrudnienia.
§  5.
Ośrodek zapewnia pracownikowi odbywającemu doskonalenie poza miejscem zamieszkania lub zatrudnienia bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie.
§  6.
1.
Pracownicy powołani na doskonalenie podyplomowe są obowiązani stawić się w miejscu i czasie określonym w decyzji o powołaniu oraz spełniać obowiązki określone w programie i regulaminie doskonalenia.
2.
Dyrektor Ośrodka na wniosek Rady Pedagogicznej może skreślić z listy uczestników doskonalenia pracownika, który w sposób rażący naruszył regulamin doskonalenia, dopuścił się w czasie jego trwania czynu dyskwalifikującego go jako pracownika służby zdrowia lub nie wykazuje zadowalających postępów.
3.
Pracownik skreślony z listy uczestników doskonalenia traci prawo do świadczeń określonych w § 4.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.4.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie pracowników na doskonalenie podyplomowe organizowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych.
Data aktu: 01/02/1963
Data ogłoszenia: 12/02/1963
Data wejścia w życie: 12/02/1963, 01/01/1963