Wydawanie zezwoleń na wyjazd za granicę poborowym przeznaczonym do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz osobom powołanym do odbycia ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia wojskowego).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 marca 1960 r.
w sprawie wydawania zezwoleń na wyjazd za granicę poborowym przeznaczonym do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz osobom powołanym do odbycia ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia wojskowego).

Na podstawie art. 97 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenie na wyjazd za granicę obowiązani są uzyskać:
1)
poborowi przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej,
2)
żołnierze rezerwy powołani do odbycia ćwiczeń wojskowych zwyczajnych lub doraźnych,
3)
studenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych,
4)
kobiety przeniesione do rezerwy, a powołane na przeszkolenie wojskowe.
§  2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę powstaje:
1)
dla poborowych przeznaczonych do odbycia zasadniczej służby wojskowej - z dniem przeznaczenia do tej służby, stwierdzonym wpisem w książeczce wojskowej,
2)
dla żołnierzy rezerwy i studentów szkół wyższych oraz kobiet przeniesionych do rezerwy - z dniem doręczenia im karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia wojskowego).
§  3.
1.
Zezwolenia na wyjazd za granicę udziela poborowym wojskowy komendant rejonowy właściwy ze względu na ich miejsce zamieszkania lub pobytu czasowego ponad 2 miesiące (okresowego), a żołnierzom rezerwy, studentom szkół wyższych i kobietom przeniesionym do rezerwy - wojskowy komendant rejonowy, który wydał im kartę powołania.
2.
Zezwolenie na wyjazd za granicę wydaje się zainteresowanym na piśmie. Wzór zezwolenia określa załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  4.
1.
W celu uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę osoby wymienione w § 1 obowiązane są przed wystąpieniem do właściwego organu administracji państwowej z wnioskiem o wydanie paszportu (wkładki paszportowej do dowodu osobistego) zgłosić się do właściwego wojskowego komendanta rejonowego z wojskowym dokumentem osobistym i kartą powołania.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, które w chwili przeznaczenia do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo doręczenia im karty powołania do odbycia ćwiczeń (przeszkolenia wojskowego) posiadają już paszport (wkładkę paszportową do dowodu osobistego) albo zgłosiły wniosek o jego wydanie.
§  5.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę nie dotyczy osób wymienionych w § 1:
1)
przekraczających granicę na podstawie przepustek wydanych w małym ruchu granicznym lub na podstawie przepustek turystycznych, jak również osób przekraczających granicę na podstawie kart pływań morskich,
2)
wyjeżdżających stale służbowo za granicę w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w służbie ruchu żeglugi wodnej lub powietrznej albo komunikacji lądowej.
§  6.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się również do osób, które wyjeżdżają za granicę na pobyt stały. Osobom tym wojskowy komendant rejonowy wydaje zaświadczenie o ich stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego. Kartę powołania osoby te zwracają wojskowemu komendantowi rejonowemu.
§  7.
Sposób postępowania z wojskowymi dokumentami osobistymi osób wyjeżdżających za granicę normują przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 1959 r. w sprawie wojskowych dokumentów osobistych (Dz. U. z 1960 r. Nr 2, poz. 10).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WOJSKOWA KOMENDA REJONOWA

Nr ......................

Dnia ....................

ZEZWOLENIE

Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 30

stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr

14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zezwala się. Ob

.....................................

(imię i nazwisko)

urodz. ........................................................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkałemu w ...............................................

(adres)na wyjazd za granicę.

Zezwolenie ważne jest na okres od ............ do ...........

Wojskowy Komendant Rejonowy

...............................

(podpis)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.16.92

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie zezwoleń na wyjazd za granicę poborowym przeznaczonym do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz osobom powołanym do odbycia ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia wojskowego).
Data aktu: 04/03/1960
Data ogłoszenia: 28/03/1960
Data wejścia w życie: 28/03/1960