Zasady i warunki sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych oraz na statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 29 sierpnia 1960 r.
w sprawie zasad i warunków sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych oraz na statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej.

Na podstawie art. 4 § 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sprzedaż i spożywanie napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych i statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej dopuszczalne są tylko na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przez "morski statek handlowy" rozumie się następujące rodzaje statków uprawiających żeglugę morską:
1)
towarowe,
2)
towarowo-pasażerskie,
3)
pasażerskie,
4)
rybołówstwa dalekomorskiego.
§  2.
Sprzedaż napojów alkoholowych zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może być prowadzona na statkach wymienionych w § 1 po uprzednim uzyskaniu zezwolenia właściwych organów administracji handlu prezydiów rad narodowych w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 28 maja 1960 r. w sprawie określenia organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunków i trybu ich wydawania (Dz. U. Nr 28, poz. 162).
§  3.
Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona:
1)
na morskich statkach handlowych - w kantynach załogowych lub barach i sklepach,
2)
na statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej - w bufetach.
§  4.
Na statkach pasażerskich na stałych liniach regularnych w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej dopuszczalna jest sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających nie więcej niż 18% alkoholu oraz likierów.
§  5.
Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych zawierających więcej niż 4,5% alkoholu na statkach pasażerskich żeglugi przybrzeżnej i śródlądowej przy przewozach pasażerów w kilkugodzinnych rejsach wycieczkowych, w ruchu nieregularnym oraz w obsłudze ruchu komunikacyjnego i wycieczkowego na liniach regularnych w obrębie portów morskich.
§  6.
Na morskich statkach handlowych sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu dopuszczalne jest w odniesieniu do:
1)
pasażerów odbywających podróż na statku - bez ograniczeń,
2)
kapitana statku i oficerów na cele reprezentacyjne - w granicach przyznanego przez armatora funduszu reprezentacyjnego.
§  7.
1.
Sprzedaż nabojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu do spożycia poza statkiem dopuszczalna jest na morskich statkach handlowych za zezwoleniem kapitana statku dla:
1)
pasażerów tylko w przeddzień wyokrętowania,
2)
przedstawicieli władz w portach zagranicznych,
3)
agentów zagranicznych polskich armatorów.
2.
Ilość nabywanych napojów przez osoby wymienione w ust. 1 nie może przekraczać ilości przewidzianej przez obowiązujące w danym porcie przepisy celne.
§  8.
1.
Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu członków załóg statków, z wyjątkiem wymienionych w § 6 pkt 2.
2.
Członkowie załóg morskich statków handlowych podczas podróży przez strefę tropikalną otrzymują do spożycia dobową rację wina w ilościach przewidzianych w aktualnie obowiązujących normach żywnościowych.
§  9.
1.
Armator statku upoważniony jest do wydawania jednorazowych zezwoleń na sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu:
1)
dla członków załogi w przypadku uroczystości państwowych i jubileuszowych lub innych wyjątkowych okazji,
2)
podczas organizowanych na statku przyjęć dla delegacji zagranicznych i krajowych.
2.
Ilość podawanych napojów w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 1 nie może przekraczać na osobę:
1)
0,1 l napoju zawierającego więcej niż 18% alkoholu lub
2)
0,2 l napoju zawierającego od 4,5 do 18% alkoholu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.42.257

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i warunki sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych oraz na statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej.
Data aktu: 29/08/1960
Data ogłoszenia: 27/09/1960
Data wejścia w życie: 27/09/1960